Polmic - FB

Artykuły

Hokus Pokus Operokus Pstryk!

Profesor WiolinekW Operze Krakowskiej rusza cykl spektakli edukacyjno-muzycznych pt. „Profesor Wiolinek”. Adresowany jest on do dzieci w wieku od 4 do 9 lat, a pierwsze dwa odcinki będzie można obejrzeć w maju: 4 i 5 maja 2014 roku – odcinek 1 pt. Profesor Wiolinek i skrzyneczka z drewna, a 18 i 19 maja 2014 roku – odcinek 2 pt. Profesor Wiolinek i zaginiony skarb. Na kolejne części przygód Profesora Opera będzie zapraszać najmłodszych widzów aż do grudnia.

Głównym bohaterem spektakli jest zwariowany Profesor Wiolinek, który na prośbę Dyrektora Opery pojawia się w krakowskim teatrze, by pomagać w rozwiązywaniu nietypowych kłopotów operowego świata. Na strychu spotyka swoją dawną przyjaciółkę – magiczną szafę, za sprawą której w każdym ze spotkań pojawia się inny gość specjalny, któremu Profesor musi pospieszyć z pomocą. W stających przed nim zadaniach pomagają mu psotny Duch, podróżujący muzycznym wehikułem Wnuczek oraz mali widzowie spektaklu. Wspólnie będą musieli m.in. naprawić duszę uszkodzonych skrzypiec, odnaleźć zaginiony skarb śpiewaczki oraz zmierzyć się z zaczarowanym fletem, siejącym zamęt w operze.

Dzięki interaktywnej fabule oraz muzycznemu charakterowi spektakli dzieci odkrywać będą tajniki operowego świata oraz poznawać związane z nim pojęcia, postaci i muzykę. Pozwoli to najmłodszym odbiorcom w przystępny sposób „oswajać” teatr operowy i uczyć się poprzez zabawę. Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem jest Paweł Wójtowicz – koncertmistrz w Orkiestrze Opery Krakowskiej, scenografię i kostiumy przygotowuje Bożena Pędziwiatr, a producentem jest Agnieszka Sztencel. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Każdy ze spektakli będzie trwać ok. 1,5 godziny, a ich akcja rozgrywać się będzie na Scenie Kameralnej Opery Krakowskiej (IV piętro), na potrzeby spektaklu zamienionej na strych opery. Rezerwacji biletów można dokonywać w Organizacji Widowni Opery pod numerem telefonu 12 296 62 62 (63) lub mailowo - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Profesor Wiolinek” to kolejna już inicjatywa Opery Krakowskiej skierowana do najmłodszych widzów. Oprócz spektakli dla dzieci i młodzieży, znajdujących się na stałe w repertuarze teatru, od listopada Opera zaprasza także na cykl niedzielnych spotkań edukacyjnych „Poranki”, w których dzieci spotykają się z przedstawicielami różnych zawodów operowego świata, poznają gmach opery i biorą udział w różnego typu warsztatach plastycznych, kostiumologicznych i muzycznych.

Realizatorzy:
Scenariusz i reżyseria – Paweł Wójtowicz
Producent – Agnieszka Sztencel
Scenografia i kostiumy – Bożena Pędziwiatr
Muzyka i tekst piosenek Wiolinka – Paweł Wójtowicz

Obsada odcinka I - Profesor Wiolinek i skrzyneczka z drewna:
Profesor Wiolinek – Stanisław Knapik
Duch – Marcin Herman
Skrzypek – Paweł Wójtowicz
Dziewczynka – Zuzanna Wójtowicz
Zespół muzyczny:
Skrzypce – Magdalena Kamińska
Altówka – Piotr Augustyn
Wiolonczela – Krzysztof Wójtowicz


PLAN SPOTKAŃ

Odcinek I
Profesor Wiolinek i skrzyneczka z drewna
(o instrumentach smyczkowych - skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas) - Profesor Wiolinek stara się z pomocą dzieci zreperować zepsute skrzypce. Młodzi widzowie poznają budowę, dźwięk i różnorodność instrumentów smyczkowych.
4 maja, godz. 10.00
5 maja, godz. 10.00 i 12.00

Odcinek II
Profesor Wiolinek i zaginiony skarb
(o głosie ludzkim – sopran) - Solistka zgubiła swój głos. Profesor z pomocą widowni stara się odszukać i dopasować odpowiedni rodzaj głosu.
18 maja, godz. 10.00
19 maja, godz. 10.00 i 12.00

Odcinek III
Profesor Wiolinek i zaczarowany flet
(o flecie) - czarodziejski flet potrafi wiele tajemniczych rzeczy. Poznajemy budowę instrumentu i jego dźwięk oraz historię opery "Czarodziejski flet" W. A. Mozarta.
8 czerwca, godz. 10.00
9 czerwca, godz. 10.00 i 12.00

Odcinek IV
Profesor Wiolinek i zaszyfrowana widomość
(o rytmie i perkusji) - perkusja wystukuje dziwne rytmy, zaszyfrowane wiadomości. Dzieci uczą się czym jest rytm w muzyce, poznają instrumenty perkusyjne, mają możliwość zagrania na nich i odszyfrowują tajemniczą wiadomość.
21 września, godz. 10.00
22 września, godz. 10.00 i 12.00

Odcinek V
Profesor Wiolinek i chochlik Figaro
(o kompozytorach: G. Rossinim i W. A. Mozarcie) - Chochlik grasuje po operze i nikt nie może sobie z nim dać rady. Dzięki Profesorowi wszyscy widzowie poznają tajemnicę Figara, psotnika, który uciekł z oper Mozarta i Rossiniego.
26 października, godz. 10.00
27 października, godz. 10.00 i 12.00

Odcinek VI
Profesor Wiolinek i tajemnicza paczka
(o balecie) - Profesor poznaje baletnicę, która została zamieniona w lalkę. Stara się ją odczarować. Dzieci zapoznają się z techniką tańca i akcesoriami z nim związanymi.
9 listopada, godz. 10.00
10 listopada, godz. 10.00 i 12.00

Odcinek VII
Profesor Wiolinek i grający wieloryb
(o fortepianie) - na środku stoi wielki czarny stwór z 88 zębami. To fortepian i jego klawisze. Widzowie wraz z Profesorem Wiolinkiem uczestniczą w morskiej przygodzie i poznają Fryderyka Chopina.
7 grudnia, godz. 10.00
8 grudnia, godz. 10.00 i 12.00

Dyrekcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w terminach i tematyce spotkań.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.