Polmic - FB

Articles

Grające tramwaje w Szczecinie czyli wielkie Święto Muzyki

Arno BornkampMuzykujące tramwaje, muzyczny piknik na Jasnych Błoniach, koncert kończący sezon oraz wspólne śpiewanie piosenek znanych z legendarnego Festiwalu Młodych Talentów. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 21 czerwca organizuje słynne Fête de la Musique.

Święto Muzyki pochodzi z Francji i jest nie tylko ogromnym, ale też nietypowym przedsięwzięciem. Nic więc dziwnego, że Fête de la Musique, czyli Międzynarodowe Święto Muzyki, które organizuje Filharmonia w Szczecinie, rozpocznie się równie nietypowo. – Od przejazdu muzycznych tramwajów po wyznaczonych ulicach miasta i jego strategicznych punktach tj. placu Rodła, placu Żołnierza Polskiego, placu Hołdu Pruskiego, placu Grunwaldzkim – wylicza Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Wyjaśnia, że nietypowość takiej podróży będzie polegała na tym, że poza zwykłymi pasażerami w pojazdach będą też muzycy. – Grając umilą mieszkańcom podróż i zachęcą do wspólnej zabawy na Jasnych Błoniach – mówi Dorota Serwa.

Grające tramwaje rozpoczną kursowanie od godz. 14 i dowiozą szczecinian na Jasne Błonia, gdzie odbędą się główne obchody muzycznego święta. Tu dużo będzie się działo. Filharmonia na Jasnych Błoniach zorganizuje bowiem wielki piknik muzyczny. Zespoły, które od godz. 15 rozpoczną swoje granie, zaprezentują słuchaczom różne style muzyczne: od czasów pradawnych aż do współczesności. Z muzyką pierwotną wystąpi zespół Africa Souge, z renesansową - Musica Sedina, barokową - Trio Sawicki/Kałka/Jaśkiewicz, klasyczną - Kwartet Smyczkowy ze Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego, zaś porządną dawkę stylu z przełomu XIX/XX wieku zapewni słuchaczom Patryk Matwiejczuk. Będzie też blues, jazz, rock'n'roll, funk, rock, rap, a nawet muzyka elektroniczna w wykonaniu Fractal Tree. - Muzykom towarzyszyć będą również grupy artystyczne i performance'owe, m.in. Krata EON, Las Sztuki i koło naukowe „Trójkąt" z Akademii Sztuki w Szczecinie – zapowiada Dorota Serwa.

Ale to nie koniec atrakcji w ramach pikniku na Jasnych Błoniach. Organizatorzy przedsięwzięcia głos oddadzą również publiczności. – Chcemy zintegrować mieszkańców, dlatego planujemy wspólne śpiewanie nawiązujące do wielkiej tradycji Festiwalu Młodych Talentów, na którym debiutowali m.in. Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Karin Stanek, Mira Kubasińska, Filipinki czy Helena Majdaniec – przypomina dyrektor szczecińskiej Filharmonii. Dodaje, że szczecińska publiczność wzięła udział w plebiscycie i wybrała pięć spośród dziesięciu największych przebojów związanych właśnie z Festiwalem Młodych Talentów. - Wybrane piosenki wykonane zostaną przez muzyków i publiczność, której wręczone zostaną teksty i w ten sposób stworzymy największy chór w Szczecinie. Wspólne śpiewanie rozpoczniemy ok. 16:30 – zapowiada Dorota Serwa. Przypomina, że Festiwal Młodych Talentów to wielka legenda a jednocześnie dziedzictwo muzyczne Szczecina. Muzyczny Piknik na Jasnych Błoniach potrwa do godz. 18:30, a udział jest bezpłatny dla każdego.

Ważny i wyczekiwany jest także finał obchodów Święta Muzyki. Zwieńczy je koncert w dotychczasowej siedzibie Filharmonii. - Koncert, który rozpocznie się o godz. 19 jest zakończeniem sezonu, pożegnaniem starego budynku i jednocześnie zaproszeniem do wzięcia udziału w inauguracji nowego sezonu i nowego budynku – wyjaśnia Dorota Serwa. Dźwięk z sali koncertowej będzie bezpośrednio transmitowany na teren Jasnych Błoni, dzięki czemu mieszkańcy, którzy nie zdążą lub nie zmieszczą się w sali koncertowej starej siedziby (liczba miejsc jest ograniczona), także będą mogli w nim uczestniczyć.
W trakcie trwania ostatniego koncertu w siedzibie Filharmonii przy pl. Armii Krajowej znany malarz i twórca kultowego Ptaka Dudi - Andrzej Dudziński na balkonie sali głównej będzie malować dyptyk, inspirowany ostatnim koncertem w dotychczasowej siedzibie, a jednocześnie dedykowany nowej. Obraz zostanie zaprezentowany już w nowej siedzibie, podczas tygodnia inauguracyjnego, w ramach wydarzenia pod nazwą „Tranquillo. Dudziński. Wizualnie”, które odbędzie się w czwartek 11 września 2014 r.
Podczas koncertu ogłoszony zostanie także skład wykonawców, którzy wezmą udział w koncercie pod nazwą „Rondo. Szczecin/Jimek/Klimek. Performatywnie”, który będzie jednym z wydarzeń inaugurujących sezon artystyczny 2014/2015 w nowej siedzibie Filharmonii. Poznamy także laureatów drugiej edycji konkursu recenzenckiego im. Waleriana Pawłowskiego REC.enzje, kierowanego do studentów wyższych uczelni szczecińskich.

ŚWIĘTO MUZYKI - 21 czerwca 2014 r.

Święto Muzyki w szczecińskiej Filharmonii odbędzie się po raz drugi. W tym roku ma ono kontekst historyczno - rozwojowy. Wystąpią bowiem zespoły i wykonawcy prezentujący różniące się między sobą style muzyczne. W obchodach Fete de la Musique na Jasnych Błoniach wystąpią:
 

- Afrique Sogue - muzyka pierwotna
- Musica Sedina - muzyka renesansowa
- Trio Sawicki/Kałka/Jaśkiewicz - barok/klasycyzm
- Kwartet Smyczkowy - klasycyzm/romantyzm
- Patryk Matwiejczuk - modernizm/neoklasycyzm
- Duet Zarzeczny/Gracz - blues

- Trio Jazzowe Jakuba Kraszewskiego - jazz

W połowie happeningu zabrzmi 5 piosenek związanych z Festiwalem Młodych Talentów z 1962 roku, wybranych w plebiscycie i cieszących się największą popularnością wśród szczecinian. Publiczność zaopatrzona w śpiewniki, wraz z zespołem Ready Set Go! wspólnie zaśpiewa najpopularniejsze, wybrane w plebiscycie piosenki.

Kolejnymi wykonawcami są artyści korzystający z dobrodziejstw techniki i elektryczności.
- Chorzy - rock
- Ma - funk
- Dj PanTroll/ Dj Falcon - hip hop

- Fractal Tree - muzyka elektroniczna

Zamknięciem obchodów Święta Muzyki będzie ostatni koncert w dotychczasowej siedzibie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza przy ul. Armii Krajowej 1.