Polmic - FB

Artykuły

Gwiazdorska premiera na inaugurację "Muzyki na Szczytach"

Roxanna Panufnik podczas premiery Memories of my Father Koncertem legendarnego The Brodsky Quartet i polską premierą utworu Roxanny Panufnik rozpoczął się w sobotę, 13 września 2014 roku w Zakopanem 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach". Gwiazdorskie wykonanie Memories of my Father, utworu dedykowanego ojcu kompozytorki –Andrzejowi Panufnikowi, wzbudziło ogromny aplauz publiczności.

Utwór Roxanny Panufnik (na zdjęciu podczas koncertu w Zakopanem) powstał na specjalne zamówienie zespołu i organizatora Festiwalu – Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza. Polska premiera odbyła się w Kościele św. Krzyża w Zakopanem, w obecności kompozytorki i wielu znamienitych gości.

- Muzyczny świat obchodzi w tym roku 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika, naturalne było dla nas zamówienie utworu dedykowanego temu kompozytorowi u jego córki Roxanny, której twórczość jest niezwykle popularna na Wyspach Brytyjskich – powiedział Paul Cassidy, altowiolista The Brodsky Quartet.

Artyści, od 42 lat obecni na największych scenach świata, mający na koncie ponad 60 albumów oraz współpracę z tej klasy artystami, co Paul McCartney, Sting, Elvis Costello czy Björk – spotkali się z festiwalową publicznością w ramach „Klubu rozmów na szczytach“. Przed koncertem inauguracyjnym, w niepowtarzalnej scenerii Domu pod Jedlami, opowiedzieli o swojej karierze, jak też o premierowej kompozycji.

- To wyjątkowy utwór, w którym kompozytorka przywołuje muzykę ojca i wspomnienia z nim związane – podkreślili pozostali muzycy The Brodsky Quartet: skrzypkowie Daniel Rowland oraz Ian Belton i wiolonczelistka Jacqueline Thomas.

Kwartet Memories of my Father składa się z dwóch części. Pierwsza, utrzymana w wolnym tempie nosi tytuł O Tu Andrzej i nawiązuje do I Kwartetu smyczkowego Andrzeja Panufnika i poprzez ten utwór do motetu geniusza renesansu - Gesualda da Venosy. Druga część utworu pt. Greek Photostory to muzyczne kadry z rodzinnych wakacji.

- Szczególnie silne emocje wiążą się ze wspomnieniem greckiej muzyki ludowej – rebetika – czasem przepełnionej niezmąconą radością, czasem żałosnej i zadymionej – wspomina Roxanna Panufnik. – Słuchaliśmy jej w tawernach. Pamiętam zwłaszcza barwę i specjalny styl gry na buzuki.

Echa tych wspomnień przeplatają się w jej muzyce, jak fotografie w rodzinnym albumie. Piękna, pełna bogatych brzmień kompozycja wywołała silne emocje publiczności. Polska premiera utworu została nagrodzona długimi, gorącymi brawami.

Podczas koncertu inauguracyjnego The Brodsky Quartet zaprezentował też Kwartet smyczkowy nr 2 Przesłania Andrzeja Panufnika. W programie znalazł się też twór solowy Thrinos Johna Tavenera, dedykowany wiolonczeliście Stephenowi Isserlisowi oraz błyskotliwy i pełen zaskakujących brzmień III Kwartet smyczkowy Benjamina Brittena.

W tym starannie dobranym programie można było podziwiać mistrzostwo The Brodsky Quartet – jego niesamowite, na granicy słyszalności piana, stopliwe soczyste brzmienie, przepiękne frazowanie i charakterystyczną dla tego kwartetu dbałość o każdy detal. Występ tego zespołu na żywo to czysta poezja dźwięku.

Długa owacja na stojąco zaowocowała pięknym bisem – nastrojową Chanson de nuit Edgara Elgara w aranżacji na kwartet smyczkowy.
 

(tekst nadesłany - mat. organizatora)