polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Nadzwyczajny koncert z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego „Profesor Mieczysław Nowakowski in memoriam”
24 listopada 2017, Warszawa
Finał Festiwalu „Obrazy z Conrada”
26 listopada 2017, Warszawa
Mistrzowie instrumentalistyki w cyklu koncertowym „Środa na Okólniku”
29 listopada 2017, Warszawa
Muzyka fortepianowa twórców z warszawskiej uczelni muzycznej
3 grudnia 2017, Warszawa
„Od Elsnera do Moryto”
4 grudnia 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

Artykuły

65. Musica Moderna

65. Musica ModernaWspółczesna muzyka orkiestrowa, organowa, kameralna i elektroniczna wypełni 65. sesję „Musica Moderna” organizowaną przez łódzką Akademię Muzyczną w dniach 26 listopada – 17 grudnia 2014 roku.

Program imprezy to: koncert z udziałem solistów i orkiestry w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej, dwa koncerty kameralne i koncert muzyki elektronicznej w nowym budynku przy al. 1 Maja 4, ponadto koncert organowy, który po raz pierwszy odbędzie się w ramach sesji w Archikatedrze Łódzkiej. Najmłodszych melomanów organizatorzy zapraszają w Mikołajki na koncert „mm” do Szkoły Muzycznej przy ul. Sosnowej. Dopełnieniem programu są imprezy towarzyszące w postaci wykładów i prezentacji gości z zagranicy: Debory Bradley-Kramer z Columbia University w Nowym Jorku, rosyjskiego kompozytora Alexandra Raskatova i śpiewaczki Eleny Wassilievej (sopran). Gościnnie wystąpią również: kompozytor Jarosław Płonka z Akademii Muzycznej w Krakowie z wykładem ilustrowanym oraz warszawski zespół Integro.

Inauguracja artystyczna 65. sesji „Musica Moderna” odbędzie się podczas koncertu 29 listopada (godz. 18.00), który jest jednocześnie finałem drugiej edycji AŻ Festiwalu. Będzie to koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Jerzego Swobody z udziałem solistów: Dominika Połońskiego (wiolonczela) i Roberta Stefańskiego (klarnet). Usłyszymy m.in. prawykonanie utworu młodej kompozytorki Marty Śniady - aer na klarnet i orkiestrę kameralną, Rapsod Zygmunta Krauzego oraz Koncert na wiolonczelę i orkiestrę kameralną Sławomira Kaczorowskiego. Ostatnim punktem koncertu jest Symfonia kameralna op. 110a Dymitra Szostakowicza.

Następne dni sesji wypełnią koncerty kameralne. W poniedziałek, 1 grudnia podczas koncertu Dźwiękowe oblicza usłyszymy m.in. utwory Grażyny Bacewicz, Jerzego Bauera, Gustava Holsta, Andrzeja Hundziaka, Dariusza Przybylskiego i Aleksandra Tansmana. We wtorek, 2 grudnia w południe zaplanowano koncert poświęcony młodym kompozytorom i młodym wykonawcom, a wieczorem Piotr Grajter i Miłosz Bazelak – organiści związani z łódzką Akademią – zagrają w Archikatedrze utwory Krzysztofa Grzeszczaka, Piotra Grajtera i Bernarda Pietrzaka (w 90. rocznicę urodzin kompozytora). W czwartek najnowsze utwory zaprezentują kompozytorzy związani ze Studiem Komputerowym Muzyki Elektronicznej AM, m.in. Jacek Partyka, Artur Zagajewski, Piotr Pniak, Monika Dalach i Tomasz Szczepanik.

Wstęp wolny na wszystkie imprezy za wyjątkiem koncertu z solistami i orkiestrą 29 listopada. Bilety w cenie 20 zł i 10 zł dostępne w kasie Sali Koncertowej AM (ul. Żubardzka 2a) wtorek – piątek w godz. 14.00-18.00 oraz na godzinę przed każdym koncertem.

ZOBACZ: program Sesji