Polmic - FB

Articles

Sir Neville Marriner doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie

Koncert nadzwyczajny pod dyrekcją sir Neville'a MarrineraW piątek, 27 lutego 2015 roku o godz. 12:00 w Auli Akademii Muzycznej „Florianka” w Krakowie sir Neville Marriner odbierze z rąk JM Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. dra hab. Zdzisława Łapińskiego, doktorat honoris causa.

Legendarny dyrygent, twórca słynnej Orkiestry Academy of Saint Martin in the Fields, poprowadzi również nadzwyczajny koncert, który odbędzie się w niedzielę, 1 marca 2015 roku o godzinie 18:00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej pod Jego batutą  zaprezentuje dzieła dwudziestowiecznego angielskiego kompozytora Michaela Tippetta oraz I Symfonię C-dur Georga Bizeta.

Sir Neville Marriner jest jednym z najsławniejszych i najznakomitszych dyrygentów naszych czasów. Studiował w Royal College of Music w Londynie oraz w Konserwatorium Paryskim. Od 1952 roku grał w London Philharmonic Orchestra, a następnie w London Symphony Orchestra, gdzie przyglądał się pracy dyrygenckiej takich sław, jak Arturo Toscanini, Guido Cantelli czy Herbert von Karajan. Założył zespół St. Martin in the Fields, który w niedługim czasie stał się jedną z najlepszych orkiestr kameralnych świata. Początkowo orkiestra skupiała się na muzyce okresów baroku i klasycyzmu, by z czasem poszerzyć repertuar o dzieła XIX i XX wieku.

Sir Neville Marriner swoją karierę dyrygencką rozpoczął w latach 60. Współpracował z najlepszymi orkiestrami świata. Na swoim koncie posiada również rekordową dyskografię – nagrane 300 płyt, w tym większość z udziałem Academy of St. Martin in the Fields. W latach 1969-79 był dyrektorem muzycznym Los Angeles Chamber Orchestra, 1971-73 dyrygentem Northern Symphony Orchestra, od 1979-86 dyrektorem muzycznym Minnesota Orchestra, natomiast w latach 1983-89 był głównym dyrygentem SWR Sinfonie Orchester Stuttgart. Za swoje zasługi był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W 1979 roku otrzymał Order Imperium Brytyjskiego, a w 1985 tytuł szlachecki.