Polmic - FB

Artykuły

8. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

8. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie8. Festiwal Muzyki Filmowej odbędzie się w Krakowie w dniach 27-31 maja 2015 roku. Tegoroczna edycja to eksplozja różnorodności, ekskluzywne gale i emocje towarzyszące przyznawaniu nagród dla kompozytorów. To także zapierające dech w piersiach widowiska.

Międzynarodowa społeczność fanów muzyki filmowej odkryje muzyczny świat kultowych gier video. Po raz pierwszy w Europie wystąpi zespół Critical Hit (27 maja), skupiający najlepszych solistów tego nurtu. Critical Hit powołał dożycia Jason Hayes — naczelny kompozytor wytwórni Blizzard, twórca muzyki do m.in. Starcraft, Warcraft czy kultowego World of Warcraft. W programie krakowskiego koncertu zespołu znajdą się nowe aranżacje tematów muzycznych do mrocznego Diablo III, epickiego The Elder Scrolls V: Skyrim, a także efektowne tematy z World of Warcraft, Final Fantasy, Legend of Zelda, Kingdom Hearts i Metal Gear Solid. Nie zabraknie także klasycznych tematów gier: Tetris, Pokémon, Super Mario i Angry Birds.

FMF to także ekskluzywne gale: Scoring4Wajda (28 maja), Szekspir Symfonicznie (29 maja), podczas której zabrzmią utwory Elliota Goldenthala, Patricka Doyle’a, Stephena Warbecka i Jocelyn Pook, Międzynarodowa Gala Seriali (30 maja) i wreszcie monumentalny Star Trek (31 maja) z muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo w wielkim finale festiwalu.

Scoring4Wajda to pierwszy z cyklu koncertów poświęconych muzyce tworzonej do obrazów najwybitniejszych polskich reżyserów. Koncert będzie próbą opowiedzenia dorobku wybitnego reżysera poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w filmach oraz osobowości kompozytorów, z którymi współpracował. Podczas gali zabrzmią specjalnie przygotowane suity koncertowe tak znakomitych twórców, jak: Stanisław Radwan, Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Andrzej Korzyński, Paweł Mykietyn czy Krzysztof Penderecki. W programie znajdzie się muzyka pisana do filmów i spektakli Wajdy, m.in.: Wesela, Ziemi Obiecanej, Pana Tadeusza, Zemsty, Smugi cienia, Nocy listopadowej, Niewinnych Czarodziejów, Polowania na muchy, Człowieka z marmuru, Tataraku i Katynia. Koncert Scoring4Wajda, w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Alexandra Liebreicha zostanie zaprezentowany dwukrotnie: w Centrum Kongresowym ICE Kraków (28 maja) oraz dzień później w Katowicach w sali koncertowej NOSPR.

W trakcie koncertu w ICE Kraków po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda im. Wojciecha Kilara ufundowana przez miasta Kraków, Katowice i Wytwórnię Filmową Alvernia Studios. Jej laureatem został Elliot Goldenthal – jednen z najbardziej wszechstronnych kompozytorów muzyki współczesnej, laureat Oscara, Złotego Globu i World Soundtrack Award. Celem Nagrody, ustanowionej w 2014 roku przez Prezydentów Krakowa i Katowic, jest przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o Wojciechu Kilarze, jak również podkreślanie wagi etosu kompozytora w interdyscyplinarnym świecie filmu. Przyznawana jest za całokształt twórczości oryginalnym i dojrzałym kompozytorom muzyki filmowej, którzy pozostają wierni tradycyjnej sztuce komponowania, piszą utwory, które w oderwaniu od obrazu nie tracą na czytelności, a także sprawnie posługują się językiem muzycznym, kreatywnie operują kolorystyką, barwą i fakturą. Nagroda polega na wspólnym ufundowaniu sesji nagraniowej z udziałem dowolnej orkiestry ze Śląska lub Krakowa. To druga ważna nagroda przyznawana na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Od trzech lat festiwal wyróżnia statuetką FMF Young Talent Award młodych kompozytorów przystępujących do międzynarodowego konkursu na skomponowanie muzyki do fragmentów filmów, animacji czy gier video.

Z dramatami i komediami Szekspira mierzyli się najsłynniejsi reżyserzy w historii kina. Na dziełach pisarza ze Stratford opartych jest ponad 410 filmów pełnometrażowych i telewizyjnych. Koncertem Szekspir Symfonicznie FMF składa hołd kompozytorom muzyki do najsłynniejszych adaptacji, a uświetnią go swoją obecnością Jocelyn Pook, zdobywca Oscara Stephen Warbeck, a także słynna oscarowa para Julie Taymor i Elliot Goldenthal. W programie usłyszymy rozpoznawalne tematy Nino Roty z Romea i Julii (1968) i Miklósa Rózsy z Juliusza Cezara (1953), ale również fragmenty baletu Romeo i Julia Siergieja Prokofjewa czy piękną suitę Ennio Morricone z Hamleta (1990). Wydarzeniem będzie polska premiera suit z Henryka IV (2012) i z Oskarowego obrazu Zakochany Szekspir (1998). Podczas koncertu usłyszymy także piękną muzykę do Kupca Weneckiego (2004) — pierwszej ekranizacji tego szekspirowskiego dramatu z Alem Pacino i Jeremym Ironsem w roli głównej. W finale koncertu prawdziwa uczta dla fanów muzyki filmowej — światowa premiera wielkiego dzieła symfonicznego zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala, który zaprezentuje dzieło oparte na tematach z Tytusa Andronikusa, baletu Otello, mrocznej i elektronicznej Burzy oraz z najnowszego filmu Julie Taymor Sen nocy letniej. Koncert wykonają Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą znakomitego niemieckiego dyrygenta Christiana Schumanna.

Międzynarodowa Gala Seriali stanowić będzie przegląd najgłośniejszych tytułów ostatnich lat, m.in. Gra o tron, Rodzina Borgiów i Wikingowie. Do Polski po raz pierwszy przyjedzie Ramin Djawadi, twórca muzyki do takich filmów jak Equilibrium, Iron Man, Starcie Tytanów, gry video Medal of Honor, a także głośnych telewizyjnych seriali: Skazany na śmierć czy Gra o tron. Specjalnie na krakowski festiwal Djawadi stworzył kilkunastominutową suitę z tego ostatniego, a jej światowa premiera w Krakowie ma połączyć wszystkie sezony serialu, swobodnie mieszając gatunki, i przywołując fantastyczny świat sagi Pieśni lodu i ognia George'a R. R. Martina. Na FMF powróci także Trevor Morris, kompozytor muzyki do wielkich produkcji telewizyjnych, seriali, filmów i gier komputerowych, najbardziej znany ze ścieżek dźwiękowych do seriali historycznych Rodzina Borgiów i Dynastia Tudorów oraz filmu Immortals. Bogowie i herosi. Podczas gali usłyszymy światową premierę jego suity z Wikingów. Gościnnie na koncercie wystąpi Einar Selvik, założyciel zespołu Wardruna, wykonującego folk i ambient inspirowany nordyckim szamanizmem. Międzynarodowy skład wykonawców, Sinfoniettę Cracovię a także Chór Polskiego Radia poprowadzi Diego Navarro.

Na finał festiwalu organizatorzy przygotowali amerykańską space-operę Star Trek (2009) w reżyserii J.J. Abramsa z monumentalną muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo. Specjalnie na potrzeby projekcji symultanicznej Giacchino stworzył spory fragment nowej muzyki, której nie usłyszymy w oryginalnej wersji filmu. W Tauron Kraków Arena w dwugodzinną podróż w przestrzeń kosmiczną zabierze publiczność Ludwig Wicki wraz z Orkiestrą AUKSO i chórem Pro Musica Mundi.

Podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zaplanowano także wydarzenia dedykowane najmłodszym fanom muzyki - koncerty w ramach pasma FMF4kids. W sobotę, 30 maja, o godz. 12:00 organizatorzy zapraszają do Centrum Kongresowego ICE Kraków na pokaz magicznych filmów Grufołak i Dziecko Grufołaka z muzyką René Aubry graną na żywo. Tego samego dnia o godz. 14:00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert Młodzi na poważnie w wykonaniu FMF Youth Orchestra pod batutą Moniki Bachowskiej. Młodzi muzycy zagrają dzieła polskich twórców – Michała Lorenca oraz Krzesimira Dębskiego.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.fmf.fm