Polmic - FB

nasze projekty

„Spotkania u Kompozytorów": Małe archiwum wielkich spraw. Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich na portalu zbioryspoleczne.pl

Małe Archiwum Wielkich spraw - spotkanie onlineBiblioteka Naukowa Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na spotkanie online pt. „Małe archiwum wielkich spraw. Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich na portalu zbioryspoleczne.pl", które odbędzie się 21 grudnia 2023 roku o godz. 11.00 na platformie Google Meet. Spotkanie podsumowuje projekt „Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich w Otwartym Systemie Archiwizacji OSA", który realizowano w tym roku dzięki wsparciu uzyskanemu w programie „Kultura cyfrowa". Pracownicy Biblioteki oraz zaproszeni partnerzy - Pan Piotr Maculewicz, kierownik Gabinetu Zbiorów Muzycznych BUW, i Pani Magdalena Borowiec, kustosz Archiwum Kompozytorów Polskich BUW - opowiedzą o owocach swojej współpracy.

Celem projektu jest opracowanie, digitalizacja i umożliwienie ponownego wykorzystywania do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych, artystycznych i naukowych 300 dokumentów z Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich, przechowywanych w Bibliotece-Fonotece ZKP. Akta Archiwum Związku Kompozytorów Polskich przez wiele dekad można było czytać wyłącznie stacjonarnie w siedzibie ZKP. Obecnie część dokumentów udostępniono bezpłatnie w Internecie, tak aby każdy zainteresowany, z Polski i ze świata, mógł z niego korzystać w wybranym przez siebie miejscu i czasie.

Partnerami projektu są Centrum Archiwistyki Społecznej oraz Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (Archiwum Kompozytorów Polskich). Dzięki współpracy z Centrum Archiwistyki Społecznej rozpoczęto wprowadzanie danych do udostępnianego przez CAS Otwartego Systemu Archiwizacji (OSA), a tym samym na zbudowaną przez CAS stronę zbioryspoleczne.pl. BUW dostarcza bibliotekarzom ZKP porad eksperckich.

W ramach realizacji zadania opracowano, zeskanowano i opublikowano najstarsze protokoły posiedzeń zarządu głównego ZKP, począwszy od roku 1945. Jest to szczególny zbiór dokumentów - z jednej strony bardzo delikatnych, z drugiej cieszących się dużym zainteresowaniem i często użytkowanym. Ich zabezpieczenie oraz publikacja online zapewni lepszy do nich dostęp użytkownikom Archiwum, a zarazem zabezpieczy te bezcenne akta przed zniszczeniem.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Link do wydarzenia: https://meet.google.com/fod-pedq-gug