Polmic - FB

Articles

Otwarcie nowej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Otwarcie nowej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli31 maja 2015 roku o godzinie 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie nowej stałej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Otwarcia dokonają Prof. Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dr Artur Szklener – Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Nowa ekspozycja opowiada o rodzinie Chopinów w Żelazowej Woli oraz ich relacjach z właścicielami majątku – rodziną Skarbków. Drugim wiodącym tematem scenariusza jest historia założenia muzeum dedykowanego Fryderykowi Chopinowi. Uroczystości otwarcia towarzyszyć będą obchody Dnia Dziecka już szósty raz organizowane na terenie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

Nowa ekspozycja w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli to zaledwie trzecia stała wystawa od czasów powojennej Polski. Pierwszą ekspozycję zrealizowano w duchu polskiego dworku szlacheckiego. Otwarto ją w 1949 roku – w 100. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Kolejną, przygotowaną w 2010 roku z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Chopina można było oglądać do jesieni 2014 roku. Cechowała się prostą i oszczędną stylistyką. Zrezygnowano z dużej ilości eksponatów, a istotnym elementem ekspozycji uczyniono opowieść prowadzącą zwiedzającego (audioprzewodnik) przez park-pomnik i wnętrza dworku. Niebawem miłośnicy Fryderyka Chopina będą mogli zwiedzać Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w zmienionej aranżacji. Nowa ekspozycja zostanie otwarta i udostępniona w ostatnim dniu 31 maja 2015 roku.

W XIX wieku Dom Urodzenia Chopina był oficyną dworską pełniącą funkcję gospodarczą i mieszkalną. Podzielony był na dwie części: po prawej stronie znajdowały się pokoje domowników i kuchnia, po lewej pomieszczenia dla służby oraz piekarnia. Podział ten wynikający z funkcji pomieszczeń budynku stał się inspiracją dla scenariusza nowej ekspozycji, którego narracja skupia się na dwóch równorzędnych historiach: rodzin Chopinów i Skarbków oraz historii utworzenia muzeum poświęconego Fryderykowi Chopinowi przez pokolenia wielbicieli twórczości kompozytora. Kulminacyjnym momentem całego procesu było wykupienie i remont zabytkowej oficyny, nadanie jej cech dworku polskiego poprzez dobudowanie ganku kolumnowego oraz założenie wokół modernistycznego parku-pomnika.

Nowa ekspozycja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom różnych grup odbiorców – od zwiedzających nastawionych emocjonalnie do tych o zacięciu poznawczym i krytycznym. Zasadniczym elementem ekspozycji są rekonstrukcje wnętrz z epoki wypełnione sprzętami historycznymi, pamiątki po Chopinach pierwszy raz tak licznie prezentowane we wnętrzach Domu Urodzenia Fryderyka Chopina.