Polmic - FB

Artykuły

Opowiedz mi bajkę - drugie warsztaty improwizacji dla dzieci

Opowiedz mi bajkęDrugie warsztaty z cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią się i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę, 6 czerwca 2015 roku o godz. 10.00 (dzieci w wieku 3-5 lat) i o godz. 12.00 (dzieci w wieku 6-8 lat). Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem warszawskie Centrum Kultury Wilanów (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci będą układać własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki będą następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwoli na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia poprowadzą: Jarosław Siwiński - kompozytor i pianista, Grzegorz Ociepka - reżyser i aktor sztuk dla dzieci oraz Małgorzata Kołcz. Tym razem uczestnicy zajęć prócz instrumentów, poznają również improwizacje aktorskie. Pojawią się więc elementy teatru instrumentalnego i zabawy oraz improwizacji nie tylko muzyką, ale też mową i gestem aktorskim.

Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

Kontynuacja cyklu będzie realizowana po wakacjach od września do grudnia raz w miesiącu.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Wykonawcy
:

Jarosław Siwiński - instrumenty klawiszowe, perkusjonalia
Kompozytor, pianista, performer i organizator wydarzeń muzycznych. Był członkiem Grupy MM, działającej na styku muzyki, teatru, tańca i sztuk wizualnych.
Poza muzyką „klasyczną“ komponuje ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych i dokumentalnych, sztuk teatralnych i gier komputerowych. Jest też autorem kompozycji o otwartej strukturze, udostępnionych w internecie „Chopin Elements“ i „Strumienie“. Oba pozwalają na modyfikowanie utworów przez słuchacza na domowym komputerze.
Od wielu lat współpracuje z Cenrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, na którego zamówienie skomponował blisko dwadzieścia utworów posługujących się językiem muzyki współczesnej, ale przeznaczonych dla dziecięcej publiczności.
Jego najnowsze utwory powstały dla nowojorskiego zespołu muzyki współczesnej „Bang on a Can“ oraz orkiestry tradycyjnych instrumentów chińskich „Forbidden City ChamberOrchestra“ w Pekinie.
www.soundcloud.com/jaroslaw-siwinski

Grzegorz Ociepka - aktor
Jego twórczość od początku związana jest z teatrem dla dzieci. Był aktorem m.in. Teatru Lalek Guliwer w Warszawie, Teatru Animacji w Poznaniu i Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. W licznych spektaklach wcielał się w postaci Świętego Piotra, Człowieka na Księżycu, Kubusia Puchatka, ojców, medyków, staruszków, a nawet potwornego Kalibana – syna wiedźmy w „Burzy“ Szekspira.
Ponadto sam reżyseruje sztuki teatralne, jest autorem scenariuszy i spektakli dla dzieci, na przykład „Recepta na odwagę”, „O Złotym Dzwonku Świętego Mikołaja”czy „Witaminowa przygoda”.
Od ponad 20 lat prowadzi swój własny teatr „Promyk“. Prowadzi też warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i instruktorów teatralnych. Organizuje je samodzielnie i we współpracy różnymi instytucjami, jak Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu czy poznańskie Centrum Sztuki Dziecka.
www.teatrpromyk.art.pl

Małgorzata Kołcz – animator warsztatów
Studiowała grę na kontrabasie, a także filologię klasyczną i marketing. Jako muzyk orkiestrowy występuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami, m.in. WarsawCamerata, Polską Orkiestrą Radiową i Mazowieckim Teatrem Muzycznym. Jako kameralistka wykonuje również muzykę eksperymentalną i improwizowaną.
Małgorzata Kołcz z powodzeniem łączy działalność muzyczną z pracą dedykowaną kulturze. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturę wyższą. Jest m.in. współtwórcą: warszawskich Letnich Festiwali Nowego Miasta, koncertu prawykonań „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, festiwalu „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, wydarzenia performatywnego „Audio Stage” i cyklu edukacyjnego „Muzyka Współczesna Nie Gryzie“. Jest pomysłodawcą warsztatów „Opowiedz mi Bajkę“.
www.artdecogroup.eu