polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Tak idzie się do Boga” – dramat muzyczny o św. Wojciechu
4 listopada 2017, Gdańsk
XXVII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych
8–25 października 2017 roku, Katowice
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
Recital wokalny w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
25 października 2017 roku, Warszawa
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017 roku

newsy ze świata

„Tristan i Izolda” Wagnera w reżyserii Trelińskiego na scenie Metropolitan Opera

w26 września 2016 roku odbyła się inauguracja nowego sezonu 2016/2017 w prestiżowej nowojorskiej Metropolitan Opera, podczas której wystawiono Tristana i Izoldę Richarda Wagnera w reżyserii dyrektora artystycznego Opery Narodowej w Warszawie Mariusza Trelińskiego.

Mariusz Treliński został pierwszym od 1917 roku polskim reżyserem, którego spektakl zainaugurował sezon legendarnego teatru. W przedstawieniu, które otwierało jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Nowego Jorku, wzięły udział największe nazwiska muzyczne naszych czasów: w głównej roli wystąpiła Szwedka Nina Stemme, czołowy dziś sopran dramatyczny na świecie, a całością zadyrygował Simon Rattle.

Spektakl, którego współautorem jest słowacki scenograf Boris Kudlička, jest koprodukcją Amerykanów, Opery Narodowej w Warszawie, Festiwalu w Baden-Baden i chińskiego National Center for Performing Arts w Pekinie, gdzie spektakl zostanie pokazany w przyszłym roku.

Nowojorska premier a spektaklu Mariusza Trelińskiego została owacyjnie przyjęta przez publiczność i zakończyła się kilkuminutowymi owacjami na stojąco. Spektakl obejrzeli nie tylko widzowie Metropolitan – bezpośrednią transmisję z premiery nowojorczycy mogli zobaczyć na Times Square.

Wagę i powodzenie wydarzenia podkreślał w przemówieniu na uroczystej gali dyrektor generalny Metropolitan Opera, Peter Gelb: "Dzisiejsze przedstawienie było niezwykle poruszające i przysłuży się znacznie bardziej społeczeństwu niż odbywająca się w tym samym czasie debata Hillary Clinton - Donald Trump. Takie otwarcie jubileuszowego sezonu pozwala przypuszczać, że będzie to jeden z najlepszych sezonów w historii".

Więcej informacji – na stronie: http://teatrwielki.pl