polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Tak idzie się do Boga” – dramat muzyczny o św. Wojciechu
4 listopada 2017, Gdańsk
XXVII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych
8–25 października 2017 roku, Katowice
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
Recital wokalny w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
25 października 2017 roku, Warszawa
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017 roku

newsy ze świata

Zjazd członków sieci European Composer and Songwriter Alliance

ESCAW dniach 28-30 września 2016 roku w Lublanie na Słowenii odbędzie się zjazd członków sieci European Composer and Songwriter Alliance współfinansowanej przez program Kreatywna Europa – komponent Kultura w ramach obszaru grantowego Sieci Europejskie. Polskimi członkami sieci ECSA są Związek Polskich Autorów i Kompozytorów oraz Związek Kompozytorów Polskich.

Zarówno ZAKR, jak i ZKP są reprezentowane przez dwa komitety działające w obrębie ECSA’y: ZKP w komitecie ECF (skoncentrowany na muzyce alternatywnej), zaś ZAKR w APCOE (obejmujący muzykę popularną). Komitet FFACE (skupiony wokół muzyki filmowej) nie posiada polskiego przedstawicielstwa. Polskimi delegatami odbywającej się konferencji są: Marek Hojda (ZAKR) oraz Miłosz Bembinow (ZKP).

W ramach działalności komitetu ECF od kilku lat odbywają się koncerty towarzyszące zjazdom ECSA’y w różnych państwach europejskich. Przykładem takiego cyklu jest m.in. ECCO (European Contemporary Composers’ Orchestra). W ramach cyklu ECCO w Lublanie zaplanowano dwa koncerty z polskim akcentem: koncert Big Band RTV Słowenia, w trakcie którego wykonany zostanie utwór polskiego kompozytora Piotra Wróbla Dillemma of Mind (28 września), a także koncert Orkiestry Symfonicznej RTV Słowenia, podczas którego zagrany zostanie Anger Ignacego Zalewskiego (29 września).

Wybranie dzieł muzycznych polskich twórców podczas koncertów towarzyszących zjazdowi w Lublanie jest ogromnym wyróżnieniem dla Związku Kompozytorów Polskich. Przede wszystkim to także wielkie wyróżnienie dla autorów tychże dzieł. Warto zwrócić uwagę na to, że na każdy koncert realizowany w ramach ECCO liczba zgłoszeń poszczególnych utworów znacznie przekracza zarówno możliwości wykonawcze, jak i organizacyjne.

Więcej informacji o działalności tej sieci europejskiej – na stronie: http://composeralliance.org/