polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Tak idzie się do Boga” – dramat muzyczny o św. Wojciechu
4 listopada 2017, Gdańsk
XXVII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych
8–25 października 2017 roku, Katowice
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
Recital wokalny w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
25 października 2017 roku, Warszawa
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017 roku

newsy ze świata

„Zamówienia kompozytorskie": premiera w Holandii

alt9 października 2016 roku o godz. 14.00 w Van Abbemuseum w Eindhoven odbędzie się koncert, podczas którego Gośka Isphording i Maciej Frąckiewicz dokonają premiery utworu litewskiej kompozytorki Justė Janulytė Harp is a Chord na akordeon i klawesyn.

Justė Janulytė studiowała kompozycję w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz w Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie, jak również na kursach mistrzowskich m.in. u Broniusa Kutavičiusa, Osvaldasa Balakauskasa, Heleny Tulve, Luki Francesconiego i Alessandra Solbiatiego. Jej muzyka znana jest słuchaczom wielu krajów Europy i Ameryki, była wielokrotnie wykonywana w Polsce - utwór Sandglasses na 4 wiolonczele, live electronics i instalację video, Aquarelle na chór oraz Textile na orkiestrę symfoniczną znalazły się w programie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (2011, 2012, 2015), dzieło Elongation of Nights na orkiestrę smyczkową zostało wykonane podczas Sopot Music Festival (2014), zaś kompozycja Silence of the Falling Snow na duet fortepianowy (zamówienie Fundacji Przyjaciół Warszawskiej Jesieni) została zaprezentowana w Akademii Muzycznej w Krakowie podczas polsko-litewskiej konferencji muzykologicznej (2006).

Utwór Harp is a Chord na akordeon i klawesyn został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Artyści wykonają tego dnia również kompozycje Michała Moca (MissA), Sofii Gubaiduliny (Sonata “Et Expecto” na akordeon solo), Yukiko Watanabe (kAtaMarI) oraz Pēterisa Vasksa (Cantate na klawesyn solo).

Więcej informacji - na stronie: http://axeseindhoven.nl