polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Nadzwyczajny koncert z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego „Profesor Mieczysław Nowakowski in memoriam”
24 listopada 2017, Warszawa
Finał Festiwalu „Obrazy z Conrada”
26 listopada 2017, Warszawa
Mistrzowie instrumentalistyki w cyklu koncertowym „Środa na Okólniku”
29 listopada 2017, Warszawa
Muzyka fortepianowa twórców z warszawskiej uczelni muzycznej
3 grudnia 2017, Warszawa
„Od Elsnera do Moryto”
4 grudnia 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

newsy ze świata

La Folle Journée de Nantes:„Le rythme des peuples” (27.01 – 5.02.2017)

lWe Francji rozpoczyna się największy na świecie festiwalu popularyzującego muzykę klasyczną – La Folle Journée, czyli Szalone Dni Muzyki. Sinfonia Varsovia podczas ponad dwudziestu występów wystąpi ze światowej sławy solistami pod batutą cenionych dyrygentów. W tym roku festiwal odbywa się w rytmie tańca.

Początek roku dla Sinfonii Varsovii od wielu lat łączy się z wyjazdem na La Folle Journée de Nantes, czyli francuską edycję znanych w Polsce Szalonych Dni Muzyki. La Folle Journée to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin, organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie. Francuska odsłona tradycyjnie od lat rozpoczyna się w mniejszych miastach Kraju Loary (27-29.01.2017 r.), natomiast jego główna część odbywa się w Nantes (1-5.02.2017 r.).

Sinfonia Varsovia podczas 10-dniowego pobytu we Francji wykona aż 21 koncertów – 9 w Regionie i 12 w samym Nantes. Stanie na jednej scenie m.in. Augustinem Dumayem (skrzypce i prowadzenie), Robertem Trevino (dyrygent), Michelem Corboz (dyrygent), a także z zespołami Ensemble Vocal de Lausanne czy Trio Wanderer. Serię występów rozpocznie ze znakomitą skrzypaczką, zwyciężczynią XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Aleną Baevą. Artystka w towarzystwie orkiestry pod batutą Lio Kuokmana wykona Koncert skrzypcowy D-dur Czajkowskiego. Nie zabraknie również polskiego akcentu – zabrzmi Orawa Wojciecha Kilara, utwór, który zachwycił René Martin podczas ostatniej wizyty w Warszawie.

Temat tegorocznej edycji La Folle Journée to „Le rythme des peuples”, czyli w wolnym tłumaczeniu rytm ludów, czy po prostu taniec. Jak mówił Dyrektor Artystyczny Festiwalu René Martin kilka miesięcy temu w Warszawie: „Nie chodzi jednak o taniec w wykonaniu tancerzy. (…) w historii muzyki poważnej taniec, a w szczególności taniec ludowy, zawsze odgrywał bardzo ważną rolę. Uważnie słuchając słynnych koncertów i symfonii, wszędzie odnajdziemy elementy tańca. Tradycja ludowa miała ogromny wpływ na twórczość wszystkich kompozytorów.”

Sinfonia Varsovia pod batutą Grzegorza Nowaka zagra więc Tańce węgierskie Brahmsa, Tańce z Galanty Kodaly’ego, a nawet znany wszystkim Marsz weselny Mendelssohna. Na szczególną uwagę zasługuje również koncert, podczas którego mocny akcent zostanie położny na rytm. Rozpocznie duet kotlistów: Emmanuel Curt i Daniel Ciampolini z Koncertem-fantazją na 2 kotlistów i orkiestrę Glassa. Następnie orkiestra z entuzjastycznie przyjętym w 2016 roku Eitetsu Hayashi (taiko) zagrają japoński utwór Monoprisme Makiego Ishii.

La Folle Journée de Nantes „Le rythme de peuples” to 23. edycja festiwalu we Francji. W maju Szalone Dni Muzyki opanują kilka japońskich miast, we wrześniu przeniosą się do Rosji. Finał, jak co roku, odbędzie się w Warszawie na przełomie września i października.

Więcej informacji na: www.follejournee.fr