polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

Artykuły

Nagroda Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego

pZnakomity kompozytor otrzymał po raz kolejny prestiżową nagrodę fonograficzną, w tym roku w kategorii „muzyka chóralna” za album Penderecki Conducts Penderecki, rozpoczynający cykl wydawniczy.

Laureatami nagrody zostali również wieloletni szef chóru Filharmonii Narodowej Henryk Wojnarowski i wydawcy albumu Warner Music Poland, którzy otrzymali statuetkę po raz pierwszy. Premiera albumu miała miejsce 3 czerwca 2016 roku. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek 13 lutego 2017.

Nagrodzona obecnie płyta zawiera pierwsze nagranie studyjne dzieł Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą samego kompozytora. Są to kompozycje z różnych lat: Dies Illa, którego premiera odbyła się podczas międzynarodowego koncertu w Brukseli, upamiętniającego 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej, a także nowa interpretacja Psalmów Dawida, Hymnu do Św. Daniiła i Hymnu do Św. Wojciecha. W nagraniu wzięli udział świetni soliści: Johanna Rusanen (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran) oraz Nikolay Didenko (bas). Płyta jest pierwszą z planowanego cyklu prezentującego dzieła orkiestrowo-chóralne Krzysztofa Pendereckiego.