polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXVII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych
8–25 października 2017 roku, Katowice
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
Recital wokalny w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
25 października 2017 roku, Warszawa

Artykuły

Nagroda Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego

pZnakomity kompozytor otrzymał po raz kolejny prestiżową nagrodę fonograficzną, w tym roku w kategorii „muzyka chóralna” za album Penderecki Conducts Penderecki, rozpoczynający cykl wydawniczy.

Laureatami nagrody zostali również wieloletni szef chóru Filharmonii Narodowej Henryk Wojnarowski i wydawcy albumu Warner Music Poland, którzy otrzymali statuetkę po raz pierwszy. Premiera albumu miała miejsce 3 czerwca 2016 roku. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek 13 lutego 2017.

Nagrodzona obecnie płyta zawiera pierwsze nagranie studyjne dzieł Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą samego kompozytora. Są to kompozycje z różnych lat: Dies Illa, którego premiera odbyła się podczas międzynarodowego koncertu w Brukseli, upamiętniającego 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej, a także nowa interpretacja Psalmów Dawida, Hymnu do Św. Daniiła i Hymnu do Św. Wojciecha. W nagraniu wzięli udział świetni soliści: Johanna Rusanen (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran) oraz Nikolay Didenko (bas). Płyta jest pierwszą z planowanego cyklu prezentującego dzieła orkiestrowo-chóralne Krzysztofa Pendereckiego.