polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
III Festiwal Kwadrofonik
14–15 grudnia 2017, Warszawa
III Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej „Mundus Cantat Sopot”
15–17 grudnia 2017 roku, Sopot
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

Artykuły

Błażejczyk w Willi Decjusza

b9 kwietnia 2017 roku o godz. 17.00 w krakowskiej Willi Decjusza (ul. 28 Lipca 1943, 17a) odbędzie się koncert, poświęcony twórczości Wojciecha Błażejczyka.

Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza to przedsięwzięcie bez precedensu, którego istotą jest spotkanie odbiorców i twórców, wspólna rozmowa i celebracja sztuki muzycznej dzisiejszych czasów. Raz w miesiącu w krakowskiej Willi Decjusza – miejscu, które już pół tysiąca lat temu zostało zaprojektowane właśnie jako przestrzeń wymiany myśli - odbywają się koncerty monograficzne z udziałem i komentarzem kompozytorów oraz innych twórców. W 2016 roku uczestnikami tego niezwykłego cyklu popularyzującego muzykę byli: Agata Zubel, Paweł Mykietyn, Andrzej Kwieciński, Paweł Łukaszewski, Aleksander Kościów i holenderski kompozytor Roderik de Man.

W 2017 roku cykl koncertów rozpocznie się 9 kwietnia od spotkania z Wojciechem Błażejczykiem. To kompozytor, reżyser dźwięku i gitarzysta, którego utwory były wykonywane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. „Warszawska Jesień”, New Music Concerts (Toronto), Polish Modern: New Directions in Polish Music Since 1945 (Nowy Jork), Visegard Portraits (Budapeszt), Musica Moderna, Musica Electronica Nova, Musica Polonica Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna, Experimentelle Musik (Monachium). Artysta tworzy muzykę akustyczną jak i elektroakustyczną, komponuje także na potrzeby teatru i filmu.

W programie niedzielnego koncertu znajdą się utwory: Muzyka strun na gitarę elektryczną, fortepian, skrzypce, altówkę i wiolonczelę, Spirits of the Dead na flet, skrzypce i altówkę (wykorzystano w nim utwór Edgara Alana Poego Spirits of the Dead), Horyzont cząstek na gitarę elektryczną, basową, obiektofony i elektronikę oraz Protokół na aktora, flet, akordeon, saksofon, wiolonczelę, perkusję i taśmę (do tekstów czterech wierszy Stanisława Barańczaka). Wystąpią: #Ensemble i Wojciech Błażejczyk.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.