Polmic - FB

ze świata

Debiut studentek wokalistyki Akademii Sztuki w Schwäbisch Hall

w24 lipca 2017 roku na zaproszenie ogólnoświatowej organizacji KIWANIS w Uroczystej Gali na Rzecz Upośledzonych Dzieci w Schwäbisch Hall wzięły udział studentki wokalistyki szczecińskiej Akademii Sztuki Aleksandra Wojtachnia, Julita Wudarczyk, Eliza Nowakowska oraz ich pedagog prowadzący prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska.

Aleksandra Wojtachnia (mezzosopran) jest tegoroczną absolwentką licencjatu, obecnie już studentką magisterium, Julita Wudarczyk (sopran) studiuje na III roku, Eliza Nowakowska (sopran) na II roku studiów licencjackich. W roli akompaniatora wystąpił student magisterium na Wydziale Instrumentalnym pianista Michał Landowski. Pośród wykonawców znaleźli się również Alexander Kalischewski ze Szkoły Muzycznej w Ueckermünde i Friederike Meinel (sopran) w trzech rolach: solistki, moderatorki oraz honorowego ambasadora Kiwanis Deutschland.

Celem koncertu było poruszenie serc i portfeli sponsorów na budowę nowoczesnego placu zabaw w ośrodku dla dzieci z ciężkimi upośledzeniami, a w szczególności na montaż huśtawki umożliwiającej bujanie chorych pociech na wózkach inwalidzkich. Gala odbyła się na terenie Ośrodka Sonnenhof w Sali Koncertowej Arche w Schwäbisch Hall.

Alexander Kalischewski wzbudził serdeczny uśmiech na licach gości wykonaniami pieśni Telemanna Szczęście, idyllicznej pieśni Schuberta Minnelied i wzruszającej arii Caro mio ben Giordaniego. Eliza Nowakowska, Aleksandra Wojtachnia i Julita Wudarczyk uwodziły ariami z oper Don Giovanni Mozarta, Samson et Dalila Saint-Saensa, Gianni Schicchi Pucciniego oraz wiosennym duetem Frühlingsleben Franza Abta. Friederike Meinel zaproponowała słuchaczom wagnerowski cykl pieśni do słów Matyldy Wesendonk, z Yuki Inagawa przy fortepianie, a Sylwia Burnicka-Kalischewska – pieśni Ryszarda Straussa Noc i Dedykacja z towarzyszeniem fortepianowym Landowskiego. Michał Landowski, który przed miesiącem uzyskał z wyróżnieniem dyplom licencjacki w klasie fortepianu prof. Bogusława Rottermunda w Akademii Sztuki zabłysnął solistycznie i porwał słuchaczy interpretacją słynnego Poloneza As-dur Fryderyka Chopina. Wzruszającym finałem była wspólna scena z opery Walkiria Wagnera.

Pośród gratulacji i komentarzy pokoncertowych zachwyconej publiczności były wspaniałe, ciepłe słowa – balsam i motywacja dla każdego artysty.