polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Nadzwyczajny koncert z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego „Profesor Mieczysław Nowakowski in memoriam”
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

nasze patronaty

Jubileuszowy AŻ Festiwal

azPo raz piąty Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na AŻ Festiwal do Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej – zgodnie z nazwą A-Ż – Akademia na Żubardzkiej. Dziewięć festiwalowych koncertów zaplanowano w dniach 24 listopada – 10 grudnia 2017 roku.

Jak w poprzednich latach, AŻ Festiwal to prezentacja najważniejszych projektów orkiestrowych i scenicznych uczelni w wykonaniu studenckich zespołów, pedagogów Akademii oraz gości z kraju i zagranicy.

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod batutą Marcina Wolniewskiego zagra w ramach inauguracji festiwalu koncert z muzyką filmową Wojciecha Kilara, Piotra Marczewskiego i Piotra Hertla. Będą to znane tematy muzyczne z filmów i seriali, m.in. Ziemi obiecanej, Daleko od szosy, Wakacji z duchami, Znachora, Granicy, Pana Tadeusza i wielu innych (24 listopada). Na finał młodzi symfonicy przygotowują pod kierunkiem Jerzego Swobody A Varsovie Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Muzykę tkaną Marcina Stańczyka i słynną Symfonię pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego (10 grudnia).

W tym roku gośćmi AŻ Festiwalu będą: amerykański artysta Rex Richardson, zaliczany do światowej czołówki trębaczy (7 grudnia), oraz słynny zespół Belgian Brass, czyli kwintet dęty z repertuarem złożonym z klasycznych przebojów Mozarta, Bizeta, Bernsteina i innych (9 grudnia).

Jazzową odsłoną AŻ Festiwalu będzie koncert znakomitego zespołu Zbigniew Namysłowski Quintet. Tego wieczoru muzykę Zbigniewa Namysłowskiego i Jacka Namysłowskiego zagra również Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi prowadzony przez Jacka Delonga (5 grudnia).

Miłośnicy muzyki dawnej przyjmą z radością dwa festiwalowe koncerty z barokowymi arcydziełami. Międzyuczelniana Orkiestra Barokowa MUob (połączone orkiestry barokowe z Łodzi, Poznania i Wrocławia), wspólnie z muzykami z Łódzkiej Orkiestry Barokowej Altberg Ensemble, wykonają iście królewski program – suity z cyklu Muzyka na wodzie Händla i będzie to pierwsza w Łodzi prezentacja tej muzyki na instrumentach historycznych (27 listopada). Cztery pory roku Antonio Vivaldiego zabrzmią w wykonaniu Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ prowadzonej przez Łukasza Błaszczyka, a jako soliści wystąpią studenci łódzkiej Akademii – laureaci konkursów skrzypcowych. Orkiestra zagra również współczesne utwory łodzianina Krzysztofa GrzeszczakaReminiscencje i napisaną specjalnie dla niej miniaturę Upominek (3 grudnia).

Na dwa muzyczne spektakle zapraszają pedagodzy i studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Wszystko o miłości w balladowym nastroju zaśpiewają młodzi adepci wokalistyki estradowej (26 listopada). Kilka dni później studenci dwóch specjalności – musicalu i choreografii – będą przekonywać, że Życie swe uroki ma, a muzycznymi argumentami będą przebojowe piosenki z polskich filmów i seriali, takich jak: Wojna domowa, Czterdziestolatek, Jak rozpętałem II wojnę światową, Noce i dnie, Ogniem i mieczem, Kogel-mogel, Jan Serce (29 listopada).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na: http://www.amuz.lodz.pl