Polmic - FB

archiwum

CHOping

CHOpingNarodowa Galeria Sztuki „Zachęta” w Warszawie zaprasza w piątek, 26 marca 2010 roku o godz. 19.00 na pierwszy z koncertów, którego motywem głównym będzie prezentacja unikalnego projektu kr39, a działaniami dodatkowymi prezentacje wstępnych projektów artystów biorących udział w konkursie WEF.LIVE.LAB – CHOPing.

 CHOPing to konkurs dla artystów zajmujących się sztuką nowych mediów, muzyką elektroniczną i technologiczną oraz cykl koncertów „CHOPing”, organizowany przez galerię „Zachęta” i Fundację Sztuka i Technologia (organizatora Warsaw Electronic Festival). Nazwa projektu to połączenie osoby Fryderyka Chopina i terminu używanego w informatyce „ping”, służącego do diagnozowania połączeń sieciowych. Informatyczny program „Ping” działa na zasadzie sonaru – wysyłany jest sygnał, który po pewnym czasie wraca odbity. Projekt „CHOPing” ma dać odpowiedź na pytanie o inspiracje osobą i twórczością Fryderyka Chopina młodych artystów, zajmujących się sztuką nowych mediów, muzyką elektroniczną i technologiczną. Odpowiedź na pytanie, jak twórcy poszukujący nowych form wyrazu, czerpiący inspirację z ciągle zmieniającej, się pod wpływem rozwoju technologii, kultury zareagują na hasło „Chopin”, jaki będzie sygnał zwrotny, tytułowy „ping”?
W marcu 2010 roku na portalu i forum www.wef.pl ogłaszony został konkurs dla artystów zajmujących się sztuką nowych mediów, muzyką elektroniczną i technologiczną na pracę zainspirowaną osobą i twórczością Fryderyka Chopina. Formalnie pretekstem i tworzywem użytym w konkursie, utworem jaki zostanie poddany interpretacji muzyków i artystów, stając się w istocie komendą “ping” znajdującą się w nazwie konkursu, będzie „Etiuda rewolucyjna” (Etiuda c-moll op. 10 nr 12). W efekcie ogłoszonego konkursu organizatorzy oczekują, że z nadesłanych prac do końca marca 2010 roku zostanie wybranych piętnaście prac o charakterze multimedialnym.
Efektem działań praktycznych projektu „CHOPing” będzie cykl koncertów oraz jedno spotkanie o charakterze warsztatowym. Działania te, stanowiące próbę podsumowania i diagnozy młodego środowiska twórców muzyki elektronicznej, VJów i artystów wizualnych pod kontem inspiracji twórczością i osobą Fryderyka Chopina, zostaną utrwalone w formie nagrań na płycie DVD oraz wydawnictwa on-line o szerokim zasięgu dystrybucji. Koncerty i warsztaty odbędą się w sali multimedialnej „Zachęty” Narodowej Galerii Sztuki.

kr39 to połączenie muzyki eksperymentalnej i śpiewu tradycyjnego. Twórcy poszukują cech wspólnych na poziomie struktur muzycznych, rytmicznych i brzmieniowych, przy zachowaniu tożsamości obu tradycji. Zespół występuje w składzie: Anastazja Bernad – wokal, Zofia Bernad – wokal, Olga Kozieł – wokal, Hanna Linkowska – wokal, Mateusz Bąkała – elektronika, przedmioty, Sebastian Mac – gitara, zabawki, elektronika i Jan Bernad – dyrektor artystyczny.