Polmic - FB

relacje

Tallinn | Koncert "Time is Ticking" w ramach Glasperlenspiel Music Festival

Tallinn

14 lipca 2019 roku w Zamku Maarjamäe w Tallinie odbył się koncert z okazji zbliżającego się stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Estonią. Wydarzenie zorganizowane przez Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z Estonian Record Productions miało miejce w ramach festiwalu Glasperlenspiel Music Festival 2019.

Glasperlenspiel Sinfonietta pod batutą uznanego estońskiego dyrygenta Andreasa Mustonena wykonała program złożony zarówno z dzieł kompozytorów polskich, jak i estońskich. Zabrzmiało Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego w aranżacji na orkiestrę smyczkową Borisa Pergamenschikowa – utwór wchodzący w skład Polskiego Requiem, napisany na wieść o śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1981 roku. W związku z przypadającą w tym roku 110. rocznicą urodzin oraz 50. rocznicą śmierci Grażyny Bacewicz, w programie znalazło się jej Divertimento na orkiestrę smyczkową. Wspanialego wykonania doczekała się również aranżacja Etiudy b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego, ojca polskiej awangady muzycznej XX wieku.

Wśrod kompozycji estońskich znalazł się Koncert na orkiestrę kameralną op. 16 Jaana Räätsa, Musica profana Lepo Sumery oraz Summa Arvo Pärta – najczęściej wykonywanego na świecie żyjącego kompozytora, który w ubiegłym roku odebrał dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zabrzmiało także liryczne In memoriam HM Peetera Vähi, dyrektora artystycznego festiwalu Glasperlenspiel, oraz miniatura Glow in Estonian Heavens obecnego na koncercie Pärta Uusberga. Całość zamknął utwór polskiego kompozytora młodego pokolenia, Macieja Bałenkowskiego, zatytułowany – podobnie jak cały koncert – "Time is Ticking". W ramach bisu Glasperlenspiel Sinfonietta wykonała specjalny ukłon w stronę muzyki polskiej, wykonując aranżację popularnego Menueta G-dur op. 14 nr 1 Igancego Jana Paderewskiego.

Koncert poprzedniła prelekcja na temat prezentowanego programu przygotowana przez Tiinę Jokinen, dyrektor zarządzającą Estonian Record Productions. Gościem honorowym wydarzenia był Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Tallinie Grzegorz Kozłowski, który wystąpił z oficjalnym przemówieniem podczas spotkania z muzykami i publicznością po zakończeniu koncertu.

Wydarzenie było zwieńczeniem pierwszej częścią projektu „Z muzyką polską od Bałtyku do Atlantyku” realizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich w ramach programu MKiDN „Promocja kultury polskiej za granicą”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.