Polmic - FB

archiwum

Muzyka niesłusznie zapomniana

Muzyka w okupowanej Polsce 1939-45We wtorek, 9 listopada 2010 roku w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie otwarta została wystawa „Musik im okkupierten Polen 1939-1945” oraz odbył się koncert z utworami Konstantego Regameya, Romana Padlewskiego i Szymona Laksa w wykonaniu Aperto Piano Quartet. W otwarciu wystawy wziął udział prof. Jörg-Peter Weigle, rektor uczelni.
Wystawa opisuje losy muzyków i muzykaliów pod okupacją hitlerowską, ze szczególnym uwzględnieniem losów pamiątek Chopinowskich. Gościła już na Festiwalu Musiques Interdites w Marsylii i na "Warszawskiej Jesieni". W Niemczech pokazywana była podczas Schleswig-Holstein Musik Festival. Podstawą wystawy jest ponad 40 plansz z licznymi zdjęciami i dokumentami. Uzupełniają je stacje audiowizualne, gdzie wysłuchać można fragmentów muzyki, a także obejrzeć filmy dokumentalne. Wystawie towarzyszą warsztaty muzyczne dla studentów Wyższej Szkoły Muzycznej im. Hannsa Eislera. W grudniu w Akademii Sztuki w Berlinie przewidziany jest wieczór poświęcony Władysławowi Szpilmanowi.

Wystawa, której wersja niemiecka powstała przy współpracy Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, berlińskiego towarzystwa Room 28 e.V. oraz wielu innych instytucji czynna będzie do 11 grudnia. Jej inicjatorem jest Frank Harders-Wuthenow z Berlina, a autorką scenariusza dr Katarzyna Naliwajek-Mazurek z Instytutu Muzykologii UW.

Więcej informacji na stronie: www.hfm-berlin.de

Relacja z otwarcia wystawy na polskich stronach Deutsche Welle:
www.dw-world.de/dw/article/0,,6220505,00.html