Polmic - FB

archiwum

Muzyka w Święta w TVP Kultura

TVP KulturaMade in Poland:
25 grudnia 2010, g. 00:10 - Kazimierz Serocki Fantasmagoria
26 grudnia 2010, g. 23:55 - Paweł Mykietyn 3 for 13 (PREMIERA)
27 grudnia 2010, g. 23:15 - Paweł Szymański Appendix (PREMIERA)
28 grudnia 2010, g. 22:20 - Krzysztof Penderecki Quartetto per archi no 1 (PREMIERA)
29 grudnia 2010, g. 23:50 - Witold Lutosławski Łańcuch I
29 grudnia 2010, g. 23:35 - Agata Zubel Cascando
30 grudnia 2010, g. 23:20 - Henryk Mikołaj Górecki Małe Requiem dla pewnej polki

Młodzi polscy instrumentaliści:
27 grudnia 2010, g. 19:30 - Mateusz Kołakowski
28 grudnia 2010, g. 19:20 - Meccore String Quartet (PREMIERA)
29 grudnia 2010, g. 19:20 - Kwadrofonik (PREMIERA)

Pozostałe propozycje:
28 grudnia 2010, g. 20:10 - Chopin 2010 – przeżyjmy to jeszcze raz (PREMIERA)
29 grudnia 2010, g. 21:50 - Piotr Anderszewski gra Schumanna – reż. Bruno Monsaingeon (PREMIERA)
30 grudnia 2010, g. 19:00 - Full Monteverdi – reż. John Bouchardiere (PREMIERA)

Made in Poland

Podczas festiwalu Sacrum Profanum we wrześniu 2010 roku w Krakowie znakomici wykonawcy zagraniczni wykonali polskie utwory najbardziej znaczących kompozytorów współczesnych różnych pokoleń. Znaleźli się wśród nich: Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Kazimierz Serocki, Paweł Szymański, Paweł Mykietyn i Agata Zubel. Wykonania kolejnych kompozycji TVP Kultura będzie zaprezentować telewidzom pod wspólnym hasłem "Made in Poland".

25 grudnia 2010, g. 00:10 - Kazimierz Serocki Fantasmagoria
Kazimierz Serocki (1922 - 1981) należy do najważniejszych kompozytorów polskich drugiej połowy dwudziestego wieku. Jego muzyka w ogromnej mierze reprezentuje nurt tzw. sonoryzmu, w którym najważniejszym elementem jest kolorystyka dźwiękowa i różnorodność prezentowanych brzmień. Stąd częste wykorzystywanie instrumentarium perkusyjnego oraz poszukiwania nietypowych i innyż niż tradycyjne barw innych instrumentów. W "Fantasmagorii" (1970 - 71) Serocki łączy w sposób niezwykle pomysłowy brzmienia perkusji i fortepianu, tworząc muzykę kalejdoskopowo mieniącą się i skrzącą najróżniejszymi barwami.

26 grudnia 2010, g. 23:55 - Paweł Mykietyn 3 for 13 (PREMIERA)
Paweł Mykietyn należy do najciekawszych postaci i osobowości twórczych młodego pokolenia polskich kompozytorów. Od czasu swego spektakularnego debiutu na festiwalu "Warszawska Jesień" w 1993 roku kolejnymi kompozycjami wzbudza zainteresowanie słuchaczy oraz uznanie krytyków. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych "Opus" za swą II Symfonię (2007). Kompozycja "3 for 13" dla 13 wykonawców (1994), napisana na zamówienie Polskiego Radia, zdobyła pierwszą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu w kategorii twórczości młodych kompozytorów. W utworze wyraźna jest fascynacja twórczością Pawła Szymańskiego i jego idei postmodernistycznych. Z założenia łatwy w odbiorze, nawiązuje do stylów muzycznych przeszłości, przede wszystkim baroku i ściśle z nim związanej formy fugi, reinterpretując je w nowoczesny, oryginalny sposób.

27 grudnia 2010, g. 23:15 - Paweł Szymański Appendix (PREMIERA)
Paweł Szymański (ur. 1954) określany jest mianem czołowego przedstawiciela postmodernizmu w polskiej muzyce współczesnej, w jego odmianie zwanej surkonwencjonalizmem, a polegającej na świadomym zestawianiu elementów różnych, często odmiennych stylistyk muzycznych na zasadzie gry konwencjami czy też gry z tradycją. W efekcie powstaje muzyka często przyjmująca formę muzycznej zabawy i żartu, co nie oznacza, że jest pozbawiona głębszych treści - kompozytor chętnie bowiem kreuje nastroje pełne melancholijnej zadumy czy duchowej kontemplacji. "Appendix" na flet piccollo i zespół kameralny został skomponowany w 1983 roku.

28 grudnia 2010, g. 22:20 - Krzysztof Penderecki Quartetto per archi no. 1 (PREMIERA)
Krzysztof Penderecki (ur. 1933) należy do czołówki kompozytorów współczesnych na świecie. Jego muzyka wykonywana jest i nagrywana przez najlepszych solistów i orkiestry wszystkich kontynentów. Skomponowany w 1960 roku I Kwartet smyczkowy (Quartetto per archi no. 1) to jeden z najbardziej awangardowych utworów twórcy, prezentujący niekonwencjonalne sposoby wydobycia dźwięku na instrumentach smyczkowych tradycyjnego kwartetu smyczkowego. Na przełomie lat 1950. i 1960. Penderecki tworzył muzykę zrywającą związki z tradycją, poszukującą nowych środków muzycznego wyrazu. Jego bezkompromisowe pomysły muzyczne sprawiły, że z miejsca zajął miejsce na czele całej grupy polskich twórców (tzw. "polskiej szkoły kompozytorskiej"), zdobywającej wówczas przebojem estrady festiwali nowej muzyki w Europie i na świecie.

29 grudnia 2010, g. 23:35 - Agata Zubel Cascando
Agata Zubel (ur. 1977), kompozytorka i śpiewaczka, należy do najciekawszych osobowości młodego pokolenia. Umiejętnie łączy talent kompozytorski z wykonawczym, czego efektem są kompozycje z wykorzystaniem głosu solowego, jak prezentowane tu "Cascando" (2007) na głos, flet, klarnet, skrzypce i wiolonczelę.

29 grudnia 2010, g. 23:50 - Witold Lutosławski Łańcuch I
Witold Lutosławski (1913 - 1994) to najwybitniejszy polski kompozytor dwudziestego wieku i jeden z najważniejszych na świecie. Jego osiągnięcia w zakresie rozwoju języka muzycznego i budowy formalnej na stałe wpisały się w historię muzyki ubiegłego wieku. Prezentowany tu "Łańcuch I" (1983) na 14 instrumentów to pierwszy z cyklu utworów Lutosławskiego, w których zastosował tzw. technikę łańcuchową w konstrukcji przebiegu dramaturgicznego kompozycji muzycznej.

30 grudnia 2010, g. 23:20 - Henryk Mikołaj Górecki Małe Requiem dla pewnej polki
"Małe Requiem dla pewnej polki" Henryka Mikołaja Góreckiego to ostatnia telewizyjna rejestracja kompozycji tego wybitnego twórcy, zmarłego 12 listopada 2010 roku. Henryk Mikołaj Górecki, ur. 6 grudnia 1933, zm. 12 listopada 2010, należy do grona najwybitniejszych kompozytorów muzyki dwudziestego wieku nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Twórca utworów awangardowych na początku swej kariery (przełom lat 1950. i 1960.), w połowie lat 1970. powrócił w swej muzyce do tradycyjnych wartości, maksymalnie upraszczając swój język muzyczny, a jednocześnie nasycając swe kompozycje ogromną dozą emocjonalnego, często modlitewnego wręcz żaru - jak w przypadku III Symfonii "Symfonii pieśni żałosnych" (1976), która po niemal dwudziestu latach od swej premiery przyniosła mu międzynarodowa popularność i uznanie. "Małe Requiem dla pewnej polki" op. 66 na fortepian i 13 instrumentów (1993) to utwór, którego tytułu kompozytor nigdy nie wyjaśnił. Po pełnym melancholii i zadumania początku, dalsza część kompozycji rozwija się w pełną żywiołowej energii parafrazę popularnego ludowego tańca (polki). "Małe Requiem dla pewnej polki" należy do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych utworów Henryka Mikołaja Góreckiego. W programie usłyszymy je w wykonaniu znakomitego zespołu muzyki współczesnej - ASKO/ SCHOENBERG pod dyrekcją Hansa Leendersa.


Młodzi polscy instrumentaliści

TVP Kultura prezentuje sylwetki najzdolniejszych polskich muzyków młodego pokolenia, laureatów polskich i zagranicznych konkursów muzycznych.
"Trzy żywioły" to cykl programów prezentujący uzdolnionych muzyków młodego pokolenia. Ich muzyka, bardzo różna w wyrazie, została określona jako woda, ogień i powietrze.
Woda - to jazzowe improwizacje muzyki Chopina w wykonaniu Mateusza Kołakowskiego - jednego z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia, laureata nagrody Gwarancje Kultury TVP Kultura.
Motyw wody obecny jest w scenografii. Specjalnie do tego nagrania wybudowano basen wypełniony wodą, w którym umieszczono fortepian.
Ogień - to żywiołowy występ zespołu Kwardrofonik, który zaprezentował własne kompozycje inspirowane muzyką ludową oraz muzyką Fryderyka Chopina.
Za pomocą dwóch fortepianów preparowanych, samplerów i perkusji muzycy potrafili wyczarować niezwykłe brzmienia. Charakter muzyki podkreślają ogniste kolory światła. Muzycy grają na specjalnie wybudowanym podeście imitującym krater wulkanu.
Powietrze - to występ kwartetu Meccorre String Quartet, który wykonuje jeden z najsłynniejszych kwartetów smyczkowych - Kwartet Fr. Schuberta "Śmierć i dziewczyna". Brzmienie zespołu, perfekcja techniczna i pasja z jaką grają to największe atuty tego zespołu.
Niezwykły nastrój muzyki Schuberta podkreśla sceneria starej hali fabrycznej, w której zostało zrobione nagranie.

27 grudnia 2010, g. 19:30 - Mateusz Kołakowski (PREMIERA)
Mateusz Kołakowski urodził się w 1986 roku w Piekarach Śląskich. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w Bytomiu. Brał udział w prestiżowych konkursach pianistycznych, zdobywając liczne nagrody. Od 12 roku życia coroczne koncertuje w Stanach Zjednoczonych.
Jest laureatem Gwarancji Kultury TVP Kultura za płytę "Mateusz Kołakowski & Dave Liebman - Live at Jazz Standard", którą nagrał razem z saksofonistą znanym z występów z Milesem Davisem i Keithem Jarrettem. Obecnie jest na roku dyplomowym Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa fortepianu).
Mateusz Kołakowski - fortepian

28 grudnia 2010, g. 19:20 - Meccore String Quartet (PREMIERA)
Założony w 2007 roku MECCORRE STRING QUARTET uznawany jest jednym z najbardziej interesujących zespołów młodego pokolenia. Kwartet stworzyło czworo utalentowanych i utytułowanych już muzyków-solistów, których wspólną pasją stało się interpretowanie dzieł kameralnych.
Ich brzmienie i nieskazitelny warsztat wykonawczy został doceniony przez jury międzynarodowych konkursów, w których brali udział. Ich ostatnie osiągnięcie to I nagroda w kategorii kwartet smyczkowy na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden, Niemcy (drugiej i trzeciej nagrody nie przyznano).
Kwartet otrzymuje propozycje koncertowe z najbardziej znakomitych sal Polski oraz spoza jej granic. Od 2010 roku Meccorre String Quartet jest gospodarzem i organizatorem Poznańskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Q'arto Mondi".
Meccorre String Quartet:
Wojciech Koprowski - I skrzypce
Aleksandra Tomasińska - II skrzypce
Michał Bryła - altówka
Karol Marianowski - wiolonczela

29 grudnia 2010, g. 19:20 - Kwadrofonik (PREMIERA)
Kwadrofonik powstał w 2006 roku. Tworzą go duet perkusyjny Hob-beats, czyli Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala, którzy gościli w jednym z kwietniowych Poranków Muzycznych, oraz fortepianowy Lutosławski Piano Duo w składzie: Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik.
Artyści wykonują muzykę współczesną, transkrypcje dzieł symfonicznych oraz utwory nad którymi pracują wspólnie. Lubią muzyczne poszukiwania i improwizacje - a wszystko po to, by jak najpełniej wykorzystać możliwości swoich instrumentów. Kwadrofonik to jedyny tego typu zespół w Polsce i jeden z niewielu na świecie.
Emilia Sitarz - fortepian
Bartłomiej Wąsik - fortepian
Magdalena Kordylasińska - perkusja
Miłosz Pękala - perkusja

POZOSTAŁE PROPOZYCJE:

28 grudnia 2010, g. 20:10 - Chopin 2010 – przeżyjmy to jeszcze raz (PREMIERA)
Program podsumowujący obchody Roku Chopinowskiego. Podczas spotkania w Żelazowej Woli, wspólnie z gośćmi, m.in. Waldemarem Dąbrowski – szefem komitetu obchodów Roku Chopinowskiego oraz Stanisławem Leszczyńskim zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina odpowiedzialnym za festiwal „Chopin i jego Europa” – przypomnimy najciekawsze wydarzenia Roku Chopinowskiego. W drugiej części programu, poświęconego Konkursowi Chopinowskiemu – spotkamy się z komentatorami konkursu w TVP Kultura – Alicją Paletą Bugaj oraz Karolem Radziwonowiczem, aby powspominać najciekawsze momenty konkursu.


29 grudnia 2010, g. 21:50 - Piotr Anderszewski gra Schumanna – reż. Bruno Monsaingeon (PREMIERA)
TVP Kultura w grudniu 2010 roku przygotowała prawdziwą gratkę dla miłośników talentu genialnego pianisty, Piotra Anderszewskiego.
„Piotr Anderszewski gra Schumanna” to film muzyczny, będący rejestracją dwóch niezmiernie rzadko wykonywanych cykli fortepianowych Roberta Schumanna - Studien für den Pedalflügel i Gesänge der Frühe w wykonaniu Piotra Anderszewskiego. Reżyserem filmu jest Bruno Monsaingeon, wybitny twórca francuski, autor cenionych dokumentów o Glennie Gouldzie, Światosławie Richterze i o samym Piotrze Anderszewskim. Bruno Monsaingeon od lat współpracuje z polskim pianistą, jest autorem kilku już projektów z jego udziałem, m.in. słynnych i wielokrotnie nagradzanych „Wariacji Diabellego”. Po raz pierwszy jednak obaj artyści zgodzili się wziąć udział w całkowicie polskiej produkcji. Film został wyprodukowany przez TVP Kultura we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, w porozumieniu z EMI/ Virgin Classics, która przygotowała płytę CD z tym repertuarem (jej premiera miała miejsce 22 listopada br.)
Film zrealizowany został w lipcu br. w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, równolegle przygotowany został reportaż z planu, który poprzedzi emisję filmu.

g. 22:30 - Piotr Anderszewski gra Schumanna – reportaż Joanny Makowskiej
Reportaż z planu filmu "Piotr Anderszewski gra Schumanna".

30 grudnia 2010, g. 19:00 - Full Monteverdi – reż. John Bouchardiere (PREMIERA)
Projekt filmowy oparty na madrygałach Claudia Monteverdiego. Porusza temat rozstania między dwojgiem kochających się ludzi. Fabułą filmu są przeplatające się historie kilku par, które rozstają się w bliżej nieokreślonej restauracji. W filmie napotykamy liczne retrospekcje ukazujące nam konflikty między tymi ludźmi i ich problemy. Aktorzy nie rozmawiają ze sobą, lecz porozumiewają się wyłącznie za pomocą madrygałów Monteverdiego.

31 grudnia 2010, g. 17:30 - Gala Sylwestrowa (PREMIERA)
Koncert Sylwestrowy z Opery Sempera w Dreźnie (PREMIERA) (live!)

g. 21:30 - Sylwester w TVP Kultura (PREMIERA)
Sylwestrowe programy w TVP Kultura powoli stają się tradycją, już w pierwszym roku działalności program był zrealizowany na żywo. W tym roku, chcemy po raz trzeci przygotować dla widzów, w ten wyjątkowy wieczór, spotkanie z osobowościami i ich absurdalnym humorem. Gospodarzami będą Wojciech Mann i Grzegorz Wasowski. Poprzednie edycje programu cieszyły się zainteresowaniem widzów i przychylnością krytyki, aby utrzymać temperaturę poprzednich sylwestrowych nocy, chcemy w tym roku zaproponować widzom odświeżenie sprawdzonej już konwencji, zaczerpniętej z programu „Po trochu wyciągane z lochu, czyli Archiwizja”.
W tę wyjątkową noc, niespodzianka dla widzów, otwarty telefon do studia, dzięki któremu widzowie będą mogli podzielić się swoimi przemyśleniami na temat mijającego roku w kulturze.
Prowadzący przez cały wieczór toczą dyskusję podsumowującą miniony rok w kulturze, składając życzenia artystom, którzy zrobili coś wartościowego oraz podnosząc na duchu tych, którym się nie udało, dedykując im piosenki z podtekstem, które będą specjalnie dobierane, wyszukiwane, aby nadać tym życzeniom szerszy kontekst.

1 stycznia 2011, g. 11:15 - Koncert Noworoczny z Wiednia cz.1 (PREMIERA) (live!)
Tradycyjnie już, 1 stycznia, w Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego odbywa się uroczysty koncert, transmitowany przez wiele rozgłośni radiowych i telewizyjnych. Do udziału w koncertach zapraszani są wybitni dyrygenci.

g. 21:15 - Najlepsze europejskie opery 2010 (PREMIERA)
Program BBC przygotowany we współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU), prezentujący najciekawsze wydarzenia z ostatnich miesięcy, w europejskich teatrach operowych. W programie znalazły się takie wydarzenia jak:
OTELLO w Birmingham Opera Company
SIMON BOCCANEGRA w The Royal Opera, Covent Garden
UPROWADZENIE Z SERAJU w Gran Teatre del Liceu
MOJŻESZ I ARON w Ruhr Triennale
W OSIEMDZIESIĄT DNI DOOKOŁA ŚWIATA w Den Norske Opera
ARIADNA NA NAXOS w Operze Bałtyckiej
DON KICHOT w La Monnaie / De Munt
LATAJĄCY HOLENDER w Het Muziektheater Amsterdam
RIGOLETTO w Mantui