Polmic - FB

patronaty

Łódź, Warszawa, Szczecin, Wrocław | Muzyka żydowskich kantorów wraca do Polski

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

MuzycznySwiatGerszonaW dniach 12 września - 19 listopada 2023 w ramach projektu „Muzyczny Świat Gerszona Efrosa” zabrzmią w Polsce pierwszy raz od czasów II wojny światowej utwory żydowskich kantorów związanych z naszymi ziemiami. Pochodzą one z obszernej „Antologii muzyki synagogalnej” opracowanej przez Gerszona Efrosa (1890–1978), kompozytora urodzonego w Serocku, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie propagował muzyczne dziedzictwo polskich Żydów.

Pod merytorycznym kierownictwem dr. Jakuba Stefka – organisty w Synagodze Pestalozzistrasse w Berlinie oraz wykładowcy Akademii Sztuki w Szczecinie - przygotowany został film edukacyjny o muzyce i przesłaniu twórczości Gerszona Efrosa, folder informacyjny, kampania w mediach społecznościowych, a utwory żydowskich kantorów zostały włączone do programów koncertów w różnych miastach w Polsce.

Będziemy mogli usłyszeć tę muzykę podczas Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi 12 września w wykonaniu Jakuba Stefka i Chóru VRC pod dyrekcją Joanny Malugi. Na koncercie w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie 15 października Jakub Stefek i Chór Match Match Ensemble prawykonają również najnowszy utwór Agnieszki Stulgińskiej. 19 października w ramach 6. Międzynarodowych Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie wystąpią Jakub Stefek, Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie i kantor Isidoro Abramowicz pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch. 19 listopada odbędzie się Nadzwyczajny Koncert Hawdalowy z udziałem Jakuba Stefka, Isidoro Abramowicza i Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Obecnie nie mamy wielu okazji, aby słuchać muzyki synagogalnej w opracowaniu na kantora, chór i organy. Dotarcie dzisiaj do zapisów nutowych nie jest łatwym zadaniem.

Część z nich przetrwała do naszych czasów właśnie dzięki Gerszonowi Efrosowi, jednemu z najbardziej uznanych kompozytorów i badaczy muzyki synagogalnej. Jego dziełem życia jest sześciotomowa „Antologia”, w której zawarł utwory własne, jak i innych kantorów z wielu regionów.

Odnajdziemy w niej dzieła takich twórców, jak Jakub Weiss (1816-1981) – kantor wielu warszawskich synagog, którego utwory po latach zapomnienia zostały nagrane i wydane w 2023 roku, pierwszy raz w historii fonografii, Nissan Spivak (1824–1906) – kantor w Berdyczowie, Leo Low (1878–1860) – kierownik chórów w Wielkiej Synagodze w Wilnie, w Wielkiej Synagodze w Bukareszcie, a wreszcie w Wielkiej Synagodze na Tłomackiem w Warszawie, Adolph Katchko (1888–1958) – kantor Synagogi Nożyków w Warszawie, urodzony w Warcie i wykształcony w Kaliszu, oraz Dawid Ajzensztadt (1889–1942) – legendarny i ostatni kierownik chóru Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.

Organizatorem projektu jest Fundacja SPOT.ON ART, partnerem Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, a patronem – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Finansowania udzieliła Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Wszystkie działania opisane są na stronie www.spotonart.com/efros 

ZOBACZ: film edukacyjny o Gerszonie Efrosie https://www.spotonart.com/efros