Polmic - FB


M jak młodzi

Wrocław | Zaczarowane skrzydła

NFM27 stycznia 2019 roku o godz. 12:30 i 16.00 w Narodowym Forum Muzyki będzie wystawiony spektakl z muzyką na żywo dla dzieci od 5. roku życia i ich rodziców Zaczarowane skrzydła.

Młoda księżniczka jest bardzo chora. Nikt nie jest w stanie jej pomóc, a całe królestwo cierpi, bojąc się, że nigdy nie wyzdrowieje. Pewnego dnia pojawia się tajemniczy uzdrowiciel, który potrafi ją wyleczyć. Jednak radość i szczęście króla i królowej nie trwają długo, ponieważ zaczyna się dziać coś zupełnie nieprzewidywalnego…

Pomysł stworzenia interaktywnego przedstawienia dla dzieci zrodził się dzięki spotkaniu czworga pochodzących z różnych krajów, utalentowanych artystów, którzy są również rodzicami. Spektakl Zaczarowane skrzydła jest inspirowany opowiadaniem fińskiej pisarki Kaariny Helakisy Skrzydła księżniczki, które poetycko ilustruje i podkreśla znaczenie środowiska wspierającego dzieci w odkrywaniu ich wyjątkowych uzdolnień. Reżyserem przedstawienia jest Anu Almagro, artystka doświadczona w pracy z Teatrem Pieśń Kozła.

Podczas wydarzenia zabrzmi skomponowana przez Aleksandrę Bugaj i Samuela Alty’ego, grana na żywo muzyka. Wykonywana z wykorzystaniem skrzypiec, gitary, perkusji głosowej i looperów, będzie tryskać energią i prawdziwą feerią brzmieniowych barw. Spektakl będzie celebracją wyobraźni – pełną tańca, teatru fizycznego, muzyki instrumentalnej i śpiewanych po polsku i po fińsku piosenek. Przedstawienie zaczaruje i rozwinie dziecięce skrzydła uśpione w nas wszystkich!

Agnieszka Frei

Więcej – na stronie http://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/7078 

Katowice | „Dyrygent – rezydent”: koncerty Joanny Natalii Ślusarczyk w Filharmonii Śląskiej

Slusarczyk17 i 18 stycznia 2019 roku Joanna Natalia Ślusarczyk – dyrygent-rezydent Filharmonii Śląskiej w sezonie 2018/2019, poprowadzi cztery koncerty edukacyjne z cyklu „Młoda Filharmonia”.

Na program koncertów pt. „Młoda Filharmonia z baletem” (17.01.2019 / godz. 11.00 i 17.00; 18.01.2019 godz. 9.30 i 12.00) złożą się suita z baletu Dziadek do orzechów op.71a Piotra Czajkowskiego, Uwertura koncertowa „Karnawał” op. 92 Antonina Dvořáka, Alborada del gracioso Mauricego Ravela i Polonez uroczysty Ludomira Różyckiego.

Joanna Natalia Ślusarczyk poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W koncertach będą również uczestniczyć tancerze Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu. Koncerty poprowadzi Regina Gowarzewska.

Koncerty są współorganizowane i współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent". Zainicjowany przez IMiT program ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym.

Więcej informacji o koncertach na stronie organizatora rezydencjihttps://www.filharmonia-slaska.eu/koncert-15295778674017!2798.html 

Kraków | Sinfonietka – Muzyka współczesna nie sweter – nie gryzie…

KociaMuzyka współczesna? Kocia muzyka! Na samą myśl jeży się włos! A może warto spróbować ją oswoić? 18 grudnia 2018 Sinfonietta Cracovia zaprasza najmłodszych słuchaczy i najmłodsze słuchaczki na pełen atrakcji koncert z cyklu "Sinfonietka i wspólne śpiewanie kolęd", który odbędzie się o godz. 18.00 w Auli Nowodworskiego w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W tym roku jubileusz 85. urodzin obchodzi Krzysztof Penderecki – jeden z najbardziej zasłużonych twórców światowej muzyki współczesnej. Z tej okazji Miasto Kraków zainicjowało wyjątkowy cykl wydarzeń artystycznych: PENDERECKI 85. Sinfonietka pragnie zaprzyjaźnić młodych melomanów i melomanki z twórczością Mistrza. Dlatego też w programie usłyszymy m.in. fragmenty Emanacji i Sinfonietty per archi oraz Sinfoniettę nr 3 autorstwa Krzysztofa Pendereckiego. Ale to nie wszystko! Wspólnie z Panią Sinfonietką (Danuta Augustyn) uczestnicy koncertu zaśpiewają najpiękniejsze polskie i zagraniczne kolędy. W programie nie zabraknie również pozamuzycznych atrakcji. Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała serdecznie zaprasza do spędzenia wspólnie tego wyjątkowego, świątecznego czasu! 

Bilety w cenie 15 zł należy rezerwować drogą mailową: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

 

Warszawa | Wystawa piosenek

U8 grudnia 2018 roku o godz. 12.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się koncert rodziny w ramach cyklu „Smykowizje”.

Ośmiu zawodników tajemniczej drużyny, pięć wróbli, trzy zegary, dwie osy, dwa koty, jeden mazurek, szumy, szelesty i deszcz. Oto główni bohaterowie miniatur, piosenek, improwizacji i zabaw, które mali i duzi słuchacze usłyszą i których doświadczą podczas tego koncertu: wydarzenia specjalnego, realizowanego w ramach lubianego i popularnego cyklu „Smykowizje”. Dzieci, ich rodzice i opiekunowie będą mogli usłyszeć kilkanaście premierowych miniatur wokalno-instrumentalnych, skomponowanych przez Agnieszkę Widlarz – kompozytorkę i edukatorkę muzyczną, autorkę ponad 100 piosenek i miniatur muzycznych dla dzieci.

Premierowa prezentacja nawiąże w formie do jednego z najbardziej znanych cykli, łączących muzykę i sztuki wizualne: Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego. Miniaturom towarzyszyć będą nowoczesne, niezwykle sugestywne a często zabawne i pełne poczucia humoru ale też istotnych muzycznych odniesień, improwizacje muzyków zespołu Hashtag Ensemble, zespół dziecięcych głosów i barwny świat kształtów i kolorów, czyli rysunków, tworzonych również na oczach widzów przez Aleksandrę Galewicz. W roli solistek wystąpią: Dorota Miśkiewicz, Marta Grzywacz i Małgorzata Czajka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Warszawa | Polskie Radio i Katarzyna Stoparczyk zapraszają na przebojowe „Piegowate koncerty” nie tylko dla dzieci

PORSześć „Piegowatych koncertów” dla dzieci i ich rodziców odbędzie się tej jesieni w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Pierwsze dwa spotkania pt. „Piegi w szkole” z dziennikarką radiowej Trójki Katarzyną Stoparczyk, jej gośćmi oraz Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Michała Klauzy już 7 października 2018 roku o godz. 11.00 i 13.00.

„Piegi w szkole” to opowieść o najciekawszych, najbardziej egzotycznych i barwnych szkołach, w jakich uczą się dzieci na świecie. Są to: szkoła pod baobabem (Afryka), szkoła na grzbiecie renifera (Północna Syberia), szkoła w misce (Azja, m.in. Kambodża), szkoła dzieci z Atuler (zachodnie Chiny). Skąd pochodzi najbardziej zabawna wyliczanka? Gdzie znajdziemy najszczęśliwszych uczniów świata? Czy to prawda, że szkoła może być ukochanym miejscem spotkań? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas pierwszego po wakacjach „Piegowatego koncertu”.

Reżyserem koncertów jest Katarzyna Stoparczyk, a skierowane są one do dzieci, ich rodziców oraz babć i dziadków. Podczas każdego z interaktywnych koncertów najmłodsi słuchacze poznają prawdziwe perełki muzyki klasycznej. Zabrzmi także utwór polskiego kompozytora Henryka Czyża - Suita "Wlazł kotek na płotek" na orkiestrę. Dodatkowo koncerty ilustrowane będą fotografiami czy filmami. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście, w tym wybitnie uzdolnione dzieci. Nie zabraknie też fragmentów audycji „Dzieci wiedzą lepiej”. W trakcie trwania koncertu dzieci będą mogły również śpiewać i tańczyć.

Kolejne „Piegowate koncerty” odbędą się 28 października, 4 listopada i 8 grudnia.

Więcej – na stronie https://www.polskieradio.pl

8. Festiwal Muzyki Współczesnej „Mała Warszawska Jesień”

MWJ 2018Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci Mała Warszawska Jesień jest coraz starszy. Czy to oznacza, że jest też coraz poważniejszy? Nie, nie obawiajmy się, nie traci z horyzontu tego, co w muzyce współczesnej najważniejsze – czyli swobody, wielości doznań, spontanicznego uczestnictwa i nieskrępowanej twórczości. Ale natura sztuki nie przeszkadza zająć się sprawami ważnymi i odpowiedzialnymi jak m.in. głosowanie i demokratyczny wybór.

Zostajemy daleko od polityki, a tematy ważkie bierzemy na warsztat w formie muzycznej gry terenowej i zabawy. W Parku Rzeźby w Królikarni weźmiemy udział w plenerowym performansie zatytułowanym GŁOSY. Pierwsze skojarzenie ze śpiewem jest słuszne, ale tylko w części, bo chodzi przede wszystkim o głos jako akt wyboru, opowiedzenia się za … no właśnie - partią muzyczną. Uczestnicy będą wybierać pomiędzy różnymi programami partii: Energików, Wszystkograczy, Dosłownych, Komplikusów i Recyklistów. Odbędzie się piknik wyborczy, prawdziwa debata w formie koncertu i wreszcie głosowanie. Czy będziemy muzycznie uszczęśliwieni pod rządami demokratycznie wybranej opcji muzycznej? Zobaczymy…

Poważnie i dorośle może brzmieć „koncert na dwa fortepiany” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim. Dwa tak nobliwe i ciężkie instrumenty … a muzyka czasem lekka jak piórko. Całkiem poważni kompozytorzy, których utwory zostaną zagrane, nie pozwolą nam wydorośleć, co więcej może nawet pobujamy z nimi w obłokach, a unosić nas będą dźwięki preparowanych fortepianów?

Szalony malarz to ktoś, kto na pewno nie da ani sobie, ani nam wytchnienia w twórczym i nieskrępowanym szale. Zapytacie co robi malarz na festiwalu muzycznym? Oczywiście maluje dźwięki! I to na płótnie! Jak to robi? Przekonacie się w Zamku Ujazdowskim, a dociekliwym ów artysta na pewno wytłumaczy jak to się dzieje, że gest malarski można usłyszeć.

Jeśli ktoś poczuje się jednak zbyt zmęczony udziałem w głosowaniu, przytłoczony ciężarem aż dwóch fortepianów i rzucony w wir szalonej muzyki natchnionego malarza, znajdzie wytchnienie na Wyspie syren. Ukrytą w podziemiach Muzeum Warszawy wyspę odnajdziecie podążając przez labirynt za śpiewem syren i dźwiękami, które jak tropy będą nas do niej prowadzić. Ukojeni, gdy zaznamy wytchnienia, możemy wrócić do poszukiwania nowych wrażeń, a one czekają na nas tuż obok, w starym kuchennym piecu w jednej z kamienic muzeum – w Kryjówce dźwięków.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.warszawska-jesien.art.pl/

Warsaw | 18th Music Gardens Festival

Ogrody

The 18th edition of the "Music Gardens" Festival will take place on June 30 – July 31, 2018 in Warsaw.

The "Music Gardens" Festival, often referred to in the media as the Warsaw Summer Music Salon, has been organised in Warsaw since 2001. It features 30 artistic events each year, including concerts, film screenings and opera and ballet performances. The festival takes place at the Royal Castle in Warsaw in a huge tent with capacity to accommodate 1000 people and attracts nearly 40,000-50,000 people annually.

The central theme changes each year. For the last couple of years it focused on culture and art of the countries currently holding the presidency of the Council of the EU. This year's programme is dominated by Polish music. During the concerts, we will hear works of Fryderyk Chopin, Aleksander Tansman and Zygmunt Krauze. The final concert will be devoted entirely to Polish contemporary music. The Sinfonia Viva orchestra under the baton of Tomasz Radziwonowicz will perform Rhapsod by Zygmunt Krauze, Mandragora by Karol Szymanowski, Music for strings, trumpets and percussions by Grażyna Bacewicz and Orawa by Wojciech Kilar.

The festival also includes a special educational project for children entitled "Children’s Music Gardens". 

Detailed programme available at: http://www.ogrodymuzyczne.pl/

Szczecin | Historia najmniej prawdopodobna

kW dniach 5, 6 i 7 kwietnia 2018 roku w Operze na Zamku będzie wystawiona multimedialna opera dziecięca w formie wyprawy muzycznej autorstwa Jerzego Kornowicza na motywach baśni Historia najmniej prawdopodobna Hansa Christiana Andersena.

Bohaterem opery jest Czas i jego widomy kształt – Zegar zamieszkujący na operowej wieży zamkowej. To Czas jest czymś „najmniej prawdopodobnym”, Zegar zaś jest jednym z jego reprezentacji, także świadkiem czasu, instrumentem ukazywania obrazów w czasie spektaklu. Akcja toczy się w różnych przestrzeniach Opery na Zamku. Kolejne sceny w różny sposób odnoszą się do tematu czasu i stanowią kolejne obrazy wytwarzane w pełnych godzinach przez niezwykły zegar. Owe obrazy ilustrowane są za pomocą rozmaitych, często nietypowych instrumentów, ruchu tancerzy oraz projekcji multimedialnych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

5 kwietnia Operę na Zamku w Szczecinie odwiedzi Polskie Radio Dzieciom. Będzie to spotkanie odbywające się w ramach Trzecich Urodzin Polskiego Radia Dzieciom. Po przedstawieniu na dzieci czekają niespodzianki.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.opera.szczecin.pl

Cracow | „Sinfonietka”: Spring at laaaast!

sc

Sinfonietta Cracovia on 24 March 2018 at 12:00 p.m. in the concert hall of the Manggha Museum (26 Marii Konopnickiej St., Cracow) will welcome the spring with colourful, full of attractions concert "Spring at laaaaast!" ("Nareeeeszcie wiosna!") from the series "Sinfonietka", prepared for the youngest music lovers.

On this occasion, irreplaceable Mrs. Sinfonietka has prepared a unique program for young listeners full of wonderful, vibrant and heralding the end of winter compositions. Performed by Sinfonietta Cracovia, we will hear, among others, Spring from the famous Four Seasons by Antonio Vivaldi, March by Piotr Czajkowski and fragments of Symphony No.10 by Felix Meldessohn-Bartholdy. The programme of the event will also include Polish children's songs and, traditionally, a series of extra-musical attractions. Sinfonietta Cracovia will be accompanied by energetic Sinfonietta Children Choir.

Media patronage: Polish Music Information Centre POLMIC.

Information about tickets at: www.sinfonietta.pl