Polmic - FB


M jak młodzi

Bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

PTMWW dniach 15–17 października 2020 w Krajeńskim Ośrodku Kultury, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Eugeniusza Paukszty w Skokach oraz w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej odbędą się bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, organizowane przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Tym razem zajęcia poprowadzą: wokalistka Iza Kowalewska, kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński. Przygodę przez improwizacje poprowadzi aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka. Podczas zajęć dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie swoich opiekunów, świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą. Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.facebook.com/ptmw1923 

„Nie bój się improwizować” – koncert online z Siwińskim i Ociepką

Art Deco10 października 2020 o godz. 11.30 i 13.30 odbędzie się transmisja online piątego koncertu podsumowującego internetowe warsztaty dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!”, organizowanych przez Agencję Muzyczną Art Deco Group. Tym razem przedstawione zostaną efekty pracy z uczestnikami zajęć, które prowadzili kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka.

Internetowe warsztaty „Nie bój się improwizować!" są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci uczących się gry na dowolnych instrumentach lub śpiewu w szkołach muzycznych albo w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Warsztaty łączą wiele elementów. Prowadzący rozmawiają z dziećmi m.in. o muzyce współczesnej, zasadach i sposobach improwizacji, ilustrując te tematy muzycznymi przykładami. Prowadzą ćwiczenia i zabawy, które pomagają dzieciom łatwiej przyswoić przekazywaną wiedzę. Młodzi muzycy poznają różne techniki i sposoby rozwijania umiejętności improwizowania, w tym również elementy improwizacji aktorskiej.

Podczas najbliższego koncertu, transmitowanego z warszawskiego Quality Studio przy współpracy z Rec Audio, wszyscy spotkają się pierwszy raz na żywo ze swoimi mentorami i będą wspólnie muzykować.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zapraszamy do obejrzenia koncertu na stronach www.artdecogroup.eu oraz www.facebook.com/adgagencja 

SMYKcheck – platforma edukacyjna

SMYKcheckSMYKcheck to nowa bezpłatna platforma edukacyjna skierowana do najmłodszych skrzypków oraz ich pedagogów.

Na stronie internetowej www.smykcheck.pl znajdują się do pobrania zarówno darmowe nuty utworów na skrzypce solo, wykorzystujące niestandardowe techniki wykonawcze, jak i filmy prezentujące zagadnienia wykonawcze i kompozycje.

Cykl utworów poprzez nowatorskie rozwiązania wykorzystane w kompozycjach w oryginalny sposób wprowadza młodych wykonawców w świat interesujących brzmień i nowatorskich możliwości wykonawczych skrzypiec, rozwijając jednocześnie umiejętności zdobyte przez skrzypków wcześniej.

Kompozycje stworzone przez skrzypaczkę Sarę Rajewską-Syskę stanowią ciekawe uzupełnienie bogatego repertuaru skrzypcowego, wspomagając rozwój u najmłodszych wykonawców zainteresowanych muzyką współczesną. Inspiracją dla powstałego cyklu były utwory wybitnych polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”

Online Konferencja Young Arts. Muzyka & Edukacja 3.0

NCK7 października 2020 odbędzie się „Young Arts. Muzyka & Edukacja 3.0” – konferencja poświęcona zagadnieniom związanym ze zdalnym nauczaniem gry na instrumentach. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele najważniejszych instytucji kultury w Polsce oraz eksperci doświadczeni w nauczaniu online. Konferencja jednocześnie otwiera funkcjonowanie Young Arts Kids – nowej platformy edukacyjnej, która łączy uczniów i nauczycieli muzyki w całej Polsce.

Całe wydarzenie odbędzie się na żywo w formie tematycznych webinariów. Konferencja jest skierowana do dyrektorów szkół muzycznych I i II stopnia oraz do nauczycieli gry na instrumentach smyczkowych. Konferencję otworzy panel dyskusyjny pod tytułem „Zmiany obyczajowe w świecie muzyki. Wyzwania i szanse nauczania online w kulturze”, w którym zabiorą głos przedstawiciele najważniejszych instytucji kultury w Polsce. W programie konferencji znajdują się wykłady poświęcone technice nauczania online gry na instrumencie, sposobom kształtowania prawidłowej postawy, wyzwaniom psychologicznym, jakie stawia przed nauczycielem zdalny kontakt z uczniem, praktycznym umiejętnościom występowania przed kamerą oraz zastosowaniu odpowiednich narzędzi technologicznych. Wykłady poprowadzą m.in. skrzypaczka Agata Szymczewska, trener przygotowania fizycznego i mentalnego do praktyki muzycznej Jadwiga Śmieszchalska, psycholog Jarosław Mirkiewicz, dziennikarz Jarosław Kuźniar.

Podczas konferencji zostanie też zaprezentowana nowa platforma edukacyjna – Young Arts Kids. Jest to miejsce wirtualnych spotkań uczniów i nauczycieli gry na instrumentach. Misją projektu jest ułatwianie dostępu do edukacji muzycznej wszystkim, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pod opieką wybitnych nauczycieli oraz możliwość kontynuowania edukacji w okresie ewentualnych ograniczeń pandemicznych.

Projekt Young Arts Kids dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zapisy dla uczestników są prowadzone na stronie www.yakids.pl 

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objeło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

II Festiwal Dźwięku dla Dzieci Sonikalia

SonikaliaWytwórnia Zdarzeń Sonokinetycznych zaprasza na Festiwal Dźwięku dla Dzieci Sonikalia, które odbędą się w dniach 1–4 października 2020 roku w Olsztynie i Szczytnie.

Czym są Sonikalia?... Zbiorem zdarzeń dźwiękowych dziejących się tu i tam, które łączy co najmniej jeden cel – rozbudzenie ciekawości dźwięków. Tego zaciekawienia poszukujemy przede wszystkim u dzieci, jednak ze względu na traktowanie wszystkich (sic!) jako pełnoprawnych odbiorców sztuki i unikanie „infantylizacji” sonikaliowe zdarzenia są w stanie rozbudzić ciekawość również u dorosłych. Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane różne sposoby funkcjonowania dźwięku jako składowej dzieła muzycznego.

W doborze wydarzeń sonikaliowych duży nacisk położony jest na ich interaktywność. Propozycje programowe dobrane są tak, by zapewnić maksymalnie aktywne uczestniczenie dzieci we wszystkich artystycznych działaniach (koncerty z udziałem publiczności, improwizacje, interaktywne instalacje i interaktywne wykłady, performance, spektakle). Nie bez znaczenia jest również stosowanie formuły zabawowej. W ramach Festiwalu odbędą się również warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, które poprowadzą Trillingen Duo (Iwona Jędruch i Małgorzata Kołcz), flecistka Karina Kusior i kompozytor Jarosław Siwiński.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny!

Szczegółowy program – na stronie http://sonikalia.pl