Polmic - FB


M jak młodzi

Katowice | Filharmonia Śląska od najmłodszych lat

FSFilharmonia Śląska im. H. M. Góreckiego w jubileuszowym, 75 sezonie 2019 / 2020 zaprasza do siebie Melomanów w każdym wieku na koncerty edukacyjne.

Dla tych najmłodszych została przygotowana szeroka oferta koncertów i audycji edukacyjnych, które nie tylko wprowadzą ich w magiczny świat muzyki, ale i sprawią, że pokochają ten świat całym sercem.

Drzwi sal koncertowych otwierają się szeroko przed dziećmi – nawet, jeśli nie zdążyły jeszcze przyjść na świat! „Filharmonia Malucha”, „Akademia muzycznego smaku”, „Muzyczne przedszkole”, „Kameralne spotkania z muzyką” i „Młoda Filharmonia” to koncerty i audycje, które dostosowanym do wieku słuchacza słowem przybliżą muzykę, instrumenty i dźwięki każdemu słuchaczowi. „Dźwiękowy Domek Emocji” z kolei to zajęcia z elementami arteterapii, które cieszą się dużym zainteresowaniem już od kilku lat.

Filharmonia Śląska, jako pierwsza w Polsce instytucja, która dotarła z koncertami do szkół, kontynuuje tę tradycję, oferując koncerty i audycje wyjazdowe. Przedszkola, szkoły i instytucje kultury mogą zatem gościć filharmoników w swoich progach, przez co muzyka stanie się jeszcze bliższa. „Pani Gama zaprasza”, „Spotkania z muzyką” i „Audycje szkolne” to właśnie te cykle, które łączą dźwięki, komentarz i edukację muzyczną w ciekawą całość, rozwijając wrażliwość najmłodszych słuchaczy i ucząc ich, jak czytać i odbierać muzykę.

Patronat medialny nad jubileuszowym sezonem Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.filharmonia-slaska.eu/ 

Warszawa | „Mała Warszawska Jesień” - dziewiąta edycja

WJProgram IX „Małej Warszawskiej Jesieni, która odbędzie się w dniach 20–28 września 2019 roku, obejmuje performance, instalację – działania w przestrzeni Parku Rzeźby w Królikarni, koncert na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i spacer muzyczny po Muzeum Warszawy.

W swobodnej atmosferze Parku Rzeźby w Królikarni publiczność będzie uczestniczyć w plenerowym muzycznym performansie i doświadczy powietrznej ewolucji zrodzonej z tchnienia. Rozmieszczona w tymże Parku instalacja dźwiękowa Pneumatofony będzie okazją do zbadania jak działają instrumenty miechowe i stroikowe. Żeby się o tym przekonać, trzeba będzie odnaleźć w grocie pod pałacem trzy tajemnicze, geometryczne obiekty i wtłoczyć do nich powietrze... a one rozwiną się i zagrają na stroikach.

Skoro tematem przewodnim tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” jest „powietrzność muzyki”, mali słuchacze zostaną zaproszeni na koncert organowy w sali Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ten olbrzymi instrument zabrzmi wraz z akordeonem i skrzypcami: zostanie zaprezentowane całe spektrum barw i faktur, zawarte w utworach Jerzego Bauera, Andrzeja Krzanowskiego, György’a Ligetiego i Dariusza Przybylskiego.

Mała WJ inspirowana „dużą” Warszawską Jesienią poszuka tajemnicy dźwięku w Muzeum Warszawy podczas spaceru W poszukiwaniu Rzeczydźwięku.

Szczegółowy program – na stronie http://www.warszawska-jesien.art.pl/wj2019/mala-wj 

Trójmiasto | III Festiwal Baltic Souvenir

Baltic Souvenir29 czerwca 2019 roku rozpocznie się III edycja Festiwalu Baltic Souvenir, która potrwa do 6 lipca. Słońce, szum fal i ciepły piasek pod stopami to cudowne wspomnienia znad morza, które powinno mieć każde dziecko. A gdyby tak dorzucić do nich bajkową muzykę, której najmłodsi wraz z rodzicami będą mogli wysłuchać zupełnie za darmo na trzech plenerowych wydarzeniach w Trójmieście?

Zainauguruje Festiwal koncert w Muszli Koncertowej przy Placu Grunwaldzkim w Gdyni. Tam dzieci i ich rodzice będą mogli zobaczyć i posłuchać widowiska Witajcie w naszej bajce, w którego programie znajdą się najsłynniejsze melodie i piosenki z bajek z całego świata, w tym Krainy Lodu, Reksia, Koziołka Matołka, Gumisiów, Zaplątanych, Króla Lwa i wielu, wielu więcej! Hity te wyśpiewają Izabela Pawletko i Bogdan Smagacki.

Następnego dnia artyści przeniosą się na scenę plenerową przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie ugoszczą samego Ambrożego Kleksa. Tym razem ekscentryczny profesor poprowadzi wykłady w ramach Letniej Akademii Pana Kleksa. Absolwenci tej prestiżowej placówki edukacyjnej doskonale pamiętają piosenki o Kaczce Dziwaczce czy Na wyspach Bergamuta – na Ołowiance będzie okazja posłuchać ich w aranżacjach Beniamina Baczewskiego, w wykonaniu Aleksandry Lis i Bogdana Smagackiego.

Ostatniego dnia Festiwalu Baltic Souvenir, tym razem w Sopocie, wybrzmią dźwięki opery skomponowanej specjalnie dla dzieci w oparciu o słynną baśń braci Grimm Królewna Śnieżka. Autorem tego niezwykłego dzieła jest dyrygent i kompozytor Piotr Staniszewski. Dedykowana najmłodszym, przybliża im wspaniały świat muzyki klasycznej i rozbudza zainteresowanie formą opery. Baśniowe treści uzupełniają multimedia i wspaniałe kostiumy.

Natalia Walewska

Szczegółowy program – na stronie wydarzenia http://www.balticsouvenir.pl/ 

Warszawa | Lato z Dziecięcymi Ogrodami Muzycznymi

Ogrody MuzyczneW ramach XIX Festiwalu Ogrody Muzyczne w dniach 3, 10, 17 i 24 lipca 2019 roku o godz. 9:30 i 11:00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbędą się spotkania muzyczno-edukacyjne dla dzieci w wieku 5–12 lat.

Dziecięce Ogrody Muzyczne odbywają się już od trzynastu lat. Od jesieni 2016 roku realizowana jest seria spektakli pod nazwą Magiczne Ogrody Muzyczne, w których króluje muzyka oraz inne muzy: sztuki wizualne, teatr, literatura, architektura i film. Każdy program uwzględnia wykonanie muzyki na żywo przez znakomitych artystów. Zróżnicowanymi i zrozumiałymi dla dzieci środkami prezentowana jest kultura wybranych krajów.

W tym roku interdyscyplinarne wydarzenia, będące jednocześnie okazją do wspólnej zabawy, poświęcone będą Skandynawii, Francji i Wyspom Brytyjskim. W Ogrodach pojawi się skandynawska muzyka tradycyjna, w tym szwedzki taniec o nazwie Polska, a także utwory najsłynniejszego norweskiego kompozytora Edwarda Griega. W zamyśle francuskiego kompozytora Camille’a Saint-Saënsa cykl czternastu miniatur Karnawał zwierząt miał być „fantazją zoologiczną”. Skomponował ją na 11 instrumentów, pisząc każdy utwór na inny skład. Dla najmłodszych prezentacja nagrania tego utworu w wykonaniu artystów Opery Wrocławskiej to okazja do rozpoznawania instrumentów orkiestrowych. Podczas spotkań poświęconych Wyspom Brytyjskim dowiemy się o jej historii, starożytnych Celtach, królach, Williamie Szekspirze, a także skąd się wzięła harfa w godle Irlandii. Zabrzmią dudy i barokowa lutnia.

Wstęp na spotkania jest wolny! Informacje i zapisy: Robert Kosim tel. 607 660 810, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.dziecieceogrody.pl/terminy-wydarzen/lato-w-miescie-z-dzieciecymi-ogrodami-muzycznymi/ 

Kraków | Lato zaczyna się w Hucie!

SC22 czerwca 2019 roku o godz. 12.00 Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia z Panią Sinfonietką wybierają się do Parku Miejskiego Zielony Jar Wandy na Wzgórzach Krzesławickich.

Cykl koncertowy „Sinfonietka” organizowany jest przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia z myślą o najmłodszych melomanach. W 2016 roku wydarzenie otrzymało nagrodę za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci – Statuetkę Złotego Słonecznika.

Najbliższy koncert odbędzie się w ramach Pikniku Krakowskiego, urządzanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków PL i Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Nie zabraknie zabaw, konkursów i mnóstwa dobrej muzyki, nie tylko dla najmłodszych melomanów. W programie koncertu znajdzie się prezentacja dzieł Antonia Vivaldiego, Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Moniuszki – patrona roku 2019, a także wspólne muzykowanie. Koncert poprowadzi Danuta Augustyn. Sinfoniettą zadyryguje Jurek Dybał.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://sinfonietta.pl/ 

Białystok | Premiera dziecięcego spektaklu baletowego „Brakujące Ogniwo”

Huszcza18 czerwca 2019 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku (ul. Podleśna 2) odbędzie się premiera spektaklu baletowego Brakujące Ogniwo autorstwa artystów białostockich z muzyką Anny Marii Huszczy.

Libretto i choreografię stworzyły Agata Wieczyńska-Krawiec i Karolina Garbacik. Libretto zostało już docenione i nagrodzone w prestiżowym konkursie. Udział w spektaklu wezmą uzdolnieni tancerze, obdarzeni też talentem aktorskim - uczniowie białostockich szkół artystycznych: Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca oraz Zespołu Szkół Muzycznych. Niepowtarzalną wrażliwość młodych ludzi podkreślą piękne kostiumy i interesująca scenografia.

Spektakl opowie językiem tańca i muzyki o spotkaniu, o relacji dwóch odmiennych wrażliwości i o różnicy pomiędzy byciem obok siebie a byciem razem. W spektaklu w kluczowym momencie zjawi się lęk, który się zakrada, paraliżuje i którego w pojedynkę tak trudno jest pokonać. Do walki z nim niezbędny jest drugi człowiek – prawdziwy przyjaciel.

Autorem muzyki, którą wykona podczas spektaklu Orkiestra Symfoniczna ZSM w Białymstoku pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego, jest wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, doktor sztuk muzycznych Anna Maria Huszcza.

Na spektakl obowiązują darmowe wejściówki, które odbierać można w siedzibie Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca (ul. Zwycięstwa 8/1 lok.10).

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.danceoffnia.pl/index.php?page=aktualnosci&sekcja=wiadomosc&id=921&fbclid=IwAR12T9z-uaCRJ7H-hI_rHlLID9I8guCz4NE317gUas3Oe8TtsiDzY__zeec 

Warszawa | „Piotruś i Wilk” – koncert z okazji dnia dziecka

POSI

1 czerwca 2019 roku o godz. 12.00 i 14.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego z okazji dnia dziecka w wykonaniu Kwintetu dętego Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa zabrzmi Piotruś i wilk – najpopularniejsze dzieło Siergieja Prokofiewa, a zarazem najbardziej znany utwór pisany dla dzieci z dydaktyczną intencją.

Bohaterem muzycznej baśni jest chłopczyk Piotrek, któremu udaje się samodzielnie schwytać wilka (wbrew przestrogom zrzędliwego dziadka) i w radosnej paradzie powieść go do ZOO. Dzieło, powstałe w 1936 roku, nadal cieszy swym wdziękiem, dowcipem, melodyczną urodą i przemyca element poznawczy – pomysłową prezentację młodym słuchaczom poszczególnych instrumentów (oraz „motywów przewodnich”), odpowiadających bohaterom opowieści. W oryginalnej partyturze flet przypisany jest ptakowi, obój – kaczce, klarnet – kotu, fagot – dziadkowi, brzmienie grupy rogów towarzyszy występom wilka, a smyczków – Piotrusia. Grupa myśliwych, którzy pragną upolować wilka ilustrowana jest brzmieniami perkusyjnymi.

Podczas czerwcowego koncertu dedykowanego zwłaszcza młodym słuchaczom w rolę narratora wcieli się popularny aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy, realizator telewizyjny oraz prezes Związku Artystów Scen Polskich, Paweł Królikowski.

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: https://sinfoniaiuventus.pl/piotrus-i-wilk-koncert-z-okazji-dnia-dziecka/ 

Kraków | Dzień Dziecka z Sinfoniettą Cracovią

SC

2 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia zaprasza na dziedziniec Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na muzyczne świętowanie Dnia Dziecka.

W szacownych uczelnianych murach spotkamy się z utworami Stanisława Moniuszki, patrona roku 2019 i Johanna Straussa. Ale to nie wszystko! W koncercie włoskiego mistrza Domenico Dragonettiego usłyszymy solistę, laureata konkursów Antka Trześniewskiego, który zagra na największych skrzypcach świata, czyli kontrabasie! Piosenki dla najmłodszych zaśpiewa zaś Krakowski Chór Dziecięcy prowadzony przez Mateusza Hrynkiewicza.

Poważne wnętrza Alma Mater staną się też tłem dla doskonałej zabawy. Jak zwykle przygotowano wiele muzycznych i słodkich niespodzianek. Bez obaw! Tym razem Sinfonietka rozpocznie się wcześniej, aby wszyscy mogli bez przeszkód zdążyć na Paradę Smoków.

Alicja Beryt

Patronat medialny nad koncertami Sinfonietty Cracovii objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie: www.sinfonietta.pl 

Warszawa | Tydzień Dziecka w Sinfonii Varsovii

SVMuzyczne opowieści, warsztaty, koncerty i spektakle to propozycja Orkiestry Sinfonia Varsovia na rodzinne spędzenie czasu w siedzibie instytucji przy ulicy Grochowskiej 272. Trzy dni czerwca (1–2 i 9.06) wypełnione będą artystycznym programem dostosowanym do możliwości percepcyjnych tak najmłodszych dzieci (0–3), jak i nieco starszych (5+). Dźwiękowe podróże po świecie, podwieczorek z Moniuszką i historia o Królu Midasie to wydarzenia, przy których nie sposób się nudzić!

W Dzień Dziecka na Grochowskiej (1.06 od g. 10:00) przestrzenie Orkiestry przeobrażą się w odległe krainy. Sala Prób stanie się Afryką i Australią, w której rozbrzmiewać będą minikoncerty dla najmłodszych słuchaczy (0–6). Trio Wielbłądy zagra na egzotycznych instrumentach takich, jak: balafon, kora, didgeridoo i djembe. W Budynku Głównym – Azji – przygotowano warsztaty z gestów, pokaz tańca indyjskiego, a także spektakle Małego Teatru Ilustracji (3+). Polana przy Budynku Głównym przemieni się w Amerykę Północną z wieloma atrakcjami: malowaniem twarzy, fotobudką i stoiskiem księgarskim. Na głodnych i spragnionych przy Pawilonie Koncertowym będzie czekała kawiarenka z chłodnymi napojami i lodami, czyli Europa i Antarktyda. Na wycieczkę po terenie Orkiestry Sinfonia Varsovia zabierze małych i dużych obieżyświatów kolejka elektryczna. Tego dnia ostatnim przystankiem podróży będzie Letni Koncert na Grochowskiej w Pawilonie Koncertowym. Dźwiękowa opowieść Kwiat wiśni (1.06 g. 16:00) przeniesie słuchaczy do Japonii. W muzycznym spektaklu oprócz Księżniczki Muzalindy wezmą udział muzycy, którzy zaprezentują brzmienie fortepianu, perkusji i fletu shakuhachi.

Niedzielny Podwieczorek u Pana Moniuszki (2.06 g. 16:00) to wydarzanie dedykowane całym rodzinom. W koncercie z narracją wezmą wystąpią śpiewacy i chór dziecięcy Animato. Program nie tylko będzie zawierał utwory Moniuszki, ale także stanie się wciągającą fabułą o życiu polskiego kompozytora.

Obchody Tygodnia Dziecka w Sinfonii Varsovii zakończy niedzielny Poranek na Grochowskiej, czyli Król Midas w rękach bogów (9.06 g. 11:00). Śpiewana opowieść skierowana do dzieci w wieku 5–9 lat i całych rodzin przeniesie do świata bogów greckich. Podczas spektaklu wystąpią śpiewacy i instrumentaliści. Oprócz solistów i fortepianu zabrzmi równie złoty jak szaty króla – puzon. Trzydniowe atrakcje w Sinfonii Varsovii są częścią warszawskiego Tygodnia Dziecka. W stolicy zaplanowano ponad 150 wydarzeń adresowanych do najmłodszych mieszkańców miasta. W 12 dzielnicach, od 27 maja do 9 czerwca odbędą się warsztaty, spektakle, koncerty, gry i zabawy.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org, a także na stronie www.tydziendziecka.waw.pl.