Polmic - FB


patronaty

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: japoński GIFT

Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TimelessFestival 11 4 24Japońska kompozytorka i multiinstrumentalistka Eiko Ishibashi, autorka ścieżki dźwiękowej do Oscarowego Drive my car, 11 kwietnia 2024 o godz. 20.00 w Muzeum POLIN wykona muzykę do „współczesnego filmu niemego” GIFT (reż. Ryûsuke Hamaguchi, Japonia 2023).

Eiko Ishibashi była inicjatorką powstania nowych produkcji filmowych: reżyser Ryûsuke Hamaguchi dał się poprowadzić eterycznej i niepokojącej muzyce Ishibashi, stanowiącej źródło opowieści. Efektem ich współpracy są dwa filmy: GIFT - „współczesny film niemy”, który przypomina o sugestywnej sile dźwięków zdolnych do odkrywania nowych pokładów wrażeń i emocji, oraz pełnometrażowy film kinowy Zła nie ma (Evil Does Not Exist) – pokazujący interakcje człowieka i natury. Ten ostatni, zaprezentowany po raz pierwszy na festiwalu w Wenecji (2023), zdobył Wielką Nagrodę Jury.

Projekt GIFT będzie miał swoją polską premierę właśnie dzięki 1. Timeless Film Festival Warsaw. O wyjątkowości projektu stanowi fakt, że jest on prezentowany wyłącznie z muzyką na żywo, wykonywaną przez jej twórczynię Eiko Ishibashi.

Czytaj więcej: Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: japoński GIFT

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Wim Mertens

Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TimelessFestival 10 4 24

Światowej sławy belgijski kompozytor, pianista i gitarzysta Wim Mertens po raz pierwszy wystąpi w Warszawie, wykonując własną muzykę filmową, dzięki 1. Timeless Film Festival Warsaw. 10 kwietnia 2024 o godz. 20.00 w Muzeum POLIN wystąpi w potrójnej roli: kompozytora, pianisty i śpiewaka, używając stworzonego przez siebie języka...

Usłyszymy muzykę m.in. z "Brzucha architekta" Petera Greenawaya, "Fiesty" Pierre’a Boutrona, "Między złem a głębokim błękitnym oceanem" Marion Hänsel.

Obecnie Mertens jest zaliczany, obok Philipa Glassa i Michaela Nymana, do czołowych twórców muzyki minimalistycznej. Zagrał niezliczone koncerty jako solista oraz wraz ze swoim zespołem w Europie, Ameryce Północnej i Środkowej, Japonii, Tajlandii i Rosji. Skomponował i wykonał muzykę do męskiej kolekcji Christiana Diora podczas pokazu mody w 2008 roku w Paryżu. Począwszy od swojego debiutu płytowego w 1980 roku, zatytułowanego "For Amusement Only" wziął udział w nagraniu ponad 65 albumów. Wim Mertens jest cenionym twórcą muzyki teatralnej i filmowej; skomponował ścieżki dźwiękowe również do filmów niemych "Kobieta znikąd" Louisa Delluca i "The Land Beyond the Sunset" Harolda Shawa.

Czytaj więcej: Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Wim Mertens

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: "Furman śmierci" Sjöströma i muzyka organowa

Timeless Festival 9 4 24Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 kwietnia 2024 roku o godz. 19.30 w ramach 1. Timeless Film Festival Warsaw obejrzymy w Filharmonii Narodowej szwedzki film niemy Furman śmierci Victora Sjöströma oraz usłyszymy przygotowaną specjalnie na zamówienie festiwalu kompozycję Ellen Arkbro na organy. To pierwsza okazja od kilku dekad, by obejrzeć w Warszawie film niemy wpisujący się w nurt kina grozy z muzyką organową na żywo.

Główna rolę w filmie zagrał sam reżyser; wykorzystał również eksperymenty z obrazem i światłem - odkryte wówczas efekty specjalne i wielokrotne ekspozycje: nagrane postaci, duchy i widma nakładają się na siebie w tej samej przestrzeni.

Ten sugestywny moralitet o odkupieniu i miłosierdziu zainspirował szwedzką kompozytorkę i organistkę Ellen Arkbro, która stworzyła własną muzyczną interpretację metafizycznego horroru z 1921 roku.

Informacje o biletach: https://timelessfilmfestival.pl/pl/program/furman-smierci/ 

Łącko | X Małopolska Akademia Talentów

MalopolskaAkademia 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

X Małopolska Akademia Talentów to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 28 czerwca - 6 lipca 2024 w Łącku w Małopolsce, organizowane przez Stowarzyszenie Artystyczne "Porta Musicae”. Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego organizatorzy uruchomili program stypendialny na uczestnictwo w tegorocznej edycji. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 3 czerwca.

Małopolska Akademia Talentów to kursy muzyczne dla młodych instrumentalistów, którzy chcą poszerzyć swoje muzyczne horyzonty oraz doskonalić swoje umiejętności pod okiem znanych pedagogów. Uczestnicy mają okazję do pracy z nimi podczas indywidualnych lekcji i wspólnych koncertów.

W tym roku kursy poprowadzi dziesięcioro pedagogów: Jan Kalinowski (wiolonczela), Gajusz Kęska (fortepian), Bartłomiej Kominek (duety fortepianowe), Piotr Lato (klarnet), Oriana Masternak (skrzypce), Maria Shetty (altówka, studia orkiestrowe), Wioletta Strączek (flet), Marek Szlezer (fortepian), Małgorzata Wasiucionek-Potera (skrzypce), Marek Żebrowski (fortepian).

Czytaj więcej: Łącko | X Małopolska Akademia Talentów

VII Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Piotra Perkowskiego 2024

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Konkurs Perkowskiego 24Fundacja na Rzecz Pomocy i Rozwoju Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu ogłaszają VII Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Piotra Perkowskiego. Przeznaczony jest dla uczniów średnich szkół muzycznych w Polsce oraz dla kompozytorów urodzonych nie wcześniej niż w 2002 roku. Przedmiotem Konkursu jest skomponowanie utworu nawiązującego do jednej z części dawnej suity barokowej. Prace należy nadsyłać drogą mailową do 29 sierpnia 2024 roku do godziny 23:59.

Konkurs ma na celu przywrócenie klawesynu do roli instrumentu solowego oraz podkreślenie wagi gatunków, form i technik powstałych w epoce baroku.

Wykonają utwory szkolne zespoły i soliści, więc stopień trudności musi uwzględniać możliwości uczniów szkoły muzycznej II stopnia. Instrumentem solowym będzie klawesyn francuski, 1-manułowy z dwoma rejestrami oktawowymi.

Czas trwania utworu: 4 - 7 minut.

Czytaj więcej: VII Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Piotra Perkowskiego 2024

Berlin | Moniuszko w Berlinie po raz trzeci w wykonaniu artystów poznańskiego Teatru Wielkiego!

StrasznyDwor 22 4 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Halka”, „Paria, a teraz „Straszny dwór” – przed nami trzecie, koncertowe wykonanie opery patrona poznańskiego Teatru Wielkiego w słynnej Filharmonii Berlińskiej. Jedno z najsłynniejszych dzieł operowych Stanisława Moniuszki zabrzmi w stolicy Niemiec 22 kwietnia 2024 roku o godz. 19:00.

„Straszny dwór”, który tym razem wybrzmi w Filharmonii Berlińskiej, przez lata niósł pocieszenie i nadzieję na pokonanie zaborców, a także był muzycznym zapisem niełatwej polskiej historii. Koncertową wersję opery zaprezentują cenieni soliści, m.in: Ruslana Koval (Hanna), Gosha Kowalinska (Jadwiga), Piotr Kalina (Stefan) i Stanislav Kuflyuk (Miecznik). Za pulpitem dyrygenckim stanie Marco Guidarini, włoski dyrygent, wielki admirator twórczości Moniuszki, który właśnie od „Strasznego dworu” zaczął przygodę z muzyką polską.

Powrót do Berlina z kolejną koncertową odsłoną opery Moniuszki wpisuje się w strategię promocji za granicą dorobku patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu i ma w sobie nawiązenie do historii: Moniuszko spędził w mieście nad Sprewą trzy lata (1837-1840), rozwijając kompozytorski kunszt w słynnej Singakademie.

Czytaj więcej: Berlin | Moniuszko w Berlinie po raz trzeci w wykonaniu artystów poznańskiego Teatru Wielkiego!

Warszawa | Rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę” na Ursynowie

Opowiedz 20 4 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jubileusz 100. rocznicy założenia Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej obchodzi kreatywnie i zaprasza na rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę”. W sobotę 20 kwietnia 2024 o godz. 11:00 po raz kolejny odbędą się w MAL Kłobucka 14, we współpracy z Towarzystwem Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”. Zajęcia są dedykowane dzieciom w wieku 3-8 lat oraz ich rodzicom.

Warsztaty poprowadzą: kompozytor i pianista Jarosław Siwiński i kontrabasistka Małgorzata Kołcz - twórcy projektu, oraz ich muzyczny gość Marta Maslanka, znakomita multiinstrumentalistka, która zagra na cymbałach.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć. Zgłoszenia są przyjmowane:

Czytaj więcej: Warszawa | Rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę” na Ursynowie

Warszawa | Muzyczna inauguracja I Timeless Film Festival Warsaw

Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TimelessFilmFest 8 4 24I Timeless Film Festival Warsaw otworzy pokaz filmu Męczeństwo Joanny d'Arc w reż. Carla Th. Dreyera (1929) połączony z prawykonaniem muzyki do filmu w Filharmonii Narodowej! 8 kwietnia 2024 roku o godz. 19.30 Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej wykonają symfonię napisaną na zamówienie nowego festiwalu przez Stefana Wesołowskiego.

„Stworzenie nowej ścieżki dźwiękowej do Męczeństwa Joanny d’Arc Dreyera to pod kilkoma względami największe i najbardziej ekscytujące przedsięwzięcie, jakiego się podjąłem. Roman Gutek zadzwonił z propozycją z gatunku wymarzonych: 'masz do dyspozycji Orkiestrę Filharmonii Narodowej, chór, organy i wolną rękę'. Dla kompozytora przestrzeń właściwie pozbawiona ograniczeń to sytuacja w podobnym stopniu uskrzydlająca, co generująca pewną presję. Dla mnie kluczem do tego, żeby ją udźwignąć, stało się odseparowanie od jakichkolwiek kontekstów i porównań. Zamknąłem się sam na sam z obrazem Dreyera, z całą jego misteryjnością i zacząłem codzienną, żmudną pracę. Przez kilka tygodni wstawałem o czwartej rano jak na jutrznię i spotykałem się z kolejnymi scenami, rzeźbiąc wokół nich muzyczną przestrzeń. Wciąż jeszcze nad tym pracuję, ale dążę do tego, żeby widzowie podczas pokazu filmu organicznie odczuwali ogromną moc tej historii, żeby doświadczali bólu i wzruszenia, a także zwykłej satysfakcji z obcowania z wybitnym kinem" – podkreślił Stefan Wesołowski.

Czytaj więcej: Warszawa | Muzyczna inauguracja I Timeless Film Festival Warsaw

Katowice | Orkiestra Akademii NOSPR prawykona najnowszy utwór Artura Zagajewskiego

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 8 4 24Program koncertu w NOSPR 8 kwietnia 2024 o godz. 19.30 będzie gratką dla wielbicieli nowych brzmień. Orkiestra Akademii NOSPR pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza prawykona najnowszy utwór dr. hab. Artura Zagajewskiego, profesora Akademii Muzycznej w Łodzi, pt. „znikło już słońce".

„Chłód, cisza, pokryte mchem «brutalistyczne» betonowe bryły, zabrudzone kafle na ścianach – to wszystko tworzy krajobraz całkowicie zamarły” – tak Artur Zagajewski opisuje kompleks bunkrów w Jeleniu, który zainspirował go do stworzenia na zamówienie NOSPR utworu w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Przygodą będzie już samo wykonanie: kompozytor wprowadził do partytury m.in. smyczki preparowane… wykałaczkami i patykami do szaszłyków oraz instrumenty dęte, w które włożono odpowiednio przycięte korki od wina, a całość otulił subtelnym pejzażem dźwiękowym z odgłosem kroków odbijających się w tunelu.

Czytaj więcej: Katowice | Orkiestra Akademii NOSPR prawykona najnowszy utwór Artura Zagajewskiego

Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej”: LutosAir Quintet

FZ 4 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dzięki programowi „Scena Muzyki Polskiej”, realizowanemu przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na estradzie Filharmonii Zielonogórskiej 6 kwietnia 2024 roku o godz. 19.00 wystąpi LutosAir Quintet.

Kwintet powstał w 2013 roku i jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Ten wszechstronny polski zespół instrumentów dętych koncertował w Anglii, Niemczech, Egipcie i w Danii. Wykonuje muzykę dawną i najnowszą, w tym jazz, oraz prawykonuje dzieła wielu polskich kompozytorów. Nagrał już kilka albumów, na których znalazła się muzyka XX i XXI wieku.

Podczas najbliższego koncertu zaprezentuje kompozycje Régine Wieniawski, Andrzeja Panufnika, Antoniego Szałowskiego i Wojciecha Łukaszewskiego.

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej”, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej: Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej”: LutosAir Quintet

Kraków | „London Calling": Sinfonietta Cracovia i dialog mistrzów

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

SINFONIETTA NOVA: London Calling vol. 2Poszukiwanie równowagi pomiędzy tradycją a nowoczesnością, dźwiękiem i ciszą oraz muzyką Wschodu i Zachodu składają się na brzmienie najbliższego koncertu Sinfonietty Cracovii, który połączy muzyczne inspiracje Krakowa i Londynu. 7 kwietnia 2024 roku Sinfonietta Cracovia wraca do koncertowania w Teatrze Łaźnia Nowa oraz prestiżowej współpracy ze słynną London Sinfoniettą pod hasłem „London Calling".

Podczas serii koncertów w tym roku z krakowskim zespołem wystąpią liderzy londyńskiej orkiestry. W kwietniowej edycji cyklu będzie to altowiolista Paul Silverthorne. Ten znakomity muzyk w przeszłości przewodził także altówkom London Symphony Orchestra, a do dziś łączy pracę z najlepszymi zespołami z udaną karierą solisty i świetnymi projektami fonograficznymi. Jak podkreśla Silverthorne, wybrane do programu utwory dadzą muzykom możliwość pokazania wirtuozerii, a publiczności – niezapomniane przeżycia i powiew nowej muzyki.

Czytaj więcej: Kraków | „London Calling": Sinfonietta Cracovia i dialog mistrzów

Wrocław | Paschae improvisations w NFM: Piotr Rojek

NFM 10 4 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Recital organowy Piotra Rojka - kierownika Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego - odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki 10 kwietnia 2024 roku o godz. 19.30. W jego interpretacji zabrzmią dzieła mało znanego kompozytora polskiego pochodzenia Felixa Borowskiego, a także Johanna Sebastiana Bacha i Jehana Alaina, zaś zwieńczą recital improwizacje samego artysty, których podstawę stanowić będą pieśni wielkanocne.

I Sonata organowa Felixa Borowskiego została opublikowana w 1904 roku. Borowski zadedykował ją Alexandrowi Guilmantowi – organiście i kompozytorowi reprezentującemu starsze pokolenie twórców. Borowskiego uważa się za artystę angielsko-amerykańskiego, choć miał on polskie korzenie. Przez większość życia mieszkał w Chicago, gdzie przez prawie trzy dekady pełnił zaszczytną funkcję dyrektora Chicago Musical College. W 1925 roku porzucił jednak tę pracę, aby w pełni poświęcić się komponowaniu.

Czytaj więcej: Wrocław | Paschae improvisations w NFM: Piotr Rojek

Warszawa | Sinfonia Iuventus: Koncert z okazji 55-lecia pracy artystycznej Jerzego Salwarowskiego

Koncert z okazji 55-lecia pracy artystycznej Jerzego SalwarowskiegoPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na kolejny koncert w Audytorium Muzeum Historii Polski 13 kwietnia 2024 roku o godz. 18.00. Tym razem orkiestrę poprowadzi Jerzy Salwarowski, dyrygent i pedagog, który świętuje w tym roku 55-lecie pracy artystycznej. Jako solista wystąpi Hubert Salwarowski, szczególnie ceniony jako wykonawca „wielkiego”, kanonicznego repertuaru dzieł solowych i koncertów XIX i XX wieku.

Jerzy Salwarowski, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (studiował m.in. u Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Czyża) ma w swym bogatym dorobku artystycznym m.in. pierwsze nagranie kompletu poematów symfonicznych Karłowicza. Był dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, filharmonii w Lublinie, Częstochowie oraz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, pełnił też funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu „Toruń – Muzyka i Architektura”. Podziwiany na wielu estradach w Polsce i zagranicą, zrealizował wiele nagrań płytowych, jest także cenionym pedagogiem. Koncert jest kolejnym spotkaniem Sinfonii Iuventus z jego sztuką dyrygencką oraz zaszczytną okazją uhonorowania 55-lecia pracy artystycznej Mistrza.

Czytaj więcej: Warszawa | Sinfonia Iuventus: Koncert z okazji 55-lecia pracy artystycznej Jerzego Salwarowskiego

Kraków | 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kraków | 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów odbędzie się w dniach 20- 28 kwietnia 2024 roku. Motywem przewodnim będzie "Matematyczność w muzyce". Taki temat będzie również miała sesja muzykologiczna w ramach Festiwalu. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie kompozytor i animator kultury Jerzy Kornowicz - w latach 2003-2015 Prezes Związku Kompozytorów Polskich, a od 2015 Dyrektor festiwalu "Warszawska Jesień". Na 36. KMFK zaprezentowane zostaną utwory kompozytorów z Polski, Australii, Danii, Francji, Japonii, Kosowa, Niemiec, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii. Odbędą się 24 prawykonania światowe oraz 4 pierwsze wykonania w Polsce. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny!

Podczas inauguracji festiwalu, która będzie miała miejsce 20 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w części oficjalnej odbędzie się uroczystość udekorowania prof. Wołodymira Hrabowskiego, muzykologa z Drohobycza (Ukraina) Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu jego zasług dla kultury polskiej oraz za propagowanie w Ukrainie Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów. Udekorowany również zostanie prof. dr hab. Marcel Chyrzyński Odznaką „Honoris Gratia” nadaną przez Prezydenta Miasta Krakowa w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców. Podczas koncertu w wykonaniu orkiestry Sinfonietty Cracovii pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak zabrzmią kompozycje Zoltana Almashiego, Jerzego Kornowicza, Olgierda Juzali-Depratiego (prawykonanie światowe) oraz Krzysztofa Pendereckiego.

Czytaj więcej: Kraków | 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Warszawa | „Opowiedz mi bajkę”: rozpoczyna się nabór warszawskich grup przedszkolnych i szkolnych

Opowiedz 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, obchodzące w 2024 roku stulecie powstania, dzięki współfinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy, będzie kontynuować swój edukacyjny program „Warszawa kreatywna”. Jednym z jego ogniw są warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”. Rozpoczyna się nabór warszawskich grup przedszkolnych i szkolnych (klasy 0-3 szkół podstawowych) do udziału w tych bezpłatnych warsztatach, które potrwają od kwietnia do listopada.

Czytaj więcej: Warszawa | „Opowiedz mi bajkę”: rozpoczyna się nabór warszawskich grup przedszkolnych i szkolnych