Polmic - FB


from the world

Trasa koncertowa zespołu Kwartludium

kW dniach 12-14 października 2017 roku na Ukrainie odbędzie się trasa koncertowa zespołu Kwartludium.

 Zespół Kwartludium, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki, najnowszej znany
z promowania twórczości młodych kompozytorów, tym razem wyrusza w trasę koncertową po Ukrainie z programem składającym się  wyłącznie z polskich partytur graficznych powstałych głównie w latach 1960-tych i 70-tych. Zespół wystąpi na trzech koncertach, prezentując swoje interpretacje grafik i kolaży tak wybitnych twórców, jak Bogusław Schaeffer (PR–IVIII, Non stop, kontury), Roman Haubenstock-Ramati (Decisions, multiple 1, Alone 1) czy Krzysztof Knittel (Sketches). Muzycy wykonają również utwór graficzny Jerzego Kornowicza pt. Gullfoss, który został napisany specjalnie na zamówienie zespołu w 2012 roku. Kompozycja znalazła się na płycie wydanej przez wytwórnię fonograficzną DUX, którą zespół w całości poświęcił polskiej i duńskiej muzyce graficznej.

Trasa koncertowa jest efektem współpracy zespołu Kwartludium z Bohdanem Sehinem,  kompozytorem i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Kontrasty we Lwowie. Prezentacje tej unikalnej w polskiej kulturze twórczości odbędą się w Kijowie (DOM Master Klass), Lwowie (Filharmonia Lwowska) i Tarnopolu (klub Bunkermuz). Oprócz koncertów odbędą się również spotkania z publicznością oraz warsztaty adresowane do studentów lwowskiej Akademii Muzycznej, poświęcone interpretacji partytur graficznych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą - Promesa 2017”.

Debiut studentek wokalistyki Akademii Sztuki w Schwäbisch Hall

w24 lipca 2017 roku na zaproszenie ogólnoświatowej organizacji KIWANIS w Uroczystej Gali na Rzecz Upośledzonych Dzieci w Schwäbisch Hall wzięły udział studentki wokalistyki szczecińskiej Akademii Sztuki Aleksandra Wojtachnia, Julita Wudarczyk, Eliza Nowakowska oraz ich pedagog prowadzący prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska.

Aleksandra Wojtachnia (mezzosopran) jest tegoroczną absolwentką licencjatu, obecnie już studentką magisterium, Julita Wudarczyk (sopran) studiuje na III roku, Eliza Nowakowska (sopran) na II roku studiów licencjackich. W roli akompaniatora wystąpił student magisterium na Wydziale Instrumentalnym pianista Michał Landowski. Pośród wykonawców znaleźli się również Alexander Kalischewski ze Szkoły Muzycznej w Ueckermünde i Friederike Meinel (sopran) w trzech rolach: solistki, moderatorki oraz honorowego ambasadora Kiwanis Deutschland.

Celem koncertu było poruszenie serc i portfeli sponsorów na budowę nowoczesnego placu zabaw w ośrodku dla dzieci z ciężkimi upośledzeniami, a w szczególności na montaż huśtawki umożliwiającej bujanie chorych pociech na wózkach inwalidzkich. Gala odbyła się na terenie Ośrodka Sonnenhof w Sali Koncertowej Arche w Schwäbisch Hall.

Alexander Kalischewski wzbudził serdeczny uśmiech na licach gości wykonaniami pieśni Telemanna Szczęście, idyllicznej pieśni Schuberta Minnelied i wzruszającej arii Caro mio ben Giordaniego. Eliza Nowakowska, Aleksandra Wojtachnia i Julita Wudarczyk uwodziły ariami z oper Don Giovanni Mozarta, Samson et Dalila Saint-Saensa, Gianni Schicchi Pucciniego oraz wiosennym duetem Frühlingsleben Franza Abta. Friederike Meinel zaproponowała słuchaczom wagnerowski cykl pieśni do słów Matyldy Wesendonk, z Yuki Inagawa przy fortepianie, a Sylwia Burnicka-Kalischewska – pieśni Ryszarda Straussa Noc i Dedykacja z towarzyszeniem fortepianowym Landowskiego. Michał Landowski, który przed miesiącem uzyskał z wyróżnieniem dyplom licencjacki w klasie fortepianu prof. Bogusława Rottermunda w Akademii Sztuki zabłysnął solistycznie i porwał słuchaczy interpretacją słynnego Poloneza As-dur Fryderyka Chopina. Wzruszającym finałem była wspólna scena z opery Walkiria Wagnera.

Pośród gratulacji i komentarzy pokoncertowych zachwyconej publiczności były wspaniałe, ciepłe słowa – balsam i motywacja dla każdego artysty.

Polski akcent w tegorocznych Rudersdal Sommerkoncerter

r13 sierpnia 2017 roku w ramach tegorocznego festiwalu Rudersdal Sommerkoncerter w klasztorze Matki Bożej w Høsterkøb (Dania) zabrzmią utwory Rafała Augustyna i Marcina Markowicza.

Czterech znanych skrzypków z Europy Północnej i Środkowo-Wschodniej – Szymon Krzeszowiec, Marcin Markowicz Kreeta-Julia Heikkilä i Christine Pryn – wykonają utwory barokowe, romantyczne i współczesne. Po raz pierwszy na tym Festiwalu zabrzmią Jako-witz Marcina Markowicza i Utwór cykliczny nr 1 Rafała Augustyna w wersji na czworo skrzypiec.

Marcin Markowicz wystąpi zarówno w roli kompozytora, jak i skrzypka. Wraz z Szymonem Krzeszowcem wykona swój utwór na dwoje skrzypiec Jako-witz. Duet, inspirowany muzyką Prokofiewa i Szostakowicza, jest dedykowany znanemu polskiemu skrzypkowi Krzysztofowi Jakowiczowi. Tytuł oczywiście odnosi się do nazwiska Jakowicza, chociaż jednocześnie oznacza „żart” (witz w języku niemieckim).

Utwór cykliczny nr 1 Rafała Augustyna jest inspirowany ideą cyklicznego czasu w muzyce. Podstawę utworu stanowią kilka sekcji, które wykonywane są przez muzyków sekwencyjnie.

Szczegóły – na stronie: https://rudersdalsommerkoncerter.dk

Recital Jakuba Dery w rzymskim Teatro Marcello

d5 sierpnia 2017 roku o godz. 20.30 w Teatro Marcello w Rzymie odbędzie się recital fortepianowy Jakuba Dery. Będzie to jeden z koncertów w ramach The Music Festiwal of the Nations – prestiżowego festiwalu o ponad trzydziestoletniej tradycji.

Jakub Dera jest laureatem wielu konkursów muzycznych takich jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Franza Liszta w Los Angeles (III nagroda), Festiwal Muzyczny w Palos Verdes (Grand Prix i nagroda dla największej indywidualności muzycznej), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Aldony Dvarionienė (Grand Prix i nagroda specjalna za wykonanie utworów Fryderyka Chopina). Pianista kształcił się w krakowskiej i poznańskiej Akademii Muzycznej oraz dzięki otrzymanemu stypendium odbył trzyletnie studia pianistyczne Artist Diploma w Los Angeles. Ponadto odbył roczne studia mistrzowskie w klasie Diny Yoffe w Bresci we Włoszech. Znaczący wpływ na rozwój jego osobowości muzycznej miała rosyjska pianistka Irina Rumiancewa. Jakub Dera występował na Festiwalach Muzycznych we Włoszech, USA, Polsce, Litwie, Ukrainie. W 2015 roku na zaproszenie Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Azerbejdżanie zgrał recital chopinowski w Narodowym Teatrze w Baku, oraz poprowadził kurs pianistyczny dla studentów Narodowej Akademii Muzycznej w Baku.

Program rzymskiego recitalu Jakuba Dery wypełnią kompozycje Fryderyka Chopina (Nokturny op. 9 nr 2 i op. 27 nr 2, Polonezy op. 40 nr 1 i op. 44) oraz pełne filozoficznych konotacji Lata Pielgrzymstwa – Szwajcaria Franza Liszta. Koncert odbędzie się jednym z najpiękniejszych miejsc Rzymu – Teatro Marcello, znajdującego się w samym sercu wiecznego miasta.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie: www.tempietto.it

Erlendis Quartet zwycięzcą Guitar Foundation of America

eErlendis Quartet wygrał najbardziej prestiżowy konkurs gitarowy organizowany w ramach Guitar Foundation of America w Los Angeles. Polscy gitarzyści zwyciężyli w Kalifornii w kategorii zespołów kameralnych, a oprócz nagrody finansowej otrzymali zaproszenie do udziału w koncercie podczas przyszłorocznej konwencji w Louisville, Kentucky.

Erlendis Quartet to polski kwartet gitarowy, który powstał w 2013 roku w Poznaniu. W jego skład wchodzą: Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami klasy gitary Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, obecnie kończą naukę w duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Erlendis Quartet ma w swoim dorobku artystycznym wiele znaczących osiągnięć, m.in. nagrody w konkurach muzyki kameralnej w Cremonie (Włochy), Aschaffenburgu (Niemcy), Kerkrade (Holandia), Kopenhadze (Dania), Bydgoszczy i Opolu (Polska).

Guitar Foundation of America to legendarne wydarzenie, na które zjeżdża się cały gitarowy świat, a konkurs jest jego ważną częścią. Sukces jest tym większy, że Erlendis Quartet, wygrywając w Los Angeles, wpisał się w kanon nazwisk i zespołów, którzy wielokrotnie brali udział w konwencjach GFA – Los Angeles Guitar Quartet, Assad Brothers, Zoran Dukic, Marcin Dylla. Polscy gitarzyści, oceniani m.in. przez członków legendarnego Los Angeles Guitar Quartet – Williama Kanengisera oraz Andrew Yorka, a także Oscara Ghiglię, uzyskali bardzo wysoką notę punktową, która pozwoliła im na zdobycie I miejsca i pokonanie innych kameralnych zespołów gitarowych z całego świata.