Polmic - FB


ze świata

Mexico City | Marzena Majcher na Festiwalu Muzyki Współczesnej „Music Festival Ecos Urbanos”

EcosW najbliższy wtorek 23 listopada 2021 o godz. 19.00 (12.00 GMT+1) podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Music Festival Ecos Urbanos” w Mexico City odbędzie się koncert nowych kompozycji Marzeny Majcher „TransLokacja" z wizualizacjami Andrzeja Wojciechowskiego.

Marzena Majcher – kompozytorka muzyki współczesnej oraz filmowej, gitarzystka. Przez krytyków i publiczność zaliczana jest do grona jednych z najciekawszych twórców wyznaczających nowe kierunki w tworzeniu muzyki współczesnej oscylującej z nauką. Laureatka nagrody za muzykę do filmu „Amatorzy” na Festiwalu „Grand Prix Komeda” (2021). Jej cykl nowych kompozycji TransLokacja inspirowany jest teorią Wieloświata, według której może istnieć nieskończona ilość równoległych wszechświatów, w których żyje nieskończona ilość kopii nas samych, ale historia ich życia jest inna niż nasza i dzieje się w innych wymiarach.

Muzyce będą towarzyszyć wizualizacje operatora filmowego Andrzeja Wojciechowskiego, znanego ze zdjęć m. in. do filmów Moje Córki krowy, Zupa nic, laureata licznych nagród za filmy eksperymentalne.

Koncert można będzie usłyszeć online na: https://www.facebook.com/FestivalEcosUrbanos 

Paryż | „Les talents au féminin Hommage à Elżbieta Zapolska”

ZapolskaTowarzystwo im. Marii Szymanowskiej zaprasza na recital pianistki Carole Carniel „Les talents au féminin Hommage à Elżbieta Zapolska” pamięci śpiewaczki Elżbiety Zapolskiej, założycielki Towarzystwa, który odbędzie się 25 listopada 2021 roku o godz. 18.30 w Bibliothèque Polonaise de Paris. Partnerem koncertu jest Instytut Polski w Paryżu.

Elżbieta Zapolska-Chapelle (1954–2020) znalazła się w gronie założycieli w 1991 roku Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji, była członkiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. W roku 2010 z jej inicjatywy powstało w Paryżu Société Maria Szymanowska), któremu przewodniczyła i realizowała międzynarodowy projekt zatytułowany „Maria Szymanowska (1789-1831), kobieta Europy". W 2011 roku dokonała razem z Bart van Oortem, grającym na pianoforte Broadwooda z 1825 roku, pierwszego na świecie nagrania na CD (Acte Préalable) Ballad i Romansów Marii Szymanowskiej. W 2019 roku ukazała się kolejna płyta tego duetu, Romance a Josephine. Women’s Songs in Maria Szymanowska’s Time, na której znalazły się m.in. utwory Marii Szymanowskiej, Kazimiery Wołowskiej, Sophie Gail i Fanny Hensel.

Podczas listopadowego koncertu zabrzmią utwory samej Marii Szymanowskiej, a także Marianne de Martines, Fanny Hensel i Clary Schumann.

Ponadto przewidziana jest prezentacja pierwszego numeru czasopisma naukowego „Cahiers Maria Szymanowska”, które jest już dostępne na platformach Numilog (https://www.numilog.com), Amazon, Apple iBooks i Kobo-Fnac w wersji cyfrowej, oraz w księgarniach.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Wuppertal | Premiera utworu Jacka Domagały

Domagała19 września 2021 o godz. 19.30 w Sali Wielkiej Historische Stadthalle Wuppertal odbędzie się koncert zespołu Deutsche Streicherphilharmonie pod kierunkiem Marka Janowskiego, na którym zostanie prawykonany utwór polskiego kompozytora Jacka Domagały.

Variationen über das Thema des 1. "Satzes des Streichquartetts" op. 131 von Ludwig van Beethoven (Wariacje na temat z I części Kwartetu smyczkowego op. 131 Ludwiga van Beethovena) na fortepian i orkiestrę smyczkową Jacek Domagała stworzył w 2019 roku. Utwór zdobył pierwszą nagrodę na konkursie "Beethoven – Zurück in die Zukunft" 2019 zorganizowanym przez Verband deutscher Musikschulen (VdM). Ze względu na pandemię koncert był wielokrotnie przekładany.

Podczas prawykonania w Niemczech dzieło zaprezentuje Deutsche Streicherphilharmonie pod dyrekcją Marka Janowskiego. W roli solisty wystąpi pianista Lorenzo Soulès. Tego wieczoru zabrzmią również: Lento assai e cantante tranquillo op. 135 Ludwiga van Beethovena, Konzert für Marimbaphon und Streichorchester Nr. 1 Ney Rosauro i Serenada na orkiestrę smyczkowaą E-dur op. 22 Antonina Dvořáka.

Więcej informacji: https://www.wuppertal-live.de/?380612 

Hashtag Ensemble zagra koncerty z muzyką Rafała Zapały w Kalifornii

zHashtag Ensemble zagra w kalifornijskich centrach muzyki elektroakustycznej dwa koncerty monograficzne z muzyką Rafała Zapały (w ramach stypendium Fulbrighta): 17 listopada 2021 o godz. 20.00 w The Center for New Music and Audio Technologies na University of California (Berkeley) oraz 19 listopada o godz. 19.30 w The Stanford University Center for Computer Research in Music and Acoustics.

Celem tego badawczo-artystycznego projektu jest teoria nowej, zapośredniczonej przez narzędzia technologiczne, formy otwartej (Real-time Interactive System for Non-linear Music Composition and Performance). Idea partycypacyjnych, otwartych form jest badana przez kompozytora od dawna i większość jego kompozycji w różny sposób ją realizuje. Staż w Berkeley jest podsumowaniem tej drogi. Projekt uzyskał stypendium Fulbright Senior Award 2021.

Zespół Hashtag Ensemble w kalifornijskich centrach muzyki elektroakustycznej podczas koncertu „Introverts' Collective" zagrają cztery utwory Zapały: Judge Me Again (2020, wersja na flet i l.elx), Futility (2020), Scrolling to Zero (2018, wersja na syntezatory oraz prawykonają Introverts' Collective (2021*).

Koncerty odbędą się dzięki dofinansowaniu Instytutu Adam Mickiewicza.

Koncerty odbędą się z udziałem publiczności, będą transmitowane i dostępne na kanałach YouTube obu instytutów.

www.zapala.com.pl 

Czytaj więcej: Hashtag Ensemble zagra koncerty z muzyką Rafała Zapały w Kalifornii

Kolejne sukcesy młodych szczecińskich wokalistów na międzynarodowych konkursach muzycznych

KalischewscyPomimo przerwy wakacyjnej konkursy muzyczne nadal się odbywają. Uczestniczą w nich uczniowie, studenci i absolwenci klasy śpiewu solowego dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie. Tym razem młodzi artyści – Alexander Kalischewski, Fatima Aldalati, Eliza Nowakowska i Weronika Włodarczyk – odnieśli sukcesy w Niemczech, Kanadzie, Australii, Rumunii, Hiszpanii, USA i Japonii.

Jeszcze w czerwcu 2021 Alexander Kalischewski, 15-letni sopranista, wziął udział w edycji "Bonn" angielskiego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego "Grand Prize Virtuoso" i zdobył I miejsce. Następstwem tej nagrody było zaproszenie do udziału w Koncercie Laureatów w Sali Koncertowej w Domu Beethovena "Beethoven Haus" w Bonn, w ramach trwających obchodów jubileuszu 250-lecia narodzin kompozytora. Koncert odbył się 13 sierpnia. Międzynarodowe jury wybrało Alexandrowi do wykonania recytatyw i arię Sekstusa Vani sono i lamenti ... Svegliatevi nel core z opery Juliusz Cezar Georga Friedricha Haendla. Tuż po wybrzmieniu ostatniego dźwięku, zanim reszta słuchaczy nagrodziła występ gromkimi brawami. Poza dyplomem, dyrektor artystyczna Konkursu "Grand Prize Virtuoso" Victoria Montserrat wręczyła Alexandrowi złoty medal.

Alexander zdobył także I miejsce w kalifornijskim Konkursie Muzycznym 2021 King's Peak International Music Competition w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo uzyskał w nim nagrodę specjalną w postaci bezpłatnego udziału w półrocznym cyklu kursów mistrzowskich dla młodych talentów muzycznych online w USA. Pierwsze miejsca Alexandrowi przyznano także w International Festival Online Competition "Under The Skies Of Australia" w Sydney oraz w 1st International Competition of Music and Arts "Vancouver Stars" w Kanadzie, gdzie sopranistę uhonorowano również Nagrodą Specjalną za Wykonawstwo na Wysokim Poziomie Artystycznym. Ukoronowaniem tego pasma sukcesów było zwycięstwo – nagroda Grand Prix w kategorii wokalnej – w 1st International Competition of Music and Arts "Rising Sun of Osaka" w Japonii.

W lipcu, w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Melos Fest w Lugoj w Rumunii pierwsze miejsce w grupie uczestników 19-23 lata otrzymała Fatima Aldalati, studentka już niebawem II roku studiów I stopnia na Wydziale Wokalnym Akademii Sztuki w Szczecinie. W sierpniu br. tegoroczna absolwentka, mgr Eliza Nowakowska zdobyła I miejsce w konkursie 1st International competition of music and arts "Risig Sun o Osaka" w Japonii w grupie 25+. Obie panie zaprezentowały się solistycznie. Eliza wystartowała również w kategorii „duety" razem z absolwentem Wiaczesławem Karpaczowem (dyplom w klasie prof. dra hab. Piotra Kusiewicza) w konkursie Ist International competition of music and arts „Oro de Valcencia" w Hiszpanii i otrzymała II nagrodę w grupie 25+.

W młodszej grupie solistów w wieku 19-25 lat, także z drugiego miejsca w Walencji cieszy się Weronika Włodarczyk, od nowego roku akademickiego studentka II roku studiów I stopnia.

Konkursy odbywały się drogą oceny nadesłanych nagrań, podczas których przy fortepianie Alexandrowi akompaniował mgr Romuald Kalischewski, a studentkom - mgr Michał Landowski.