Polmic - FB


ze świata

Muzyka Andrzeja Panufnika i Aleksandra Lasonia w Nowym Jorku

Andrzej Panufnik i American Contemporary Music Ensemble(Le) Poisson Rouge i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają 17 listopada 2014 roku na koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w wykonaniu zespołu American Contemporary Music Ensemble (ACME).

W programie koncertu znajdą się dwa utwory Jubilata – Kwartet smyczkowy nr 2 Messages (1980) i Song to the Virgin Mary (1964, opr. 1987) - utwór oryginalnie przeznaczony na głosy a cappella, a w obecnej wersji prezentowany w opracowaniu na sekstet smyczkowy, a także dwie kompozycje Aleksandra LasoniaKwartet smyczkowy nr 4 Tarnogórski (2000) i Deciso e affetuoso na wiolonczelę solo (2008).

Koncert odbędzie się w sali klubu (Le) Poisson Rouge (158 Bleecker Street, New York, NY). Początek o godz. 19.30.

Więcej o koncercie – na stronie: http://polishculture-nyc.org/?eventId=2307

Capella Cracoviensis na Łotwie

Capella Cracoviensis Po Stambule, Ankarze i Mediolanie przyszedł czas na kolejne zagraniczne podróże Capelli Cracoviensis – tym razem na Łotwę, gdzie soliści, orkiestra i chór wystąpią 15 (Dyneburg) i 16 (Ryga) listopada 2014 roku.

W programie obok Mozartowskiego motetu Exsultate jubilate i Missa Sancti Nicolai Haydna znalazły się także kompozycje Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz dwóch Janów: Wańskiego i Engela, mało znanych, chociaż wartych zainteresowania polskich kompozytorów. Koncert poprowadzi koncertmistrz – Maciej Czepielowski.

Koncert wrocławskiej Sound Factory Orchestra w Dreźnie

Sound Factory Orchestra Koncert Sound Factory Orchestra w ramach Polsko-Niemieckiej „Fabryki dźwięku” odbędzie się 6 listopada 2014 roku o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie (Wettiner Platz/Schützengasse).

W programie: Drovorb for clarinet, horn, piano, violin, viola, violoncello and live electronics Pawła Hendricha, Exit to enter for flute, clarinet, percussion, piano, violin, cello with live-video and audio Michaela Beila, coupures de temps… for flute, clarinet, violin, viola, violoncello, percussion and live-electronics Franza Martina Olbrischa oraz Essener Trilogy for ensemble and live-electronics Dirka Reitha, Thomasa Neuhausa i Guntera Steinke.

Sound Factory Orchestra – jeden z zespołów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – przygotowuje się do drugiego koncertu w ramach „Polsko-Niemieckiej Fabryki Dźwięku”. Projekt jest innowacyjnym przedsięwzięciem przenoszącym ideę inkubatora przedsiębiorczości na grunt sztuki muzycznej i współczesnych nauk. Polega on na współpracy polskich i niemieckich środowisk twórczych specjalizujących się w tworzeniu i wykonywaniu muzyki współczesnej. W ramach zadania organizatorzy organizują na terenie Polski (Wrocław) i Niemiec (Essen, Drezno) koncerty, prezentujące bardzo wysoki poziom nie tylko artystyczny, ale także technologiczny. Koncertom towarzyszą bowiem nowoczesne prezentacje multimedialne oraz choreografie. Selekcji utworów dokonują partnerzy projektu. Są to nowe kompozycje i opracowania autorstwa: Michaela Beila (Kolonia), Dirka Reitha, Güntera Steinke, Thomasa Neuhausa (Essen), Pawła Hendricha i Sebastiana Ładyżyńskiego (Wrocław). Do wykonania tych skomplikowanych utworów zostali zaproszeni niemieccy wybitni muzycy oraz Sound Factory Orchestra – zrzeszająca utalentowanych młodych muzyków, rozpoczynających karierę zawodową.

2 grudnia 2014 roku, o godz. 20.00, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu Sound Factory Orchestra wystąpi w ramach koncertu kompozytorskiego towarzyszącego Konferencji „Analiza dzieła muzycznego. Historia. Theoria. Praxis”.

Koncerty muzyki polskiej w Brazylii

Grzegorz NiemczukW listopadzie 2014 roku pianista Grzegorz Niemczuk wystąpi z pięcioma recitalami w Brazylii. Będzie to pierwsza wizyta artysty w tym kraju. W programie koncertów znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Karola Szymanowskiego.

Trasa koncertowa Grzegorza Niemczuka obejmuje pięć miast: Porto Alegre, gdzie artysta wystąpi w Audytorium Tasso Correa na Universidade Federal do Rio Grande do Sul (11 listopada), Amecampos w Campos do Jordão (14 listopada), Kurytybę (16 listopada) oraz São Paolo, gdzie wystąpi w sali Paschoal Carlis Magno w Teatro Sergio Cardoso (18 listopada) i Florianópolis, w którym zaprezentuje się przed publicznością Universidade Federal de Santa Catarina (21 listopada).

Paderewski Festival w Paso Robles 2014

2014 Paderewski FestivalKolejna edycja Festiwalu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Paso Robles w Stanach Zjednoczonych, poświęconego twórczości światowej sławy polskiego pianisty, kompozytora, polityka, humanisty, właściciela gruntów i winnicy w Kalifornii, winiarza i plantatora migdałów odbędzie się w dniach 5-9 listopada 2014 roku.

Na program pięciu dni festiwalowych złożą się koncerty i wydarzenia specjalne, podczas których wystąpią uznani artyści, m.in. Cassandra Tarantino i North County Chorus oraz skrzypek Mariusz Patyra i pianista Krzysztof Herdzin, a także studenci z Polski i Ukrainy. Gościem specjalnym będzie pianista Zheeyoung Moon – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy w 2013 roku, który weźmie udział w uroczystym koncercie galowym oraz poprowadzi warsztaty mistrzowskie dla pianistów. Oprócz koncertów organizatorzy zapraszają także na projekcję filmu dokumentalnego o Paderewskim.

Mariusz Patyra i Krzysztof Herdzin wystąpią w Kalifornii jeszcze dwukrotnie - już poza Festiwalem. 9 listopada zagrają w Los Angeles County Museum of Art, a 11 listopada - w dniu polskiego Święta Niepodległości - w Newman Recital Hall na terenie Uniwersytetu w Los Angeles.

Więcej informacji - na stronie: www.paderewskifest.com