Polmic - FB


ze świata

Sierpniowa trasa Macieja Frąckiewicza w Chinach

Maciej Frąckiewicz7 sierpnia 2018 Maciej Frąckiewicz rozpoczął trasę w Chinach jako członek Jury Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Harbinie, gdzie poprowadził również masterclasses. W ramach sierpniowego tournée znakomity polski akordeonista dokona chińskiego prawykonania Koncertu na akordeon Krzysztofa Pendereckiego. Projekt organizowany jest przy współpracy z Instytutem Polskim w Pekinie oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

Chińska premiera Koncertu na akordeon Krzysztofa Pendereckiego będzie miała miejsce 10 sierpnia 2018 podczas koncertu symfonicznego w Children’s Palace Theater w Harbinie. Jest to kompozycja opracowana na akordeon przez Macieja Frąckiewicza na podstawie Concerto doppio Krzysztofa Pendereckiego na skrzypce i altówkę z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Światowe prawykonanie utworu w nowej aranżacji miało miejsce 12 stycznia 2018 roku w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Concerto doppio powstało natomiast w 2012 roku z okazji dwusetlecia wiedeńskiej Musikverein i na zamówienie tej instytucji, z myślą o wirtuozie skrzypiec i altówki, Julianie Rachlinie.

Maciej Frąckiewicz zaprezentuje się także w Chinach podczas trzech recitali solowych: w Forbidden City Concert Hall w Pekinie (12 sierpnia), Lei Feng Theater w Changsha (14 sierpnia) oraz Grand Theatre w Tianjin (16 sierpnia). Program koncertów obejmować będzie głównie kompozycje polskie, takie jak Sonata da chiesa Dariusza Pzybylskiego, Bukoliki  Witolda Lutosławskiego, Te Lucis Ante Terminum Andrzeja Tuchowskiego, Dyad Mikołaja Majkusiaka, czy Sinfonietta Krzysztofa Pendereckiego, które zestawione zostaną ze znakomitą światową literaturą akordeonową.

Sinfonia Varsovia we Francji

Sinfonia VarsoviaWe Francji trwa 38. Festival International de Piano de la Roque d'Anthéron. Pod batutą Lio Kuokmana Sinfonia Varsovia zagra sześć koncertów, towarzysząc wybitnym pianistom, takim jak Nelson Goerner, Nicholas Angelich, Nelson Freire czy Anne Queffélec. W programie m. in. utwory Mozarta, Beethovena, Liszta i Dvořáka.

W dniach 20 lipca –18 sierpnia, w Théâtre des Terrasses, Église de Lambesc, Musée Granet, a także wielu innych, często malowniczych miejscach rozbrzmiewać będzie różnorodny repertuar: od muzyki poważnej przez jazz, aż po muzykę klezmerską. Podczas wydarzenia publiczność będzie miała okazję usłyszeć wykonawców z całego świata, w tym również Sinfonię Varsovię, którą festiwal w La Roque d'Anthéron będzie gościć już po raz piętnasty. W Parc du Château de Florans pod dyrekcją Lio Kuokmana orkiestra zagra sześciokrotnie, towarzysząc znakomitym pianistom.

Pierwszy koncert (6.08) poświęcony będzie twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta. Publiczność usłyszy dwa koncerty fortepianowe – A-dur nr 23 i C-dur nr 21 w wykonaniu Luisa Fernando Péreza – oraz Uwerturę do opery „Wesele Figara”. Dwa dni później w repertuarze znajdą się Uwertura do „Cyrulika sewilskiego” Gioacchina Rossiniego, jeden z Tańców słowiańskich Antonina Dvořáka oraz dwa koncerty fortepianowe – Mozarta i Bartóka – przy prezentacji których orkiestra będzie towarzyszyć francuskiej pianistce Anne Queffélec. Na kolejnym koncercie (11.08) Sinfonia Varsovia wykona Symfonię „Z Nowego Świata” Antonina Dvořáka oraz Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa (solista – Nelson Freire).

13 sierpnia orkiestra zagra dwa koncerty: o godz. 20:00 i 22:00, podczas których zaprezentuje słuchaczom kompozycje Ferenca Liszta oraz Ludwiga van Beethoven. W repertuarze pierwszego koncertu znajdą się Totentanz na fortepian i orkiestrę węgierskiego kompozytora oraz VII Symfonia klasyka wiedeńskiego. Podczas późniejszego artyści wykonają I Koncert fortepianowy Liszta oraz V Symfonię c-moll Ludwiga van Beethovena. Utwory na fortepian i orkiestrę razem z Sinfonią Varsovia zagra Nelson Goerner. Podczas ostatniego koncertu warszawskiej orkiestry (14.08) publiczność usłyszy repertuar kompozytorów romantyzmu, w tym Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, który wraz z Sinfonią Varsovią zagra Nicholas Angelich. Pozostałe utwory, które zespół zaprezentuje tego dnia to Uwertura do opery „Genowefa” Roberta Schumanna oraz Sen nocy letniej Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście doświadczyć festiwalowej atmosfery dobrą wiadomością będzie fakt, iż trzy koncerty: 6, 8 i 11 sierpnia transmitowane będą przez radio France Musique. Więcej informacji na stronie rozgłośni: https://www.francemusique.fr/ 

Szczegółowe informacje o wydarzeniach można znaleźć na stronie orkiestry: www.sinfoniavarsovia.org.

Patra | Magiczny świat fletu i harfy

Patras19 lipca 2018 roku o godz. 21.30 w Patrze (Grecja) odbędzie się wieczór muzyczny „Magiczny świat fletu i harfy”.

Organizatorem wydarzenia jest Patras International Festival. Program koncertu zakłada prezentację dzieł polskich i zagranicznych kompozytorów (Aaron Alter, Louis Sauter, Hari Kanakis, Giorgos Papamitrou, Jaques Ibert, Nino Rota, Michail Travlos, Witold Lutosławski), w tym jedno prawykonanie światowe utworu napisanego specjalnie dla zaproszonych artystek.

W czwartek 19 lipca odbędzie się premiera kompozycji Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej BallaDo – BallaRe na flet i harfę. Prawykonanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wykonawcami koncertu będą: Iwona Glinka (flet) i Agnieszka Kaczmarek-Bialic (harfa).

Informacje o Festiwalu – na stronie: http://www.festivalpatras.gr/ 

Recital fortepianowy Jakuba Dery w Rzymie

Recital Jakuba Dery11 sierpnia 2018 o godz. 20.30 w w historycznym sercu Rzymu – Teatro di Marcello, z recitalem wystąpi polski pianista Jakub Dera. Na jego występ, który odędzie się w ramach Festival Musicale delle Nazioni, złożą się kompozycje W. A. Mozarta, L. van Beethovena, F. Chopina, F. Liszta i A. Schönberga.

Będzie to już trzeci występ tego muzyka podczas rzymskiego festiwalu. Jego zeszłoroczny recital otrzymał znakomite recenzje, w których podkreślano ogromną indywidualność, wyobraźnię i inteligencję muzyczną, wirtuozerię i emocjonalne zaangażowanie podczas gry. Jego interpretację Lat Pielgrzymstwa F. Liszta określono jako zjawiskową.

Jakub Dera jest doktorantem Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie jego opiekunem artystycznym jest prof. dr hab. Maria Korecka-Soszkowska. W 2004 otrzymał pełne stypendium na trzyletnie studia Artist Diploma w Azusa Pacific University w Los Angeles, gdzie pełnił również funkcje asystenta w klasie fortepianu Rozy Kostrzewskiej-Yoder. Po powrocie do Polski ważnym elementem jego rozwoju pianistycznego były regularne lekcje z Iriną Rumiancewą. W roku 2015/16 odbył roczne mistrzowskie studia pianistyczne u wybitnej pianistki Diny Yoffe (laureatki II nagrody IX konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie) w Bresci we Włoszech. Swój warsztat pianistyczny doskonalił także podczas kursów mistrzowskich u takich pianistów jak: Janusz Olejniczak, Edward Wolanin, Dina Yoffe, Aleksander Slobodianik, Vitaly Margulis, Pavel Nersessian, Natalia Troull i wielu innych.

Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in.: Grand Prix i nagrody specjalnej za wykonanie utworów Chopina na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Aldony Dvarionaite, Visaginias (Litwa); Grand Prix i nagrody dla największej indywidualności na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Palos Verdes (USA); I nagrody na Konkursie Pianistycznym Vena Yin Sheng (USA); III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Franciszka Liszta w Los Angeles (USA). Koncertował w wielu krajach Europy i USA, Azerbejdżanie oraz brał udział w Międzynarodowych Festiwalach Pianistycznych jako solista i kameralista (m. in. Los Angeles International Piano Symposium, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku).

Więcej informacji – na stronie: www.polacywewloszech.com 

Karlsruhe | Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio

KK13 lipca 2018 roku w ZKM Center for Art and Media w Karlsruhe odbędzie się otwarcie wystawy prezentującej historię Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Wystawa będzie czynna do końca roku. Dzień później, 14 lipca o godz. 18.00 w ZKM odbędą się trzy koncerty: Maji Ratkje, Valerio Tricoli i Krzysztofa Knittla.

Po otwarciu wystawy „Poprzez dźwiękoszczelną kurtynę. Studio Eksperymentalne Polskiego Radia” odbędzie się koncert Krzysztofa Knittla, jednego z najbardziej znanych kompozytorów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Ponadto wystąpią kompozytorka i śpiewaczka Maja Ratkje i kompozytor Valerio Tricoli, którzy wykonają utwory dwóch kolegów – twórców muzyki elektroakustycznej, Eugeniusza Rudnika i Bohdana Mazurka.

Maja Ratkje jest jedną z czołowych norweskich współczesnych kompozytorek i śpiewaczek. Podczas improwizacji na koncertach wykorzystuje stale ewoluujący zestaw specyficznych sampli, który ma wiele wspólnego z dźwiękowym światem Eugeniusza Rudnika. Współczesne znaczenie dzieł Bohdana Mazurka stało się inspiracją dla włoskiego kompozytora Valerio Tricoli. Podczas gdy Maja Ratkje zastosuje w swoich pracach wyłącznie współczesne narzędzia elektroniczne (wraz z jej głosem), włoski artysta wykorzysta archaiczny szpulowy magnetofon Revox, używany przez Rudnika i Mazurka.

O ile Rudnik i Mazurek pozostali wierni dziedzinie analogowej, młodsi artyści Studia Eksperymentalnego chętnie podążali za kolejnymi trendami w stosowaniu instrumentów i estetyki wynikających z rozwoju technologii cyfrowej. Krzysztof Knittel preferuje szeroką gamę działań performatywnych, od improwizacji elektroakustycznej po audiowizualne happeningi. Podczas koncertu zaprezentuje swoje ostatnie dzieło free for(m) macwin.

Wstęp na koncert jest wolny.

Szczegółowe informacje – na stronie: https://zkm.de/en/event/2018/07/concert-evening