Polmic - FB

aktualności

Jędrzejów, Pińczów, Bogoria | „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet

Z klasyka 19 4 24W dniach 19-21 kwietnia 2024 w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet (Aleksandra Kupczyk, Katarzyna Denkiewicz, Karalina Orsik, Andrzej Bauer) wystąpi w województwie świętokrzyskim: w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, w Domu Ariańskim – Muzeum Regionalnym w Pińczowie oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Bogorii.

Słowo "Ãtma" w sanskrycie i filozofii hinduskiej oznacza duszę, jaźń, psyche. Nazwa zespołu nawiązuje też do willi Atma Karola Szymanowskiego, którego utwory są ważną pozycją w repertuarze kwartetu. Ãtma Quartet powstał w 2016 roku. Od początku istnienia prowadzi intensywną działalność koncertową, popularyzując muzykę kameralną, w tym polską w kraju i na świecie.

Czytaj więcej: Jędrzejów, Pińczów, Bogoria | „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet

Wrocław | Impresje na sopran i altówkę

Impresje na sopran i altówkę w NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sporo pracy musiało kosztować niecodzienny małżeński duet sopranistki i altowiolisty – Aleksandry Kubas-Kruk i Szymona Kruka – znalezienie odpowiedniego dla siebie repertuaru. Okazuje się jednak, że w XX wieku, a potem na początku obecnego stulecia, kompozytorzy tworzyli dzieła na głos sopranowy i altówkę wystarczająco często, żeby artyści nagrali wspólnie płytę Impressions (2022), nie musząc nawet wspierać się muzycznymi transkrypcjami. Dzieła te usłyszymy w NFM 18 kwietnia 2024 o godz. 19.00.

Koncert duetu w Narodowym Forum Muzyki otworzy kołysanka Gute Nacht Paula Hindemitha stanowiąca zakończenie kantaty zatytułowanej Serenaden. Zamkną koncert Dwie Impresje – kompozycje dedykowane małżeńskiemu duetowi autorstwa związanego z Wrocławiem artysty Leszka Wisłockiego. Zawarte są w nich odniesienia do folkloru podhalańskiego, który fascynuje twórcę od czasów młodości.

Czytaj więcej: Wrocław | Impresje na sopran i altówkę

Łódź | II Specjalistyczne seminarium metodyki muzycznej dla nauczycieli "Musica Expert"

Musica Expert - 2024Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja "Muzyka do potęgi" zaprasza do udziału w specjalistycznym seminarium metodyki muzycznej dla nauczycieli "Musica Expert", które odbędzie się w łódzkiej sali Templum (ul. Sierakowskiego 3) w dniach 22-24 kwietnia 2024 roku w formie hybrydowej: stacjonarnie i online. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 kwietnia.

Seminarium skierowane jest do nauczycieli gry na instrumentach, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie nauczania gry na instrumentach (flet, fortepian, klarnet i saksofon), repertuaru pedagogicznego (w tym muzyki polskiej) oraz psychologii.

Czytaj więcej: Łódź | II Specjalistyczne seminarium metodyki muzycznej dla nauczycieli "Musica Expert"

Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Humaniści, erudyci, odkrywcy. Badacze kultury muzycznej"

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Humanisci 17 4 24W dniach 17-18 kwietnia 2024 w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Humaniści, erudyci, odkrywcy. Badacze kultury muzycznej". Obrady będą transmitowane na kanale YT bydgoskiej Akademii Muzycznej.

„Dźwięk może być przedmiotem, ale to człowiek jest podmiotem; […] klucz do zrozumienia muzyki tkwi w relacji istniejącej pomiędzy podmiotem i przedmiotem” pisał John Blacking rozważając zagadnienia muzykalności człowieka. Tym razem wiosenne spotkanie naukowe w Bydgoszczy poświęcone zostanie sylwetkom powszechnie znanych, a także lokalnych badaczy, omówione zostaną ich publikacje, które w centrum zainteresowań stawiały kulturę muzyczną, pomagając zrozumieć ową złożoną relację pomiędzy człowiekiem i światem dźwięków.

Omówiona zostanie działalność zarówno muzykologów, teoretyków muzyki, etnomuzykologów, socjologów muzyki, których wiedza i doświadczenie pozwoliły na prowadzenie szeroko zakrojonych projektów badawczych, jak i entuzjastów, których niegasnąca pasja przyczyniła się do utrwalenia pewnych faktów kulturowych oraz zinterpretowania ich z innej perspektywy.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Humaniści, erudyci, odkrywcy. Badacze kultury...

Łódź | 83. Festiwal Musica Moderna

MusicaModerna 4 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bogaty program koncertów kameralnych, elektronicznych czy audiowizualnych stworzy świetne warunki do spotkań z najnowszą muzyką związanych z Łodzią kompozytorów młodego pokolenia oraz z gościem specjalnym wydarzenia. Organizatorami wiosennej edycji 83. Festiwalu Musica Moderna w dniach 16 kwietnia – 14 maja 2024 roku są Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Związek Kompozytorów Polskich.

Zespół muzyki nowej łódzkiej Akademii SoundCheck– New Music Ensemble pod kierownictwem Macieja Koczura zaprezentuje podczas koncertu inauguracyjnego nowe utwory Rafała Augustyna, Wojciecha Glądysa, Andrzeja Kwiecińskiego, Jacka Sotomskiego i Marty Śniady.

"Muzyka Strun" (22.04) – to tytuł wykładu i koncertu dr. hab. Wojciecha Błażejczyka – gościa specjalnego Festiwalu, kierownika Chopin University Electronic Music Studio.

Czytaj więcej: Łódź | 83. Festiwal Musica Moderna

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: XYLOS

TimelessFestival Xylos 14 4 24Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z okazji 100-lecia filmu podczas Timeless Film Festival Warsaw będzie można zobaczyć "Portiera z hotelu Atlantic" (1924) w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua ze specjalnie skomponowaną na tę okazję muzyką. 14 kwietnia 2024 o godz. 19.00 w Muzeum POLIN do filmu zagra zespół XYLOS, który tworzą znakomici muzycy: Piotr Domagała (gitara akustyczna i elektryczna), Darius Klišys (birbyn, elektronika) i Marek Toporowski (klawesyn).

Artyści reprezentują różne światy i nurty - jazz, muzyka improwizowana, muzyka dawna - ale łączy ich zamiłowanie do kina niemego. Film "Portier z hotelu Atlantic" to jeden z najbardziej wzruszających portretów zwykłego człowieka w historii kina. W muzyce do filmu, stworzoną przez polsko-litewski zespól, usłyszymy zarówno renesansowe pieśni oparte na motywach ludowych, jak i eksperymenty z wykorzystaniem brzmień elektronicznych.

Informacja o biletach: https://timelessfilmfestival.pl/pl/program/portier-z-hotelu-atlantic/ 

Warszawa | Sinfonia Iuventus: Koncert z okazji 55-lecia pracy artystycznej Jerzego Salwarowskiego

Koncert z okazji 55-lecia pracy artystycznej Jerzego SalwarowskiegoPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na kolejny koncert w Audytorium Muzeum Historii Polski 13 kwietnia 2024 roku o godz. 18.00. Tym razem orkiestrę poprowadzi Jerzy Salwarowski, dyrygent i pedagog, który świętuje w tym roku 55-lecie pracy artystycznej. Jako solista wystąpi Hubert Salwarowski, szczególnie ceniony jako wykonawca „wielkiego”, kanonicznego repertuaru dzieł solowych i koncertów XIX i XX wieku.

Jerzy Salwarowski, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (studiował m.in. u Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Czyża) ma w swym bogatym dorobku artystycznym m.in. pierwsze nagranie kompletu poematów symfonicznych Karłowicza. Był dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, filharmonii w Lublinie, Częstochowie oraz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, pełnił też funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu „Toruń – Muzyka i Architektura”. Podziwiany na wielu estradach w Polsce i zagranicą, zrealizował wiele nagrań płytowych, jest także cenionym pedagogiem. Koncert jest kolejnym spotkaniem Sinfonii Iuventus z jego sztuką dyrygencką oraz zaszczytną okazją uhonorowania 55-lecia pracy artystycznej Mistrza.

Czytaj więcej: Warszawa | Sinfonia Iuventus: Koncert z okazji 55-lecia pracy artystycznej Jerzego Salwarowskiego

Warszawa | Koncert muzyki improwizowanej "f.i.m.m.": Mazur & Strycharski

HashtagLab 13 4 24Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Hashtag Lab zaprasza artystów do współtworzenia cyklu koncertów muzyki improwizowanej "f.i.m.m.". 13 kwietnia 2024 o godz. 20.00 w ramach cyklu swoje improwizacje zaprezentują Rafał Mazur (gitara basowa) i Dominik Strycharski (flety).

Podczas tego typu koncertów zaproszeni artyści tworzą muzykę spontanicznie, bez wcześniejszych szkiców czy przygotowań. Założeniem programowym cyklu jest podkreślenie eteryczności muzyki jako takiej. Dlatego też improwizowane dzieło, które pojawia się podczas koncertów, nie jest w żaden sposób rejestrowane, dzięki czemu pozostaje dosłownie niepowtarzalne. Być może ta realna unikatowość zdarzenia naznaczy sposób, w jaki będziemy takiej jednokrotnej muzyki słuchać.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert muzyki improwizowanej "f.i.m.m.": Mazur & Strycharski

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Małe Instrumenty

Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TimelessFestival 14 4 24Fenomenalna wrocławska grupa Małe Instrumenty dwukrotnie wystąpi podczas 1. Timeless Film Festival Warsaw w Muzeum POLIN! Wykona na małych instrumentach, pochodzących z ich unikatowej kolekcji, muzykę do filmu Friedricha W. Murnaua "Faust" (13 kwietnia 2024 o godz. 16.00) oraz stworzy oprawę muzyczną do zestawu trzech średniometrażowych perełek mistrza filmowej komedii Bustera Keatona (14 kwietnia o 12.00).

13 kwietnia widzowie obejrzą cyfrowo odrestaurowaną wersję przełomowej rekonstrukcji "Fausta" Friedricha W. Murnaua, dzięki której niedoceniany wcześniej jego film, reprezentujący nurt kina grozy, zyskał w 1999 roku drugie życie. Jak podkreśla Paweł Romańczuk, założyciel Małych Instrumentów: „muzyka do Fausta będzie okazją do stworzenia ilustracji abstrakcyjnej i mrocznej, którą przełamiemy jednak groteską mikrodźwiękowych napięć i dramatów”.

"Jeden tydzień", "W teatrze" i "Elektryczny dom" to prawdziwe perełki: krótkie filmy Keatona wciąż pozostają opowiastkami aktualnymi, obezwładniającymi kreatywnością i rozmachem inscenizacji. Odzwierciedli to muzyka pełna eksperymentów: „Do zestawu krótkich filmów Bustera Keatona zagramy zgodnie z ich charakterem, podkreślając dynamiczną akcję, szybkie zmiany scenerii i sytuacji oraz dowcipne zaskoczenia. Dużą inspiracją jest dla nas film Elektryczny dom z 1922 roku, kipiący od „nowoczesnych” wynalazków infrastruktury domowej, która znajdzie swoje odzwierciedlenie w muzyce wykonanej na mechanizmach dźwiękowych powstałych w pracowni Małych Instrumentów”.

Czytaj więcej: Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Małe Instrumenty