24 August 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
from the world
Debiut studentek wokalistyki Akademii Sztuki w Schwäbisch Hall PDF Print E-mail
There are no translations available.

w24 lipca 2017 roku na zaproszenie ogólnoświatowej organizacji KIWANIS w Uroczystej Gali na Rzecz Upośledzonych Dzieci w Schwäbisch Hall wzięły udział studentki wokalistyki szczecińskiej Akademii Sztuki Aleksandra Wojtachnia, Julita Wudarczyk, Eliza Nowakowska oraz ich pedagog prowadzący prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska.

Aleksandra Wojtachnia (mezzosopran) jest tegoroczną absolwentką licencjatu, obecnie już studentką magisterium, Julita Wudarczyk (sopran) studiuje na III roku, Eliza Nowakowska (sopran) na II roku studiów licencjackich. W roli akompaniatora wystąpił student magisterium na Wydziale Instrumentalnym pianista Michał Landowski. Pośród wykonawców znaleźli się również Alexander Kalischewski ze Szkoły Muzycznej w Ueckermünde i Friederike Meinel (sopran) w trzech rolach: solistki, moderatorki oraz honorowego ambasadora Kiwanis Deutschland.

Celem koncertu było poruszenie serc i portfeli sponsorów na budowę nowoczesnego placu zabaw w ośrodku dla dzieci z ciężkimi upośledzeniami, a w szczególności na montaż huśtawki umożliwiającej bujanie chorych pociech na wózkach inwalidzkich. Gala odbyła się na terenie Ośrodka Sonnenhof w Sali Koncertowej Arche w Schwäbisch Hall.

Alexander Kalischewski wzbudził serdeczny uśmiech na licach gości wykonaniami pieśni Telemanna Szczęście, idyllicznej pieśni Schuberta Minnelied i wzruszającej arii Caro mio ben Giordaniego. Eliza Nowakowska, Aleksandra Wojtachnia i Julita Wudarczyk uwodziły ariami z oper Don Giovanni Mozarta, Samson et Dalila Saint-Saensa, Gianni Schicchi Pucciniego oraz wiosennym duetem Frühlingsleben Franza Abta. Friederike Meinel zaproponowała słuchaczom wagnerowski cykl pieśni do słów Matyldy Wesendonk, z Yuki Inagawa przy fortepianie, a Sylwia Burnicka-Kalischewska – pieśni Ryszarda Straussa Noc i Dedykacja z towarzyszeniem fortepianowym Landowskiego. Michał Landowski, który przed miesiącem uzyskał z wyróżnieniem dyplom licencjacki w klasie fortepianu prof. Bogusława Rottermunda w Akademii Sztuki zabłysnął solistycznie i porwał słuchaczy interpretacją słynnego Poloneza As-dur Fryderyka Chopina. Wzruszającym finałem była wspólna scena z opery Walkiria Wagnera.

Pośród gratulacji i komentarzy pokoncertowych zachwyconej publiczności były wspaniałe, ciepłe słowa – balsam i motywacja dla każdego artysty.

Share on Facebook
 
Recital Jakuba Dery w rzymskim Teatro Marcello PDF Print E-mail
There are no translations available.

d5 sierpnia 2017 roku o godz. 20.30 w Teatro Marcello w Rzymie odbędzie się recital fortepianowy Jakuba Dery. Będzie to jeden z koncertów w ramach The Music Festiwal of the Nations – prestiżowego festiwalu o ponad trzydziestoletniej tradycji.

Jakub Dera jest laureatem wielu konkursów muzycznych takich jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Franza Liszta w Los Angeles (III nagroda), Festiwal Muzyczny w Palos Verdes (Grand Prix i nagroda dla największej indywidualności muzycznej), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Aldony Dvarionienė (Grand Prix i nagroda specjalna za wykonanie utworów Fryderyka Chopina). Pianista kształcił się w krakowskiej i poznańskiej Akademii Muzycznej oraz dzięki otrzymanemu stypendium odbył trzyletnie studia pianistyczne Artist Diploma w Los Angeles. Ponadto odbył roczne studia mistrzowskie w klasie Diny Yoffe w Bresci we Włoszech. Znaczący wpływ na rozwój jego osobowości muzycznej miała rosyjska pianistka Irina Rumiancewa. Jakub Dera występował na Festiwalach Muzycznych we Włoszech, USA, Polsce, Litwie, Ukrainie. W 2015 roku na zaproszenie Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Azerbejdżanie zgrał recital chopinowski w Narodowym Teatrze w Baku, oraz poprowadził kurs pianistyczny dla studentów Narodowej Akademii Muzycznej w Baku.

Program rzymskiego recitalu Jakuba Dery wypełnią kompozycje Fryderyka Chopina (Nokturny op. 9 nr 2 i op. 27 nr 2, Polonezy op. 40 nr 1 i op. 44) oraz pełne filozoficznych konotacji Lata Pielgrzymstwa – Szwajcaria Franza Liszta. Koncert odbędzie się jednym z najpiękniejszych miejsc Rzymu – Teatro Marcello, znajdującego się w samym sercu wiecznego miasta.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie: www.tempietto.it

Share on Facebook
 
Bard Music Festival „Chopin and his World” PDF Print E-mail
There are no translations available.

cTegoroczna letnia edycja Bard Music Festival „Chopin and his World”, poświęcona studiom nad postacią kompozytora i jego epoki, odbędzie się w dniach 11–20 sierpnia 2017 w Nowym Jorku.

Przez dwie dekady swego istnienia Festiwal muzyczny, organizowany przez Bard College, realizuje wiele ambitnych przedsięwzięć poświęconych wiodącym kompozytorom muzyki poważnej. W tym roku tematem Festiwalu, obejmującego dwanaście koncertów, prelekcje, dyskusje panelowe, dwa wydarzenia specjalne oraz komentarze ekspertów, będzie życie i twórczość Fryderyka Chopina.

Pierwszy weekend festiwalu (11-13 sierpnia), zatytułowany „Chopin, the Piano, and Musical Culture of the 19th Century”, oferuje pogłębione spojrzenie na paryską kulturę i wykonawstwo fortepianowe XIX wieku; podczas drugiego weekendu (18-20 sierpnia) przedmiotem zainteresowania będzie Chopinowska oryginalność i twórczość jego muzycznych poprzedników. W repertuarze koncertów znajdą się m.in. utwory Szymanowskiej, Lipińskiego, Elsnera oraz twórców, którzy pozostawali pod wpływem Chopina – od Schumanna i Brahmsa po Scriabina, Szymanowskiego, Wieniawskiego i Paderewskiego. Ponadto przy wsparciu Instytutu Kultury Polskiej 19 sierpnia w Sosnoff Theater zostanie zaprezentowana polska opera narodowa Halka Moniuszki w wykonaniu koncertowym. Prelekcję przed spektaklem wygłosi profesor muzykologii w Indiana University Bloomington Halina Goldberg.

Wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce w Richard B. Fisher Center for the Performing Arts oraz w innych lokalizacjach na terenie malowniczego kampusu uniwersytetu Bard nad rzeką Hudson. Utwory Chopina i jemu współczesnych wykona American Symphony Orchestra i The Orchestra Now pod batutą Leona Botsteina, pochodzącego z polskiej rodziny żydowskiej, który jest jednym z dyrektorów artystycznych i współtwórcą festiwalu. W utworach chóralnych usłyszymy zespół wokalny Bard Festival Chorale pod dyrekcją Jamesa Bagwella. Obok ulubieńców festiwalowej publiczności, takich jak Anna Polonsky, Orion Weiss, Jesse Mills, można będzie usłyszeć także polskich artystów (Katarzynę Sądej, Monikę Krajewską).

Szczegółowy program – na stronie: www.polishculture-nyc.org

Share on Facebook
 
Polski akcent w tegorocznych Rudersdal Sommerkoncerter PDF Print E-mail
There are no translations available.

r13 sierpnia 2017 roku w ramach tegorocznego festiwalu Rudersdal Sommerkoncerter w klasztorze Matki Bożej w Høsterkøb (Dania) zabrzmią utwory Rafała Augustyna i Marcina Markowicza.

Czterech znanych skrzypków z Europy Północnej i Środkowo-Wschodniej – Szymon Krzeszowiec, Marcin Markowicz Kreeta-Julia Heikkilä i Christine Pryn – wykonają utwory barokowe, romantyczne i współczesne. Po raz pierwszy na tym Festiwalu zabrzmią Jako-witz Marcina Markowicza i Utwór cykliczny nr 1 Rafała Augustyna w wersji na czworo skrzypiec.

Marcin Markowicz wystąpi zarówno w roli kompozytora, jak i skrzypka. Wraz z Szymonem Krzeszowcem wykona swój utwór na dwoje skrzypiec Jako-witz. Duet, inspirowany muzyką Prokofiewa i Szostakowicza, jest dedykowany znanemu polskiemu skrzypkowi Krzysztofowi Jakowiczowi. Tytuł oczywiście odnosi się do nazwiska Jakowicza, chociaż jednocześnie oznacza „żart” (witz w języku niemieckim).

Utwór cykliczny nr 1 Rafała Augustyna jest inspirowany ideą cyklicznego czasu w muzyce. Podstawę utworu stanowią kilka sekcji, które wykonywane są przez muzyków sekwencyjnie.

Szczegóły – na stronie: https://rudersdalsommerkoncerter.dk

Share on Facebook
 
Erlendis Quartet zwycięzcą Guitar Foundation of America PDF Print E-mail
There are no translations available.

eErlendis Quartet wygrał najbardziej prestiżowy konkurs gitarowy organizowany w ramach Guitar Foundation of America w Los Angeles. Polscy gitarzyści zwyciężyli w Kalifornii w kategorii zespołów kameralnych, a oprócz nagrody finansowej otrzymali zaproszenie do udziału w koncercie podczas przyszłorocznej konwencji w Louisville, Kentucky.

Erlendis Quartet to polski kwartet gitarowy, który powstał w 2013 roku w Poznaniu. W jego skład wchodzą: Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami klasy gitary Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, obecnie kończą naukę w duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Erlendis Quartet ma w swoim dorobku artystycznym wiele znaczących osiągnięć, m.in. nagrody w konkurach muzyki kameralnej w Cremonie (Włochy), Aschaffenburgu (Niemcy), Kerkrade (Holandia), Kopenhadze (Dania), Bydgoszczy i Opolu (Polska).

Guitar Foundation of America to legendarne wydarzenie, na które zjeżdża się cały gitarowy świat, a konkurs jest jego ważną częścią. Sukces jest tym większy, że Erlendis Quartet, wygrywając w Los Angeles, wpisał się w kanon nazwisk i zespołów, którzy wielokrotnie brali udział w konwencjach GFA – Los Angeles Guitar Quartet, Assad Brothers, Zoran Dukic, Marcin Dylla. Polscy gitarzyści, oceniani m.in. przez członków legendarnego Los Angeles Guitar Quartet – Williama Kanengisera oraz Andrew Yorka, a także Oscara Ghiglię, uzyskali bardzo wysoką notę punktową, która pozwoliła im na zdobycie I miejsca i pokonanie innych kameralnych zespołów gitarowych z całego świata.

Share on Facebook
 
Koncerty muzyki polskiej w Czechach PDF Print E-mail
There are no translations available.

mStowarzyszenie Artystyczne Coolturalny Wrocław zaprasza na koncerty z okazji 25-lecia Grupy Wyszehradzkiej, które odbędą się w czerwcu i lipcu 2017 roku w Republice Czeskiej.

Wykonawcą projektu jest Inter>Camerata – 15-osobowa orkiestra kameralna, zawiązana wiosna 2013 roku we Wrocławiu dzięki inicjatywie członków Stowarzyszenia Artystycznego „Coolturalny Wrocław”. Jej szefem artystycznym jest Jan Jakub Bokun – wrocławski dyrygent i klarnecista, wykładowca wrocławskiej Akademii Muzycznej, dyrektor artystyczny festiwalu Clarimania, kierownik polskiego oddziału International Clarinet Association.

Koncerty w ramach projektu będą podzielone na dwie kategorie tematyczne. Koncerty pt. „Muzyka polska”, które odbędą się 17 i 18 czerwca w ramach XIV Svatováclavský Hudební Festival w Kościele św. Wacława (Ostrawa) i Kościele św. Jakuba (Frýdek-Místek), mają na celu promocję polskiej kultury muzycznej za granicą. W wykonaniu solistów Aleksandry Demowskiej-Madejskiej (altówka) oraz Adama Eljasińskiego (klarnet) z towarzyszeniem orkiestry Inter>Camerata pod kierownictwem Jana Jakuba Bokuna zabrzmią takie utwory, jak Koncert klarnetowy B-dur Karola Kurpińskiego, Serenada Mieczysława Karłowicza, Koncert podwójny na klarnet, altówkę i orkiestrę smyczkową Weroniki Ratusińskiej oraz Sinfonietta per archi Pawła Łukaszewskiego.

1 lipca polscy muzycy wystąpią w ramach Festiwalu „Pražské klarinetové dny”, który będzie miał miejsce w Akademii Muzycznej w Pradze (sala Martinů, godz. 19.30). W programie koncertu „Muzyka z krajów Grupy Wyszehradzkiej” znajdą się: Musica Slovaka Ilji Zeljenki, Divertimento nr 2 op.24 Leo Weinera, Orawa Wojciecha Kilara, Clarinettino Ondřeja Kukala, a także premierowe wykonanie Koncertu podwójnego na klarnet, altówkę i orkiestrę smyczkową Dawida Pajdzika.

Dofinansowano ze środków Ministera Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą 2017 – Promesa”.

Share on Facebook
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 Next > End >>

Page 1 of 6
about uscontactour sponsors

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information