29 czerwca 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Newsy ze świata
Erlendis Quartet zwycięzcą Guitar Foundation of America PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

eErlendis Quartet wygrał najbardziej prestiżowy konkurs gitarowy organizowany w ramach Guitar Foundation of America w Los Angeles. Polscy gitarzyści zwyciężyli w Kalifornii w kategorii zespołów kameralnych, a oprócz nagrody finansowej otrzymali zaproszenie do udziału w koncercie podczas przyszłorocznej konwencji w Louisville, Kentucky.

Erlendis Quartet to polski kwartet gitarowy, który powstał w 2013 roku w Poznaniu. W jego skład wchodzą: Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami klasy gitary Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, obecnie kończą naukę w duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Erlendis Quartet ma w swoim dorobku artystycznym wiele znaczących osiągnięć, m.in. nagrody w konkurach muzyki kameralnej w Cremonie (Włochy), Aschaffenburgu (Niemcy), Kerkrade (Holandia), Kopenhadze (Dania), Bydgoszczy i Opolu (Polska).

Guitar Foundation of America to legendarne wydarzenie, na które zjeżdża się cały gitarowy świat, a konkurs jest jego ważną częścią. Sukces jest tym większy, że Erlendis Quartet, wygrywając w Los Angeles, wpisał się w kanon nazwisk i zespołów, którzy wielokrotnie brali udział w konwencjach GFA – Los Angeles Guitar Quartet, Assad Brothers, Zoran Dukic, Marcin Dylla. Polscy gitarzyści, oceniani m.in. przez członków legendarnego Los Angeles Guitar Quartet – Williama Kanengisera oraz Andrew Yorka, a także Oscara Ghiglię, uzyskali bardzo wysoką notę punktową, która pozwoliła im na zdobycie I miejsca i pokonanie innych kameralnych zespołów gitarowych z całego świata.

Share on Facebook
 
Koncerty muzyki polskiej w Czechach PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

mStowarzyszenie Artystyczne Coolturalny Wrocław zaprasza na koncerty z okazji 25-lecia Grupy Wyszehradzkiej, które odbędą się w czerwcu i lipcu 2017 roku w Republice Czeskiej.

Wykonawcą projektu jest Inter>Camerata – 15-osobowa orkiestra kameralna, zawiązana wiosna 2013 roku we Wrocławiu dzięki inicjatywie członków Stowarzyszenia Artystycznego „Coolturalny Wrocław”. Jej szefem artystycznym jest Jan Jakub Bokun – wrocławski dyrygent i klarnecista, wykładowca wrocławskiej Akademii Muzycznej, dyrektor artystyczny festiwalu Clarimania, kierownik polskiego oddziału International Clarinet Association.

Koncerty w ramach projektu będą podzielone na dwie kategorie tematyczne. Koncerty pt. „Muzyka polska”, które odbędą się 17 i 18 czerwca w ramach XIV Svatováclavský Hudební Festival w Kościele św. Wacława (Ostrawa) i Kościele św. Jakuba (Frýdek-Místek), mają na celu promocję polskiej kultury muzycznej za granicą. W wykonaniu solistów Aleksandry Demowskiej-Madejskiej (altówka) oraz Adama Eljasińskiego (klarnet) z towarzyszeniem orkiestry Inter>Camerata pod kierownictwem Jana Jakuba Bokuna zabrzmią takie utwory, jak Koncert klarnetowy B-dur Karola Kurpińskiego, Serenada Mieczysława Karłowicza, Koncert podwójny na klarnet, altówkę i orkiestrę smyczkową Weroniki Ratusińskiej oraz Sinfonietta per archi Pawła Łukaszewskiego.

1 lipca polscy muzycy wystąpią w ramach Festiwalu „Pražské klarinetové dny”, który będzie miał miejsce w Akademii Muzycznej w Pradze (sala Martinů, godz. 19.30). W programie koncertu „Muzyka z krajów Grupy Wyszehradzkiej” znajdą się: Musica Slovaka Ilji Zeljenki, Divertimento nr 2 op.24 Leo Weinera, Orawa Wojciecha Kilara, Clarinettino Ondřeja Kukala, a także premierowe wykonanie Koncertu podwójnego na klarnet, altówkę i orkiestrę smyczkową Dawida Pajdzika.

Dofinansowano ze środków Ministera Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą 2017 – Promesa”.

Share on Facebook
 
Premiera utworu Macieja Bałenkowskiego w Berlinie PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

b2 czerwca 2017 roku w Filharmonii Berlińskiej zostanie zaprezentowana Sinfonietta – Time is ticking autorstwa Macieja Bałenkowskiego.

Maciej Bałenkowski, student II roku studiów II stopnia Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu (klasa kompozycji dra hab. Roberta Kurdybachy), został zwycięzcą II International Concerto Competition „Debut Berlin” 2017 w kategorii kompozytorskiej, konkursie, który laureatom daje możliwość debiutu w Filharmonii Berlińskiej. Jego kompozycja Sinfonietta – Time is ticking na orkiestrę smyczkową zostanie wykonana w Berlinie 2 czerwca przez Narodową Orkiestrę Republiki Federalnej Niemiec pod dyrekcją Ivana Nuño Guerrera. Podczas koncertu zabrzmi również III koncert fortepianowy Ludwiga van Beethoven’a, V symfonia Franza Schuberta, a także Koncert skrzypcowy op. 35 Piotra Czajkowskiego.

Udział Macieja Bałenkowskiego w konkursie był możliwy dzięki dofinansowaniu z Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu „Kultura polska na świecie”.

Share on Facebook
 
Polskie Wydawnictwo Muzyczne na targach „Musikmesse” we Frankfurcie PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

pW dniach 5-8 kwietnia 2017 roku we Frankfurcie nad Menem odbywają się największe w Europie targi muzyczne. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jak co roku jest jednym z wystawców.

Targi „Musikmesse” są doskonałą okazją do promowania polskiej muzyki na świecie. To jedne z największych i najważniejszych targów branży muzycznej na świecie. Udział w przedsięwzięciu biorą wydawnictwa muzyczne, a także producenci instrumentów, akcesoriów, oprogramowania i sprzętu komputerowego dla muzyków. Wydarzeniu towarzyszy festiwal, podczas którego odbywa się kilkadziesiąt koncertów. W zeszłorocznej edycji „Musikmesse” swoją ofertę zaprezentowało ponad 1068 wystawców, w tym 354 firm z Niemiec i 704 z innych krajów świata.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne niezmienne od 25 lat prezentuje tam nowości i bestsellery wydawnicze, w tym liczne publikacje pedagogiczne, muzykę współczesną, filmową i chóralistykę, a także ofertę materiałów orkiestrowych.

Niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się także wydania dzieł polskich mistrzów: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego czy Grażyny Bacewicz. Nowością prezentowaną na tegorocznych targach jest ukończona i wydana w 2016 roku pełna, 12-tomowa, źródłowo-krytyczna edycja dzieł Mieczysława Karłowicza, zawierająca całokształt jego twórczości kompozytorskiej.

Targi to również wyjątkowe miejsce do spotkania z melomanami, muzykami, dyrygentami z całego świata, a udział w nich daje możliwość bezpośredniego kontaktu z najważniejszymi partnerami zagranicznymi oraz pozyskania nowych kontrahentów.

Share on Facebook
 
Polska muzyka sakralna u bram Syberii PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

c20 kwietnia 2017 roku w Czelabińsku odbędzie się Koncert muzyki polskiej w wykonaniu Chóru Kameralnego Czelabińskiej Filharmonii Państwowej pod dyrekcją Janusza Siadlaka.

Od Bogurodzicy przez dzieła Zieleńskiego, Gorczyckiego, Szymanowskiego, aż po kompozycje Łukaszewskiego i Pendereckiego. Przekrój polskiej muzyki sakralnej zabrzmi u bram Syberii – w Czelabińsku, mieście, które otwiera tajemnicze tereny odległej Rosji. Na specjalne zaproszenie Państwowej Filharmonii w Czelabińsku dyrygent i chórmistrz Janusz Siadlak poprowadzi tamtejszy chór, prezentując wokalne skarby polskiego dziedzictwa kulturowego. Co ważne, pełny koncert muzyki polskiej to wyjątkowe wydarzenie – niemal wszystkie utwory programu zabrzmią w Państwowej Filharmonii w Czelabińsku po raz pierwszy, ukazując rosyjskiej publiczności piękno, różnorodność i unikatowość naszej muzyki. Chór, który zmierzy się z trudnym zadaniem wykonania wymagających utworów, polska publiczność miała szansę poznać podczas Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2015, gdzie zespół został nagrodzony pierwszą nagrodą w kategorii chórów profesjonalnych.

Janusz Siadlak podkreśla również, jak ważna jest ta współpraca ze względu na rosnącą w siłę Polonię rosyjską, która ze względu na czynniki geograficzne i ekonomiczne nie ma możliwości obcowania z polską kulturą, szczególnie tą współczesną. Rosyjska publiczność usłyszy m.in. Już się zmierzcha Wacława z Szamotuł, Vox in Rama Zieleńskiego, Tota pulchra es Maria Gorczyckiego, Spraw niech płaczę z Tobą razem Szymanowskiego, Psalmy 120 i 129 Łukaszewskiego, Veni Sancte spirytus Bembinowa, a także Iże cheruwimy czy Agnus Dei Pendereckiego.

Share on Facebook
 
Światowa premiera „Voice of the Winds” Marty Ptaszyńskiej PDF Drukuj Email

p23 kwietnia 2017 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej (MCA) w Chicago odbędzie się prawykonanie nowego utworu Marty Ptaszyńskiej Voice of the Winds, napisanego dla stu perkusistów.

Koncert, podczas którego wykonany zostanie utwór Ptaszyńskiej, poświęcony jest pamięci Merce Cunninghama i Johna Cage’a. To istotny kontekst dla utworu Marty Ptaszyńskiej, która zaznacza:

„Voice of the Winds” oddaje cage’owską filozofię traktowania spektrum hałasu jako tworu sztuki, ale jest także odwołaniem do jego fascynacji ciszą. Perkusiści grają swe partie w możliwie delikatny i łagodny sposób, tworząc muzykę „lekką jak piórko”.

Kompozytorka charakteryzuje utwór jako „rzeźbę dźwiękową”, dla której inspiracją były działa zarówno wspominanego już Johna Cage’a, ale także Mortona Feldmana oraz artystów z dziedziny sztuk wizualnych: Marka Rothko, Roberta Rauschenberga, Jaspera Johnsa, czy Jacksona Pollocka. Na finalny kształt utworu będzie także miała wpływ architektura MCA: poszczególne grupy perkusistów zostaną rozmieszczone w na różnych poziomach budynku, tworząc podczas prawykonania przestrzenną strukturę muzyczną. Nad całością wykonania czuwać będzie Matthew Duval – perkusista Eighth Blackbird, do którego dołączą instrumentaliści Third Coast Percussion oraz wielu – a dokładnie 95 – innych.

Share on Facebook
 
Zwycięstwo Polaków na międzynarodowym konkursie kompozytorskim PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

pDwoje Polaków, uczniów Aleksandra Lasonia, osiągnęło najwyższe lokaty w swoich kategoriach wiekowych na szóstym międzynarodowym konkursie kompozytorskim „Generace”.

Konkurs ten, organizowany przez czeskie Ministerstwo Kultury i Festiwal im. Janacka, odbył się w Ostrawie i otwarty był dla wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej. Przedmiotem konkursu był utwór solowy, bądź kameralny (do 11 instrumentów).

Spośród 56 nadesłanych prac jury przyznało II nagrodę (I nie przyznano) w kategorii do lat 21 Adriannie Kubica-Cypek (studentka katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie prof. dr. hab. Aleksandra Lasonia) za utwór Echolalia. I nagrodę w kategorii do lat 30 przyznało Przemysławowi Schellerowi, doktorantowi Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse de Lyon oraz Akademii Muzycznej w Katowicach za utwór Gravity Warp. Nagrodzone kompozycje zostaną wykonane w ramach Festiwalu im. Janacka w 2018 roku.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.janackuvmaj.cz

Share on Facebook
 
Koncerty orkiestry UMFC w Korei Południowej PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

uPołączone orkiestry studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Keimyung University wystąpią 18 i 19 maja 2017 roku w koreańskim Daegu.

Podczas obu koncertów zabrzmi muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego. Program wypełnią utwory pochodzące ze ścieżek dźwiękowych do filmów: Ogniem i mieczem, Bitwa warszawska 1920, Stara baśń oraz W pustyni i w puszczy. Młodych artystów od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi kompozytor.

Od 1997 roku współpraca najstarszej polskiej uczelni muzycznej z prestiżowym uniwersytetem funkcjonującym w trzecim co do wielkości mieście Republiki Korei owocuje ożywioną promocją muzyki polskiej w tym kraju. Organizowane koncerty wpisują się w założenia projektu „Keimyung – Fryderyk Chopin Academy of Music”, którego celem jest zarówno kształcenie koreańskich studentów we współpracy z kadrą dydaktyczną Uniwersytetu Muzycznego, jak i zainteresowanie tamtejszej społeczności polską kulturą oraz zawierającymi się w niej uniwersalnymi wartościami etycznymi i historycznymi.

Koncert orkiestry UMFC został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą – Promesa 2017”. Patronat nad wydarzeniem objęło Radio Warszawa.

Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information