30 marca 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Newsy ze świata
Martyna Kosecka zwyciężczynią Konkursu Kompozytorskiego na Music Biennale Zagreb PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Martyna Kosecka zwycięzcą Konkursu Kompozytorskiego na Music Biennale Zagreb21 kwietnia 2015 roku podczas Muzycznego Biennale w Zagrzebiu odbył się koncert wieńczący Konkurs Kompozytorski na 5-minutową Operę, podczas którego miały miejsce prawykonania dziesięciu finałowych utworów. Największe uznanie zdobyła opera Kochaway polskiej kompozytorki Martyny Koseckiej. Artystka w ramach głównej nagrody otrzyma zamówienie na napisanie opery przeznaczonej do wykonania na kolejnym, 29. Biennale Zagreb 2017.

Wykonawcami premierowych kompozycji byli muzycy orkiestry festiwalowej, sopranistka Monika Cerovèec i baryton Krešimir Stražanac pod batutą Sašy Britviæ’ego. Utwory oceniało Jury w składzie: Zoran Juraniæ, Daniel Matej, Ðuro Živkoviæ i Krešimir Seletkoviæ, a także słuchacze, którzy mogli głosować na swoje ulubione utwory.

Niestety polska kompozytorka nie mogła uczestniczyć w koncercie finałowym, podobnie jak Steven Prengels z Belgii - zdobywca II nagrody. 3. miejsce ex aequo otrzymali Greczynka Lina Tonia oraz Szwajcar Kevin Juillerat. Laureaci skomponują na zamówienie Music Biennale Zagreb utwór na orkiestrę lub zespół kameralny (II nagroda) oraz utwór solowy (III nagroda), które zostaną wykonane podczas następnej edycji festiwalu.
Share on Facebook
 
Chopin i Schubert w gościnie u Szymanowskiej PDF Drukuj Email

5e Salon Marii Szymanowskiej5. Salon Marii Szymanowskiej, zatytułowany Schubert i Chopin w gościnie u Szymanowskiej odbędzie się we wtorek, 28 kwietnia 2015 roku o godz. 19.00 , w Salle des Fêtes Merostwa 4. dzielnicy Paryża.

Wystąpią: Elisabeth Zapolska – mezzosopran, Alain Roudier – pianoforte Graf z 1828 roku (kolekcja Ad Libitum) i Jean-Marc Warszawski – prezentacja. W programie wybrane Pieśni i piosnki op.74 i Mazurek op. 17 nr 4 Fryderyka Chopina, fragmenty cyklu Podróż zimowa F. Schuberta oraz Trzy Walce na fortepian i wybrane Ballady i Romanse na głos i fortepian Marii Szymanowskiej.

Organizatorem Salonu jest Société Maria Szymanowska we współpracy z Merostwem 4. dzielnicy Paryża, Instytutem Polskim w Paryżu i stowarzyszeniem Ad Libitum.
Share on Facebook
 
Sukces polskich kompozytorów na konkursie w Czechach PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Przemysław SchellerW Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim GENERACE 2015, organizowanym w ramach festiwalu „Janáčkův máj”, wysokie lokaty zajęli polscy kompozytorzy.

Konkurs, skierowany do młodych kompozytorów z czterech krajów: Czech, Słowacji, Węgier i Polski, odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: do 30 lat i do 21 lat. Jego przedmiotem były kompozycje na instrument solowy z akompaniamentem, kompozycje na mały zespół kameralny lub utwory na ustalone składy instrumentalne. Do tegorocznej edycji Konkursu przystąpiła rekordowa liczba artystów. Do I kategorii wiekowej (do 30 lat) zgłosiło się 44 kompozytorów, którzy nadesłali 59 utworów, a do II kategorii (do 21 lat) – 14 młodych twórców z 20 kompozycjami.

24 marca 2015 roku w Ostrawie Jury w składzie: Milan Báchorek, Ivan Kurz, Hanuš Bartoň, Vít Zouhar, Aleksander Lasoń, Jevgenij Iršai i László Tihányi zdecydowało przyznać w kategorii do 30 lat I nagrodę Belli Máté z Węgier za utwór Lethe, II nagrodę – Przemysławowi Schellerowi (na zdjęciu) z Polski za Czasojaśnienie, III nagrodę Peterowi Javorkowi ze Słowacji za Metamorfózy oraz honorowe wyróżnienia Robertowi Niepostynowi z Polski za Blask na chór mieszany a cappella i Máté Balogh z Węgier za Labyrinth of the World and Paradise of the Heart. W kategorii do 21 lat I nagrodę otrzymał Michał Lazar z Polski za Recytatyw, medytację i taniec, II nagrodę - Dominik Kopcsay ze Słowacji za Cadenzę, a III nagrodę - Martin Lang ze Słowacji z I Kwartet smyczkowy.

Nagrodzone kompozycje zostaną wykonane podczas festiwalu „Janáčkův máj” w 2016 roku.

Więcej informacji – na stronie: www.janackuvmaj.cz/en/generace?id=art388#.VRwTiSgkfYV

Share on Facebook
 
Lidia Zielińska i Elżbieta Sikora nominowane do nagrody Golden Nica - Prix Ars Electronica 2015 PDF Drukuj Email

Ars ElectronicaDwie wybitne polskie kompozytorki - Lidia Zielińska i Elżbieta Sikora zostały jednymi z 14 twórców sztuk cyfrowych nominowanych do nagrody Golden Nica - Visionary Pioneers of Media Art.

Nagroda dotyczy wszystkich dyscyplin sztuk elektronicznych. Jej laureatem w ubiegłym roku został Roy Ascott. Przyznaje ją Ars Electronica w Linz (Austria), a w środowisku uchodzi za Oskara w tej dziedzinie.

Nazwisko zwycięzcy poznamy 26 maja 2015 roku. Muzyka laureata nagrody zostanie zaprezentowana podczas Ars Electronica Festival w dniach 3-7 września 2015 roku.

Szczegółowe informacje o nagrodzie – na stronie: www.aec.at/prix/visionary-pioneers

Share on Facebook
 
Polar Music Prize dla perkusistki Evelyn Glennie PDF Drukuj Email

Evelyn GlennieLaureatkami Polar Music Prize zwanej muzycznym Noblem zostały w 2015 roku dwie kobiety: wybitna perkusistka Evelyn Glennie oraz Emmylou Harris, jedna z najpopularniejszych artystek muzyki country.

Pochodząca ze Szkocji Evelyn Glennie (na zdjęciu) jest artystką wyjątkową, ponieważ nie słyszy od 12. roku życia. Na scenie występuje boso, bo chłonie dźwięki przez skórę, a rolę uszu spełnia układ kostny, odbierający wywołane muzyką wibracje. Nagrała ponad 30 płyt, zdobyła też ponad 80 nagród. W 2012 roku wystąpiła podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Londynie, dyrygując zespołem składającym się z tysiąca perkusistów. Napisano dla niej około 170 utworów, a jednym z nich jest Koncert na perkusję i orkiestrę „Drum of Orfeo” polskiej kompozytorki Marty Ptaszyńskiej, który miał swoją premierę w 2009 roku w Filharmonii Łódzkiej.

Polar Music Prize ustanowiona została w 1989 roku przez Stiga Andersona, byłego menedżera Abby i szefa wytwórni Polar Music. Nagroda przyznawana jest dorocznie przez Szwedzką Królewską Akademię Muzyczną indywidualnościom, zespołom lub instytucjom w uznaniu ich nadzwyczajnych osiągnięć bez względu na gatunek czy rodzaj wykonywanej muzyki. W 2015 roku uroczystość wręczenia Polar Music Prize odbędzie się 9 czerwca w Sztokholmie, z udziałem króla Szwecji.
 

Share on Facebook
 
Koncert muzyki wizualnej w Los Angeles PDF Drukuj Email

Measures & FramesWspółcześni kompozytorzy Thomas Adès, Joanna Bruzdowicz, Jeffrey Holmes, Veronika Krausas i Marek Zebrowski wspólnie z awangardowymi twórcami filmowymi Davidem Lynchem, Michaelem Pattersonem, Candace Reckinger i Agnès Varda będą współpracować w czasie rzeczywistym, aby stworzyć muzykę wizualną – multidyscyplinarny gatunek. Wykonawcami utworów będą Penderecki String Quartet i Rebekah Barton.

Takty muzyki i klatki filmowe – to symbole dźwięku i kina, które wykonawcy i publiczność będą mieli za zadanie rozszyfrować, aby odkryć dzieło sztuki. Co może wyrazić następstwo taktów muzycznych i 24 klatek na sekundę? Co się stanie, gdy połączymy muzykę i obraz?

Koncert pt. Measures & Frames z cyklu “Visions & Voices”, organizowanego przez Uniwersytet Południowej Kalifornii w Los Angeles (CA), odbędzie się 28 marca 2015 roku o godz. 20.00 w USC Alfred Newman Recital Hall. Wstęp wolny.

Share on Facebook
 
Szczecińska Akademia Sztuki ponownie koncertuje w Niemczech PDF Drukuj Email

Sandra Przyjemska i Agata PorczakJuż niemal tradycją stały się koncerty studentów i wykładowców szczecińskiej Akademii Sztuki w Ueckermünde. Współpraca ze Stowarzyszeniem (Musikverein) „BEL CANTO Ueckermünde” e.V. rozwija się bardzo dobrze, a jej kolejnym owocem będzie koncert wiosenny Przyjdź drogi maju i zazieleń znów drzewa w dniu 11 kwietnia 2015 roku w Sali Ratuszowej Bürgersaal w Ueckermünde.

Tytuł koncertu stanowi cytat pierwszych słów (Komm, lieber Mai und mache die Bäume wieder grün) znanej mozartowskiej pieśni Tęsknota za wiosną (Sehnsucht nach dem Frühlinge). Poza tym utworem artyści wykonają świeże, lekkie i przyjemne pieśni o tematyce wiosennej m. in. Schuberta, Schumanna, Chopina, Brahmsa, C. Loewego, Reichardta oraz instrumentalne etiudy koncertowe na harfę Debussego. Program stanowi konfigurację współbrzmień głosu z harfą, głosu z klarnetem i fortepianem, harfy solo, głosu z głosem i głosu solo z towarzyszeniem fortepianu.

Wystąpią: sopran, dr Sylwia Burnicka-Kalischewska, wykładowca śpiewu solowego Akademii Sztuki, studentki Agata Porczak, Eliza Nowakowska, Alicja Urbanowicz (soprany), harfistki Sandra Przyjemska i Emilia Raiter z klasy mgr Barbary Stalmierskiej i klarnecista Marek Pytlak z klasy dra hab. Bogusława Jakubowskiego. Przy fortepianie zasiądą Michał Landowski z klasy fortepianu prof. Bogusława Rottermunda oraz mgr Romuald Kalischewski, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, pianista zatrudniony od lat w Kreismusikschule Uecker-Randow. Zaprezentuje się także Alexander Kalischewski, uczeń klasy śpiewu solowego Kreismusikschule Uecker-Randow, jak również studentka śpiewu solowego Guildhall School of Music and Drama w Londynie Friederike Bieber.

Wydarzenie organizowane jest na rzecz IV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. GiulioPerottiego w Ueckermünde, który odbędzie się od 23 do 29 października 2015 w Ueckermünde.

Share on Facebook
 
Muzyka polska w Paryżu PDF Drukuj Email

MétamorphosesStowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków we Francji zaprasza 18 marca 2015 roku o godz. 19.00 do Biblioteki Polskie w Paryżu na koncert pt. Métamorphoses.

W wykonaniu koreańskiej flecistki Mihi Kim i polskiej pianistki Teresy Janiny Czekaj usłyszymy Wariacje op. 107 Ludwiga van Beethovena, Sonatę na flet i fortepian Tadeusza Szeligowskiego, Sonatinę na flet i fortepian Aleksandra Tansmana, Sonatę na flet i fortepian op. 94 Sergiusza Prokofiewa oraz Pieśń Roksany z opery Król Roger Karola Szymanowskiego w transkrypcji na skrzypce i fortepian.

Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 5
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information