20 września 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Newsy ze świata
Sinfonia Varsovia we Francji na festiwalu La Folle Journée 2015 PDF Drukuj Email

Festiwal La Folle Journée - Szalone Dni Muzyki 2015Passions de l'âme et du coeur to temat 21. edycji festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki w Nantes. Największy na świecie festiwal popularyzujący muzykę klasyczną odbędzie się we Francji w dniach 23 stycznia – 1 lutego 2015 roku. Z 17 koncertami wystąpi Sinfonia Varsovia. Kolejne odsłony tego międzynarodowego wydarzenia zaplanowano w marcu w Hiszpanii, w maju w Japonii i we wrześniu w Polsce.

Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu są Pasje serca i duszy. W programie niemal 400 koncertów, które odbędą się tradycyjnie najpierw w miastach regionu Kraj Loary, a następnie w Nantes, znajdą się dzieła inspirowane tytułową namiętnością serca i duszy. Wachlarz prezentowanych dzieł jest bardzo szeroki - od baroku po muzykę XX wieku.

Doskonale widać to w programie koncertów Sinfonii Varsovii, których pięć odbędzie się w miastach regionu Kraj Loary (La Roche-sur-Yon, Cholet, Fontenay-Le-Comte, La Flèche i Saumur), a kolejnych dwanaście w mieście Nantes. Słuchacze będą mogli usłyszeć dzieła Vitalego, Bacha, Haydna, Mozarta, Beethovena, Berlioza, Schumanna, Wagnera, Offenbacha, Griega, Pucciniego i Márqueza. W programie festiwalu znalazły się także polskie akcenty. Sinfonia Varsovia wykona poemat symfoniczny Step Zygmunta Noskowskiego, III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego ze znaną polskiej publiczności norweską sopranistką Maritą Solberg, a także kilkakrotnie II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina z różnymi pianistami: Philippem Giusiano, Anną Queffélec i Yulianną Avdeevą - zwyciężczynią m.in. XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010.

Sinfonia Varsovia towarzyszyć będzie także innym znakomitym solistom, wśród który są pianiści: Boris Berezovsky, Claire Désert, skrzypkowie młodego pokolenia: Irène Duval, Virgil Boutellis, Serge Zimmermann i Sunao Goko, a także pochodząca z RPA sopranistka - Pumeza Matshikiza. Orkiestrę Sinfonia Varsovia prowadzić będą Alexander Sladkovsky, Andris Poga, Maxim Emelyanychev i Jean-Frédéric Neuburger. Koncerty Sinfonii Varsovii są stałym elementem Szalonych Dni Muzyki, począwszy od pierwszej edycji festiwalu w 1995 roku. Wybrane koncerty Sinfonii Varsovii będą transmitowane przez francuską telewizję ARTE.

Share on Facebook
Więcej…
 
Amerykańska premiera IV Symfonii Góreckiego - w Los Angeles PDF Drukuj Email

Henryk Mikołaj GóreckiAmerykańska premiera IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się 16 stycznia 2015 roku o godz. 20.00 w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles (CA) w ramach cyklu “Music From the Heart”. Dzieło wykona Los Angeles Philharmonic pod dyrekcją Andrey’a Boreyko. Koncert zostanie powtórzony 17 i 18 stycznia.

W programie wieczoru znajdzie się także Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa z Nikolajem Znaiderem w roli solisty i Stelè in memoriam Igor Stravinsky Aleksandra Tansmana.

Prawykonanie długo oczekiwanej IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego miało miejsce 12 kwietnia 2014 roku w gmachu Royal Festival Hall w Londynie w wykonaniu London Philharmonic Orchestra. Kompozytor pozostawił utwór nieukończony w autografie, dokończył go w 2010 roku jego syn, Mikołaj Górecki. Kompozycja powstała na zamówienie trzech instytucji: Los Angeles Philharmonic, Concertgebouw w Amsterdamie oraz London Philharmonic Orchestra.

Więcej informacji o koncertach – na stronie: www.laphil.com

Share on Facebook
 
Nadzwyczajny koncert Sinfonii Varsovii pod batutą Krzysztofa Pendereckiego w Brukseli PDF Drukuj Email

Music Chapel Festival 20144 grudnia 2014 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia zagra nadzwyczajny koncert symfoniczny pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Pendereckiego na festiwalu „Music Chapel”. Koncert odbędzie się w działającym od 1998 roku interdyscyplinarnym centrum kultury Le Flagey w Brukseli.

W programie koncertu znajdą się dzieła Krzysztofa Pendereckiego - Trzy utwory w dawnym stylu z filmu Rękopis znaleziony w Saragossie oraz II Symfonia "Bożonarodzeniowa", a także Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Solistką wieczoru będzie młoda skrzypaczka bułgarskiego pochodzenia - Lyia Petrova.

Koncert będzie transmitowany na antenie belgijskiego radia VRT Klara.

Koncert jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o festiwalu – na stronie: www.flagey.be/en
Share on Facebook
 
Ostatnie koncerty jubileuszowe Mariana Borkowskiego - w Berlinie i Warszawie PDF Drukuj Email

Marian BorkowskiKoncert monograficzny Mariana Borkowskiego, zatytułowany „Portret Kompozytora w 80. Rocznicę Urodzin” odbędzie się 23 listopada 2014 roku w Sali Joachima na Universität der Künste w Berlinie.

W programie znajdzie się pięć kompozycji Jubilata: Toccata na fortepian (1960), Speranza na flety i fortepian (1976), Images II na dowolny instrument smyczkowy (1975), Fragmenti na fortepian (1962) i Visions III na kwartet smyczkowy (2003). Wystąpią: Rita D’Arcangelo — flety, Magdalena Heinz — skrzypce, Marcin Tadeusz Łukaszewski — fortepian, Kwartet Smyczkowy Diverso w składzie: Marcin Ostrowski — I skrzypce, Dagmara Foryś — II skrzypce, Magdalena Krawczuk — altówka i Zofia Łodygowska — wiolonczela.

W ramach obchodzonego w roku 2014 jubileuszu osiemdziesięciolecia urodzin Profesora Mariana Borkowskiego odbyło się dotychczas prawie 30 koncertów - w wielu krajach i na kilku kontynentach, m.in. w: Chile (Viña del Mar), Korei Południowej (Seul), Łotwie (Ryga), Niemczech (Berlin, Brauweiler), Polsce (Warszawa, Bydgoszcz, Legnica, Lubostroń, Łańcut, Polkowice), Turcji (Antalya), Rosji (Krasnojarsk), Rumunii (Bukareszt), Stanach Zjednoczonych (Princeton — New Jersey, Irvine — California) i Wielkiej Brytanii (St Albans). Wykonywano podczas nich utwory Jubilata przeznaczone na instrumenty solowe, duety i zespoły kameralne, kompozycje chóralne, utwory wokalno-instrumentalne i na orkiestrę smyczkową. Niektóre z dzieł prezentowano wielokrotnie, częstokroć w interpretacji różnych artystów, zespołów kameralnych i wokalnych, chórów i orkiestr.

Ostatnie dwa koncerty jubileuszowe odbędą się w Warszawie w Salach Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – uczelni, z którą prof. Marian Borkowski związany jest od kilkudziesięciu lat – początkowo jako student, a od 1968 roku jako wykładowca. 9 grudnia 2014 roku w ramach koncertu pt. Współczesna muzyka wiolonczelowa w wykonaniu wiolonczelisty Friedricha Gauwerky’a usłyszymy solowe Visions I i Images II, a dzień później podczas koncertu zatytułowanego Rektorzy Warszawskiej Uczelni Muzycznej zabrzmią kompozycje chóralne Jubilata: Hosanna II na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, Lux na chór mieszany a cappella, Libera Me I na chór mieszany a cappella oraz Hymnus na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Chór Mieszany i Orkiestrę Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina poprowadzi Piotr Borkowski — dyrygent.

Share on Facebook
 
Capella Cracoviensis na Łotwie PDF Drukuj Email

Capella Cracoviensis Po Stambule, Ankarze i Mediolanie przyszedł czas na kolejne zagraniczne podróże Capelli Cracoviensis – tym razem na Łotwę, gdzie soliści, orkiestra i chór wystąpią 15 (Dyneburg) i 16 (Ryga) listopada 2014 roku.

W programie obok Mozartowskiego motetu Exsultate jubilate i Missa Sancti Nicolai Haydna znalazły się także kompozycje Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz dwóch Janów: Wańskiego i Engela, mało znanych, chociaż wartych zainteresowania polskich kompozytorów. Koncert poprowadzi koncertmistrz – Maciej Czepielowski.

Share on Facebook
 
Panufnik 100: A Family Celebration - w Londynie PDF Drukuj Email

Panufnik 100: A Family Celebration30 listopada 2014 roku zespół Brodsky Quartet wraz z rodziną Andrzeja Panufnika zaprasza na festiwal muzyki kameralnej z okazji 100. rocznicy urodzin polskiego kompozytora. Festiwal odbędzie się w prestiżowym londyńskim centrum kulturalnym Kings Place.

W ramach obchodów publiczność będzie miała okazję usłyszeć wykonania znanych i lubianych utworów Panufnika, a także uczestniczyć w londyńskiej premierze kwartetu napisanego przez jego córkę Roxannę Panufnik, dedykowanego kompozytorowi. Uczestnicy festiwalu zobaczą także brytyjską premierę dokumentu Tata zza żelaznej kurtyny w reżyserii Krzysztofa Rączyńskiego, w narracji syna kompozytora - Jema Panufnika, a także wystawę fotografii odsłaniającą kulisy życia i kariery Andrzeja Panufnika. Festiwal zakończy wieczór kabaretowy wzorowany na warszawskich koncertach variétés okresu II wojny światowej.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.kingsplace.co.uk
Share on Facebook
 
Muzyka Andrzeja Panufnika i Aleksandra Lasonia w Nowym Jorku PDF Drukuj Email

Andrzej Panufnik i American Contemporary Music Ensemble(Le) Poisson Rouge i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają 17 listopada 2014 roku na koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w wykonaniu zespołu American Contemporary Music Ensemble (ACME).

W programie koncertu znajdą się dwa utwory Jubilata – Kwartet smyczkowy nr 2 Messages (1980) i Song to the Virgin Mary (1964, opr. 1987) - utwór oryginalnie przeznaczony na głosy a cappella, a w obecnej wersji prezentowany w opracowaniu na sekstet smyczkowy, a także dwie kompozycje Aleksandra LasoniaKwartet smyczkowy nr 4 Tarnogórski (2000) i Deciso e affetuoso na wiolonczelę solo (2008).

Koncert odbędzie się w sali klubu (Le) Poisson Rouge (158 Bleecker Street, New York, NY). Początek o godz. 19.30.

Więcej o koncercie – na stronie: http://polishculture-nyc.org/?eventId=2307

Share on Facebook
 
Koncerty muzyki polskiej w Brazylii PDF Drukuj Email

Grzegorz NiemczukW listopadzie 2014 roku pianista Grzegorz Niemczuk wystąpi z pięcioma recitalami w Brazylii. Będzie to pierwsza wizyta artysty w tym kraju. W programie koncertów znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Karola Szymanowskiego.

Trasa koncertowa Grzegorza Niemczuka obejmuje pięć miast: Porto Alegre, gdzie artysta wystąpi w Audytorium Tasso Correa na Universidade Federal do Rio Grande do Sul (11 listopada), Amecampos w Campos do Jordão (14 listopada), Kurytybę (16 listopada) oraz São Paolo, gdzie wystąpi w sali Paschoal Carlis Magno w Teatro Sergio Cardoso (18 listopada) i Florianópolis, w którym zaprezentuje się przed publicznością Universidade Federal de Santa Catarina (21 listopada).

Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 6
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information