23 czerwca 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Newsy ze świata
Udział Rafała Kłoczki w Salzburger Festspiele PDF Drukuj Email

KłoczkoPochodzący z Torunia młody dyrygent Rafał Kłoczko odniósł w tym roku wielki sukces. Został zaproszony do udziału w Salzburger Festspiele - największym, najdroższym i najważniejszym festiwalu operowym na świecie.

Założony został przed prawie stu laty, a inicjatorami i głównymi postaciami z nim związanymi byli m.in. kompozytor Richard Strauss i dyrygenci Arturo Toscanini, Bruno Walter czy Herbert von Karajan. Najważniejszą premierą tegorocznej edycji było wystawienie opery Die Liebe der Danae Richarda Straussa, której prawykonanie odbyło się w latach 50-tych właśnie w ramach festiwalu. Całość wykonała orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej pod batutą Franza Welser-Mösta oraz wybitni soliści światowych scen: Krassimira Stoyanova, Tomasz Konieczny, Gerhard Siegel i in.

Asystentem przy tej produkcji był właśnie nasz dyrygent - Rafał Kłoczko, na stałe współpracujący z Pomorskim Towarzystwem Muzycznym i Cappellą Gedanensis. Rafał Kłoczko, jako artysta Salzburger Festspiele, miał okazję poznać takie sławy jak: sopranistka Anna Netrebko, maestro Yannick Nézet-Séguin (nowy dyrektor muzyczny Metropolitan Opera w Nowym Jorku) czy maestro Marco Armiliato (La Scala, MET).

Warto podkreślić, że Rafał Kłoczko jest pierwszym w historii festiwalu dyrygentem pochodzącym z Polski.

Share on Facebook
 
Sukces premiery w Bröllin PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Opernale26 sierpnia 2016 roku w Bröllin niedaleko Pasewalku odbył się sceniczny debiut młodych śpiewaków, w tym studentek i absolwentek Akademii Sztuki w Szczecinie.

Utrzymany w niezmienionym stanie od 1233 roku majątek dworski w Bröllin stał się niedawno na kilka tygodni przed premierą domem dla międzynarodowego grona młodych muzyków, którzy, w tym od 25 lat użytkowanym dla celów kultury miejscu, wystawili mozartowską operę Czarodziejski flet. Organizatorem wydarzenia był Festiwal Opernale.

Zgodnie z ideą Festiwalu Opernale spektakl miał na celu wyjście do odbiorców zamieszkałych w miejscach oddalonych od wielkich centrów kultury oraz promocję młodych talentów. Zamysł reżyserski (Henriette Sehmsdorf) zakładał także pozyskanie słuchaczy dzięki zabiegowi wprowadzenia na scenę w roli komentatora aktorki operującej niemiecką gwarą (Petra Schwaan-Nandke). Spotkało się to z bardzo ciepłym odbiorem publiczności, podobnie jak sceny śpiewane, wykonane w oryginalnej formie. Na największe uznanie zasługują odtwórcy głównych ról: Pamina (Claudia Roick, absolwentka Akademii Muzycznej w Rostoku), Tamino (Ferdinand Keller, student Akademii Berlińskiej), Królowa Nocy Su Jin Bae (zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde 2015, absolwentka Akademii Sztuki w Berlinie), młodziutki, bo zaledwie 22-letni, ale znakomicie zapowiadający się polski bas Michał Rudziński (Akademia Muzyczna w Łodzi) oraz Papageno (bardziej doświadczony scenicznie Lars Grünwoldt). Świetnie spisały się także szczecińskie debiutantki w rolach trzech Chłopców: Agata Porczak, Aleksandra Wojtachnia i Wanda Wojciechowska z Akademii Sztuki w Szczecinie.

Wrażenie wywarł i chór opery złożony ze szczecińskich studentów Akademii Sztuki, przygotowany przez prof. Barbarę Halec i pianistkę Karolinę Stańczyk. O konsultacje wokalne solistów w operze poproszono dr Sylwię Burnicką-Kalischewską, która pełniła także funkcję koordynatora projektu pomiędzy Opernale i Akademią Sztuki. Przedstawienie sprawnie poprowadził za pulpitem dyrygenckim Georg Christoph Sandmann. Zachwycona publiczność powstała z miejsc gorącymi oklaskami nagrodziła artystów za udaną premierę.

Kolejne wystawienia odbędą się w Pałacu Griebenow od 9 do 11 września. Bilety w cenie 10 – 35 euro. Dla publiczności z Polski oferowane są zniżki.

Szczegółowe informacje - na stronie: www.opernale.de

Share on Facebook
 
Nagrody z Bukaresztu PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

altDoktoranci Akademii Muzycznej w Łodzi – śpiewaczka Alina Adamska-Raitarovskyi i pianista Paweł Cłapiński otrzymali nagrody w czwartej edycji prestiżowego konkursu International Voice Competition „Le Grand Prix de l’Opera” organizowanego przez Narodową Operę w Bukareszcie. Złożony z trzech etapów konkurs skończył się późnym wieczorem w sobotę 20 sierpnia 2016 roku. Artystów oceniało kilkuosobowe jury w międzynarodowym składzie, któremu przewodniczył John Allison, redaktor naczelny brytyjskiego magazynu „Opera”.

Alina Adamska-Raitarovskyi jest doktorantką Akademii Muzycznej w Łodzi (klasa prof. dr hab. Krystyny Rorbach). Śpiewaczka dysponująca pięknym sopranem koloraturowym zdobyła dwie nagrody. Pierwszą z nich jest nagroda specjalna za najlepsze wykonanie arii niemieckiego kompozytora, ufundowana przez Ambasadę Niemiecką w Bukareszcie. Aria, której wykonanie zapewniło śpiewaczce tę nagrodę, to Aria Blondy „Durch Zertlichkeit und Schmeicheln” z opery Uprowadzenie z Seraju Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kolejna nagroda specjalna przyznana doktorantce z Łodzi to kontrakt na rolę w Teatrze Królewskim w Madrycie (Teatro Real Madrid) w Hiszpanii.

Doktorant (klasa dra hab. Tomasza Bartoszka) i wykładowca łódzkiej Akademii Paweł Cłapiński zdobył na Konkursie „Le Grand Prix de l’Opera” nagrodę „Colla Parte” dla najlepszego młodego pianisty. Towarzyszył kilkorgu uczestnikom, m.in. półfinalistce Aleksandrze Borkiewicz i nagrodzonej na konkursie Alinie Adamskiej-Raitarovskyi. Nagroda „Colla Parte” została ufundowana przez rumuńską pianistkę prof. dr Vioricę Rădoi.

W tegorocznej edycji Konkursu „Le Grand Prix de l’Opera”, która odbyła się w Bukareszcie w dniach 17-20 sierpnia, wzięło udział ponad 50 młodych śpiewaków ze świata, z których 26 zakwalifikowało się do półfinału, a 9 znalazło się w finale. W etapie finałowym wystąpiło troje uczestników z Polski. Byli to, obok Aliny Adamskiej-Raitarovskyi, również Ilona Krzywicka (sopran), której przypadła nagroda w postaci kontraktu na rolę w Operze Narodowej w Bukareszcie, oraz Paweł Konik (baryton) uhonorowany nagrodą specjalną za najlepsze wykonanie arii rosyjskiego kompozytora. Finaliści występowali z towarzyszeniem Orkiestry Opery w Bukareszcie pod dyrekcją Michała Klauzy.

Share on Facebook
 
Chór Kameralny AM w Bydgoszczy w USA PDF Drukuj Email

Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy12 sierpnia 2016 roku Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy rozpocznie trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, prezentując bogaty program dzieł chóralnych, wokalno-instrumentalnych oraz organowych Patrona Uczelni Feliksa Nowowiejskiego, jak również twórczość kompozytorów polskich i muzykę europejską.

Koncerty odbędą się w Chicago, Nowym Jorku oraz Lemont. Towarzyszył im będzie cykl odczytów poświęconych twórczości artystycznej Feliksa Nowowiejskiego. Jedna z największych inicjatyw koncertowych w historii chóru ma na celu uczczenie 70. rocznicy śmierci kompozytora poprzez popularyzację jego twórczości w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności wśród środowisk polonijnych.

 

Share on Facebook
Więcej…
 
Polskie premiery na ClarinetFest w USA PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

ClarinetFest 2016W dniach 3-7 sierpnia 2016 roku w Lawrence (Kansas, USA) odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Klarnetowy ClarinetFest, podczas którego Barbara Borowicz dokona prawykonania kompozycji Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej oraz Marcela Chyrzyńskiego.

Największe światowe wydarzenie klarnetowe ClarinetFest odbywa się corocznie w innym miejscu. W 2016 roku festiwal organizowany jest we współpracy z University of Kansas. Uczestniczyć w nim będą osoby reprezentujące ponad 20 państw z 6 kontynentów. Barbara Borowicz wystąpi jako jedyna klarnecistka z Polski.

3 sierpnia zagra koncert wraz z pianistką Ellen Sommer oraz perkusistą Bartoszem Sałdanem. W programie znajdą się utwory wyłącznie kompozytorów polskich, w tym dwie premiery dzieł skomponowanych na zamówienie klarnecistki: The Soul of Seul na klarnet i wibrafon (premiera) Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Haiku Nr 2 na klarnet i fortepian (premiera) Marcela Chyrzyńskiego, a także Fragment H na klarnet i fortepian Zbigniewa A. Lamparta oraz Trzy miniatury na klarnet i fortepian Krzysztofa Pendereckiego.

Więcej informacji – na stronie: www.clarinet.org/index.php/clarinetfest/clarinetfest-2016

Share on Facebook
 
„Green Pianist” – rowerowa trasa koncertowa Barbary Drążkowskiej PDF Drukuj Email

Barbara Drążkowska15 sierpnia 2016 roku Barbara Drążkowska, pianistka znana z niekonwencjonalnego podejścia do muzyki poważnej, łącząc swoje dwie największe pasje wyruszy w rowerową trasę koncertową ze Świnoujścia do Kopenhagi.

Po drodze do Danii wykonawczyni zatrzyma sie między innymi w Rostocku, gdzie zagra koncert dla uczestnikow Music Summer Camp w Hochschule für Musik und Theater. 25 sierpnia 2016 roku wystąpi natomiast w ramach festiwalu Rudersdal Sommerkoncerter, gdzie otrzyma specjalną nagrodę „Polish-Danish Friendship Prize”. W programie jej recitali znajdą się między innymi kompozycje Johna Adamsa, Erkki-Svena Tüüra, Szymona Brzóski oraz Karla Aage'a Rasmussena. Pianistka dokona także światowej premiery utworu Run amerykańskiej kompozytorki Tiny Davidson.

Trasa koncertowa „Green Pianist” będzie filmowana przez polskiego artystę wizualnego Jakuba Jasiukiewicza, który zamierza przygotować krótkometrażowy film dokumentalny poświęcony pionierskiemu projektowi polskiej pianistki.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Więcej na temat koncertów w Rostocku i Kopenhadze – na stronach:

www.hmt-rostock.de/aktuelles-service/aktuelles/detail/n/the-green-pianist-in-der-hmt
www.rudersdalsommerkoncerter.dk/?event=rejsende-i-tid-og-rum

Share on Facebook
 
My Voice in the World of New Flute Music PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

ANFACW dniach 11-14 sierpnia 2016 roku w San Diego (California, USA) będzie miał miejsce Międzynarodowy Festiwal Fletowy. Największe wydarzenie fletowe National Flute Association Convention odbywa się corocznie w innym miejscu i gromadzi wykonawców z całego świata. W tym roku jeden z recitali w ramach Festiwalu wykona polska flecistka Iwona Glinka.

12 sierpnia artystka zagra koncert o tytule My Voice in the World of New Flute Music, który został wybrany z ponad 500 propozycji. Iwona Glinka wystąpi jako jedyna flecistka z Polski i zaprezentuje dedykowane jej utwory. Wykona m. in. kompozycje polskich twórców: Vox na dowolny instrument dęty solo Mariana Borkowskiego oraz La Danza del Brujo na flet altowy Jacka Rogali. W programie znajdą się także utwory na flet solo kompozytorów z Kanady, USA i Grecji: Tweet Arisa Carastathisa, Celestial Musings Dinosa Constantinidesa oraz Progressions Michaila Travlosa. Polska flecistka w duecie z harfistką Naomi Alter dokona również światowej premiery utworu Introspective Blues #1 Aarona Altera.

Więcej informacji – na stronie wydarzenia: www.facebook.com/events/268581146840144

Share on Facebook
 
Riccardo Muti Italian Opera Academy PDF Drukuj Email

Dawid RuntzW dniach 23 lipca – 5 sierpnia 2016 roku w Teatro Alighieri w Rawennie odbyła się druga edycja prestiżowych kursów „Riccardo Muti Italian Opera Academy”, przeznaczonych dla śpiewaków, akompaniatorów oraz dyrygentów. Do udziału w warsztatach zaproszony został młody polski dyrygent Dawid Runtz.

W renomowanym wydarzeniu, które prowadzi osobiście jeden z najwybitniejszych dyrygentów świata, obecny dyrektor Chicago Symphony Orchestra, Riccardo Muti, łącznie wzięło udział czterech dyrygentów – Włoch, Litwinka, Chińczyk oraz Polak, majmłodszy z całej czwórki. Zostali oni wyłonieni spośród ok. 230 aplikacji z całego świata. Uczestnicy kursu przed dwa tygodnie aktywnie pracowali nad przygotowaniem opery Traviata Giuseppe Verdiego. Uroczysty koncert na zakończenie akademii odbył się 5 sierpnia 2016 roku w Teatro Alighieri.

Dawid Runtz ukończył studia na kierunku Dyrygentura symfoniczno-operowa na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Maestro Antoniego Wita. W ramach koncertu dyplomowego 24 czerwca 2016 roku zadebiutował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Od sezonu artystycznego 2014/2015 współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w charakterze dyrygenta-asystenta przy wybranych produkcjach dzieł operowych.

Więcej informacji na temat akademii – na stronie: www.riccardomutimusic.com/eng/opera-academy.asp

Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 6
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information