24 sierpnia 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Newsy ze świata
Otwarty nabór na targi Classical:NEXT PDF Drukuj Email

Classical NextInstytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór na targi Classical:NEXT, które będą miały miejsce w Rotterdamie w dniach 25-28 maja 2016 roku. Do aplikowania zaproszeni są menadżerowie muzyczni, promotorzy, wydawcy oraz dyrektorzy programowi polskich festiwali. Termin zgłoszeń upływa 18 kwietnia 2016 roku.

Inicjatywa powstała z myślą o umożliwieniu polskim działaczom muzycznym budowania sieci kontaktów na zagranicznych rynkach poprzez uczestnictwo w wydarzeniu gromadzącym środowisko osób związanych z muzyką klasyczną. Wybrani delegaci zostaną zaproszeni do uczestnictwa w prestiżowych targach, a także towarzyszącym im licznych, różnorodnych tematycznie konferencjach i koncertach muzyki na żywo. Wydarzenie to od lat zrzesza profesjonalistów z całego świata, a jego program skonstruowany jest w ten sposób, by stworzyć nie tylko przestrzeń prezentacji muzyki, lecz równolegle także platformę inspirujących rozwiązań m.in. do programowania, produkcji i komunikacji.

Wsparcie obejmie koszty podróży, noclegów podczas targów Classical:NEXT oraz koszty wykupu akredytacji. Wszystkie otrzymane aplikacje zostaną poddane ocenie merytorycznej przez eksperta muzyki poważnej IAM oraz zewnętrznych konsultantów. Procedura zgłoszenia jest prosta: należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: https://iam.pl/pl/otwarty-nabor-na-classical-next i wysłać go na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 18 kwietnia 2016 roku (do końca dnia). Wyniki naboru zostaną ogłoszone do 20 kwietnia 2016 roku na stronie internetowej Instytutu Adama Mickiewicza oraz na profilu FB culture.pl.

Więcej informacji – na stronie: www.classicalnext.com

Share on Facebook
Więcej…
 
L'Alto à l'honneur PDF Drukuj Email

L'Alto a l'honneurStowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków we Francji zaprasza w środę 6 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 do Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie odbędzie się koncert, którego główną bohaterką będzie coraz bardziej doceniana przez współczesnych kompozytorów oraz wykonawców – altówka.

Solistką koncertu będzie znana altowiolistka Bogusława Hubisz-Sielska, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, koncertująca w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Towarzyszyć jej będzie Mariusz Sielski, wykładający również w Akademii Muzycznej w Krakowie. W programie znajdą się wyłącznie kompozycje polskich twórców, w tym wykonywana we Francji por raz pierwszy postmodernistyczna Sonata A-dur op. 22 Wojciecha Gawrońskiego. Zabrzmią także: Introdukcja i Polonez C-dur op.3 Fryderyka Chopina, Sonata Witolda Rudzińskiego, Kaprys polski na altówkę solo Grażyny Bacewicz oraz Preludia taneczne Witolda Lutosławskiego.

Share on Facebook
 
Premiera sztuki „Multimedialne Coś” B. Schaeffera w Paryżu PDF Drukuj Email

Multimedialne CośSpektakl Multimedialne Coś Bogusława Schaeffera zostanie zaprezentowany 3 i 4 kwietnia 2016 roku w kultowym Théâtre de la Huchette w Paryżu. Premierowym pokazom we Francji towarzyszyć będzie wystawa grafik i partytur kompozytora, spotkanie z publicznością oraz czytania dramatu Schaeffera w języku francuskim.

Dyrektorzy teatru związanego z osobą Eugène’a Ionesco, Jean-Noël Hazemann oraz Franck Desmed, goszcząc w Warszawie na 7. edycji festiwalu „Era Schaeffera” w 2015 roku, zaprosili twórców do zaprezentowania spektaklu w Paryżu. Jedyna sztuka, w której Bogusław Schaeffer występował osobiście, powstała w 2007 roku dla aktora Marka Frąckowiaka. Spektakl był grany m.in. na festiwalu Fringe w Edynburgu, w Pradze, Bratysławie, Budapeszcie, Wiedniu oraz w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Multimedialne Coś to brawurowy wykład na temat kondycji sztuki i artysty, rozpisany na trzech aktorów i akompaniatora. Obok Marka Frąckowiaka wystąpią Waldemar Obłoza oraz Agnieszka Grzybowska / Agnieszka Wielgosz Ze względu na stan zdrowia, w paryskiej odsłonie Bogusława Schaeffera zastąpi przy instrumencie Michał Urbaniak. Sam Mistrz przez cały spektakl obecny będzie w prezentowanych nad sceną multimediach.

Dwóch mężczyzn– wyglądają jak gentelmani z obrazów Magritte'a, zachowują się jak krzykliwe błazny, pretendujące do głównej roli bez znajomości tekstu i reguł. I kobieta – agresywna w swoich tezach, prowokująca, krzykliwa. W muzycznym tle Michał Urbaniak. Na tle jego błądzącej kantylenty aktorzy próbują przeprowadzić wykład o sztuce, który ostatecznie grzęźnie w pętli, obraca się w niekończącym się loopie, zjada własny ogon i demaskuje pustkę wywodu, smutną nieobecność treści, osamotnioną formę. Feeria dowcipu i szaleństwa niczym z Felliniego. Cyrk obłędu, za którym cicho ukrywa się odwieczne pytanie: kim jest Artysta?

Producentem spektaklu jest Fundacja Przyjaciół Sztuki „Aurea Porta”, której zasadniczym celem jest wspieranie kultury polskiej oraz promocja inicjatyw artystycznych. Znaczna część działań fundacji koncentruje się na promocji twórczości muzycznej, dramaturgicznej i graficznej Bogusława Schaeffera.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Share on Facebook
 
Polskie kompozycje w Korei Południowej PDF Drukuj Email

Sounds of TomorrowW dniach 25 marca–3 kwietnia 2016 roku w Tongyeong w Korei Południowej odbędzie się międzynarodowy festiwal ISCM World Music Days 2016 „Sounds of Tomorrow”. W programie znajdą się m.in. utwory Elżbiety Sikory oraz Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

W środę 30 marca o godz. 17.00 w sali teatralnej Black Box zabrzmią Trzy Tańce Polskie (Mazur, Kujawiak, Oberek) na kwintet dęty blaszany (2014) Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej w wykonaniu Gaia String Quartet & Brass Ensemble (Brass musicians TBA). Dzień później, podczas koncertu w Tongyeong Concert Hall o godz. 15.00, Gyeonnggi Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Shi-Yeon Sung wykona Pięć miniatur na orkiestrę Elżbiety Sikory.

Więcej informacji – na stronie: www.worldmusicdays2016.kr

Share on Facebook
 
Mozaika – Impresje – Polska w Berlinie PDF Drukuj Email

Mozaika - Impresje - PolskaWyjątkowy koncert Mozaika – Impresje – Polska, pod honorowym patronatem maestro Krzysztofa Pendereckiego, odbędzie się 24 marca 2016 roku w prestiżowym Radialsystem V Berlinie z udziałem wybitnych artystów z Polski i Niemiec: Baltic Neopolis Orchestra, solistów Deutsche Oper, skrzypka Adama Bałdycha i jego zespołu oraz laureatów I Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Ludwiga van Beethovena.

Całe wydarzenie zostanie podzielone na trzy odsłony. W ramach ostatniej z nich odbędzie się międzynarodowa premiera napisanego przez Adama Bałdycha utworu Mozaika-Impresje. Kompozycja ta to dialog z kulturami, próba wydobycia ich esencji, a także jej fuzja ze współczesnymi technikami kompozytorskimi. Dzieło zostało skomponowane na orkiestrę smyczkową, skrzypce solo, fortepian, kontrabas oraz instrumenty perkusyjne.

W programie pierwszych dwóch odsłon pojawią się kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Grażyny Bacewicz, Andrzeja Panufnika, Pawła Łukaszewskiego oraz Wojciecha Kilara. Połączenie miejsca, zaproszonych artystów i dobranego repertuaru zagwarantuje publiczności wyborną muzyczną ucztę. Polski wieczór w Radialsystem V, będący owocem pracy licznych partnerów z Polski i Niemiec, będzie okazją do spotkania z wybitnymi artystami oraz polską kulturą, a także inspiracją do śledzenia karier wybitnych polskich twórców.

Share on Facebook
Więcej…
 
A Tribute to Roman Ryterband PDF Drukuj Email

A Tribute to Roman RyterbandW sobotę 2 kwietnia 2016 roku o godz. 20.00 w Newman Recital Hall w Los Angeles odbędzie się koncert w hołdzie Romanowi Ryterbandowi. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Muzyki Polskiej przy Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

W programie znajdą się utwory amerykańskiego kompozytora, dyrygenta i pianisty pochodzenia polsko-żydowskiego, Romana Ryterbanda (1914–1979). Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, po młodzieńczych latach spędzonych w Polsce wyjechał do Francji, a następnie Szwajcarii, gdzie ukończył studia muzykologiczne. W 1955 roku wraz z rodziną wyemigrował do Kanady, a pięć lat później ostatecznie osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. W Chicago Ryterband był czynny w środowiskach polonijnych, pełnił także obowiązki prezesa Związku Kompozytorów. W roku 1967 zamieszkał w Palm Springs w Kalifornii, gdzie założył Palm Springs Festival of Music and Art. Jego kompozycja Suite Polonaise na fortepian uzyskała nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej. W 1978 roku twórca zadedykował zorkiestrowany utwór papieżowi Janowi Pawłowi II.

Obszerna kolekcja, obejmująca m.in. rękopisy muzyczne kompozytora, została przekazana Centrum Muzyki Polskiej w Los Angeles przez jego rodzinę. Planowany koncert stanowić będzie zatem wyjątkową okazję do wysłuchania odkrytych na nowo utworów Ryterbanda na flet, harfę, fortepian oraz gitarę. Wśród wykonawców znajdą się: Tadeusz Domanowski (fortepian), Tomasz Fechner (gitara) i duoKYaria (Ko Ni Choi – harfa, Yoon-Hee Jung – flet) oraz Dan Fellows (altówka), Yong Mi Choi (flet), Hee-Seung Lee (klawesyn) i Coleman Itzkoff (wiolonczela).

Więcej informacji – na stronie: www.usc.edu/dept/polish_music/pmcevents/ryterband2016.html  

Share on Facebook
 
Erlendis Quartet laureatem Konkursu Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu PDF Drukuj Email

Erlendis QuartetPolski kwartet gitarowy Erlendis Quartet zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy), otrzymując również nagrodę publiczności. W zmaganiach konkursowych w dniach 11-13 marca 2016 roku wzięło udział dwadzieścia zespołów z siedemnastu krajów całego świata (m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Kanady, Korei Południowej, Węgier). Obradom jury przewodniczył Sergio Assad, członek legendarnego Assad Duo, zdobywca nagród GRAMMY, obecnie wykładowca Uniwersytetu w San Francisco.

Konkurs w Aschaffenburgu jest jedynym wydarzeniem tego typu w Europie. Uczestnicy przygotowują ponad godzinny program na który składają się utwory Jana Sebastiana Bacha, własne opracowania oraz program dowolny. Całość zmagań rozłożona jest na trzy etapy, gdzie kolejno eliminowane są zespoły z końca stawki. W ścisłym finale Erlendis Quartet pozostawił w pokonanym polu niemiecki duet gitarowy Duo Artis oraz czeski zespół gitarowo-fletowy Duo Bohemico.

Erlendis Quartet to jeden z najbardziej obiecujących zespołów kameralnych w Polsce. Jako jeden z nielicznych na świecie łączy w tak wyraźny sposób fascynacje muzyką gitarową i kameralną. Artyści starają się stale przekraczać granice własnego instrumentu (z isl. erlendis – poza granicami). Kwartet intensywnie koncertuje, dotychczas występując w wielu miastach w Polsce oraz takich krajach jak Niemcy, Dania, Ukraina i Łotwa. Podczas swoich występów gromadzi sporą publiczność, poszukującą nowych doświadczeń. Wyjątkowość przedsięwzięcia wzbudza duże zainteresowanie wśród muzyków oraz instytucji związanych zarówno z kameralistyką, jak i środowiskiem gitarowym.

Zespół współtworzą: Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy są wielokrotnymi laureatami konkursów gitarowych w całej Europie, zarówno solistycznych, jak i kameralnych. Są również wychowankami poznańskiej klasy gitary Maestro Łukasza Kuropaczewskiego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Obecnie artyści na stałe związani są z Danią. Tam pracują i kontynuują edukację na studiach podyplomowych na kierunku muzyka kameralna w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Należy podkreślić, że otrzymali taką szansę jako pierwszy kwartet gitarowy w historii uczelni. Muzycy rozwijają się pod opieką Jespera Sivebaeka (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tima Frederiksena – jednego z najlepszych specjalistów muzyki kameralnej w Europie.

Nie są to pierwsze laury kwartetu. Do najważniejszych dotychczasowych sukcesów zalicza się I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie oraz II Miejsce w Turnieju Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy, gdzie został wyróżniony spośród blisko czterdziestu innych zespołów, w większości kwartetów smyczkowych i triów fortepianowych. Rosnąca rozpoznawalność kwartetu powoduje, że ich muzyka gości coraz częściej na uznanych festiwalach, wśród których do tej pory znalazły się m.in.: Festiwal Muzyki Kameralnej Q'arto Mondi w Poznaniu, Akademia Gitary festival w Poznaniu, Spotkania Muzyczne Młodzieży Polskiej i Ukraińskiej we Lwowie (Ukraina), Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Phillipa i Xavera Scharwenków w Szamotułach, Wiosenne Koncerty Gitarowe w Szczecinie, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Zielonej Górze, czy Ogólnopolski Festiwal Gitarowy „Gitara Viva” w Kielcach.

Oficjalna strona zespołu: www.erlendisquartet.com

Share on Facebook
 
Koncerty muzyki polskiej pod batutą Macieja Żółtowskiego w Chinach PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Maciej Żółtowski11 oraz 12 marca 2016 roku o godz. 19.30 w Qintai Concert Hall w Wuhan (Chiny) odbędą się koncerty prezentujące muzykę polską. Wuhan Philharmonic Orchestra poprowadzi Maciej Żółtowski.

W reperturze dwóch wieczorów znajdą się takie kompozycje jak: Uwertura do opery Halka Stanisława Moniuszki, Album tatrzańskie op. 12 Ignacego Jana Paderewskiego w orkiestracji Macieja Żółtowskiego oraz Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza.

Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 6
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information