24 czerwca 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Newsy ze świata
Erlendis Quartet laureatem Konkursu Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu PDF Drukuj Email

Erlendis QuartetPolski kwartet gitarowy Erlendis Quartet zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy), otrzymując również nagrodę publiczności. W zmaganiach konkursowych w dniach 11-13 marca 2016 roku wzięło udział dwadzieścia zespołów z siedemnastu krajów całego świata (m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Kanady, Korei Południowej, Węgier). Obradom jury przewodniczył Sergio Assad, członek legendarnego Assad Duo, zdobywca nagród GRAMMY, obecnie wykładowca Uniwersytetu w San Francisco.

Konkurs w Aschaffenburgu jest jedynym wydarzeniem tego typu w Europie. Uczestnicy przygotowują ponad godzinny program na który składają się utwory Jana Sebastiana Bacha, własne opracowania oraz program dowolny. Całość zmagań rozłożona jest na trzy etapy, gdzie kolejno eliminowane są zespoły z końca stawki. W ścisłym finale Erlendis Quartet pozostawił w pokonanym polu niemiecki duet gitarowy Duo Artis oraz czeski zespół gitarowo-fletowy Duo Bohemico.

Erlendis Quartet to jeden z najbardziej obiecujących zespołów kameralnych w Polsce. Jako jeden z nielicznych na świecie łączy w tak wyraźny sposób fascynacje muzyką gitarową i kameralną. Artyści starają się stale przekraczać granice własnego instrumentu (z isl. erlendis – poza granicami). Kwartet intensywnie koncertuje, dotychczas występując w wielu miastach w Polsce oraz takich krajach jak Niemcy, Dania, Ukraina i Łotwa. Podczas swoich występów gromadzi sporą publiczność, poszukującą nowych doświadczeń. Wyjątkowość przedsięwzięcia wzbudza duże zainteresowanie wśród muzyków oraz instytucji związanych zarówno z kameralistyką, jak i środowiskiem gitarowym.

Zespół współtworzą: Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy są wielokrotnymi laureatami konkursów gitarowych w całej Europie, zarówno solistycznych, jak i kameralnych. Są również wychowankami poznańskiej klasy gitary Maestro Łukasza Kuropaczewskiego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Obecnie artyści na stałe związani są z Danią. Tam pracują i kontynuują edukację na studiach podyplomowych na kierunku muzyka kameralna w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Należy podkreślić, że otrzymali taką szansę jako pierwszy kwartet gitarowy w historii uczelni. Muzycy rozwijają się pod opieką Jespera Sivebaeka (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tima Frederiksena – jednego z najlepszych specjalistów muzyki kameralnej w Europie.

Nie są to pierwsze laury kwartetu. Do najważniejszych dotychczasowych sukcesów zalicza się I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie oraz II Miejsce w Turnieju Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy, gdzie został wyróżniony spośród blisko czterdziestu innych zespołów, w większości kwartetów smyczkowych i triów fortepianowych. Rosnąca rozpoznawalność kwartetu powoduje, że ich muzyka gości coraz częściej na uznanych festiwalach, wśród których do tej pory znalazły się m.in.: Festiwal Muzyki Kameralnej Q'arto Mondi w Poznaniu, Akademia Gitary festival w Poznaniu, Spotkania Muzyczne Młodzieży Polskiej i Ukraińskiej we Lwowie (Ukraina), Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Phillipa i Xavera Scharwenków w Szamotułach, Wiosenne Koncerty Gitarowe w Szczecinie, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Zielonej Górze, czy Ogólnopolski Festiwal Gitarowy „Gitara Viva” w Kielcach.

Oficjalna strona zespołu: www.erlendisquartet.com

Share on Facebook
 
Mozaika – Impresje – Polska w Berlinie PDF Drukuj Email

Mozaika - Impresje - PolskaWyjątkowy koncert Mozaika – Impresje – Polska, pod honorowym patronatem maestro Krzysztofa Pendereckiego, odbędzie się 24 marca 2016 roku w prestiżowym Radialsystem V Berlinie z udziałem wybitnych artystów z Polski i Niemiec: Baltic Neopolis Orchestra, solistów Deutsche Oper, skrzypka Adama Bałdycha i jego zespołu oraz laureatów I Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Ludwiga van Beethovena.

Całe wydarzenie zostanie podzielone na trzy odsłony. W ramach ostatniej z nich odbędzie się międzynarodowa premiera napisanego przez Adama Bałdycha utworu Mozaika-Impresje. Kompozycja ta to dialog z kulturami, próba wydobycia ich esencji, a także jej fuzja ze współczesnymi technikami kompozytorskimi. Dzieło zostało skomponowane na orkiestrę smyczkową, skrzypce solo, fortepian, kontrabas oraz instrumenty perkusyjne.

W programie pierwszych dwóch odsłon pojawią się kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Grażyny Bacewicz, Andrzeja Panufnika, Pawła Łukaszewskiego oraz Wojciecha Kilara. Połączenie miejsca, zaproszonych artystów i dobranego repertuaru zagwarantuje publiczności wyborną muzyczną ucztę. Polski wieczór w Radialsystem V, będący owocem pracy licznych partnerów z Polski i Niemiec, będzie okazją do spotkania z wybitnymi artystami oraz polską kulturą, a także inspiracją do śledzenia karier wybitnych polskich twórców.

Share on Facebook
Więcej…
 
Koncerty muzyki polskiej pod batutą Macieja Żółtowskiego w Chinach PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Maciej Żółtowski11 oraz 12 marca 2016 roku o godz. 19.30 w Qintai Concert Hall w Wuhan (Chiny) odbędą się koncerty prezentujące muzykę polską. Wuhan Philharmonic Orchestra poprowadzi Maciej Żółtowski.

W reperturze dwóch wieczorów znajdą się takie kompozycje jak: Uwertura do opery Halka Stanisława Moniuszki, Album tatrzańskie op. 12 Ignacego Jana Paderewskiego w orkiestracji Macieja Żółtowskiego oraz Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza.

Share on Facebook
 
Meccore String Quartet w USA PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Meccore String QuartetJuż po raz trzeci Meccore String Quartet wyrusza w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Tym razem będzie to podróż „skrajna” – rozpocznie się 4 marca 2016 roku koncertami w Kalifornii, skąd muzycy przeniosą się na przeciwległe wybrzeże – Florydę.

Usłyszeć ich będzie można także w Alabamie i Idaho, gdzie prezentować będą niezwykle barwny repertuar, złożony z kompozycji Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna, György’ego Ligetiego oraz Jeana Sibeliusa. Jak co roku Meccore przedstawiać będzie także twórczość polskich kompozytorów, na czele z Karolem Szymanowskim, który cieszy się ogromnym uznaniem tamtejszej publiczności. Trasa zakończy się ponownie w Kalifornii, skąd artyści wrócą bezpośrednio na koncerty w Polsce, zaplanowane podczas 20. Wielkanocnego Festiwalu im. L. van Beethovena.

Koncertowanie nie będzie jednak jedyną aktywnością MSQ podczas pobytu w USA. Członkowie zespołu poprowadzą kilkakrotnie kursy mistrzowskie, a w Boise w stanie Idaho zasiądą w składzie jury międzynarodowego konkursu dla kwartetów smyczkowych. Liczba miast, które odwiedzą, sal koncertowych i samych recitali, które zagrają podczas dwutygodniowego pobytu w Ameryce jest bardzo długa, co tym bardziej zachęca muzyków do podróży za ocean i występów przed tamtejszą publicznością.

Organizacja trasy: Melvin Kaplan INC. Podróż dofinansowana ze środków Instytutu Adama Mickiewicza.

Więcej informacji – na stronie: www.meccorequartet.com.

Share on Facebook
 
Contempo: Focus on Europe PDF Drukuj Email

Tadeusz WieleckiW poniedziałek 29 lutego 2016 roku o godz. 19.30 w Performance Hall, Reva and David Logan Center for the Arts w Chicago odbędzie się koncert zatytułowany Contempo: Focus on Europe.

Będzie to kolepjne wydarzenie z cyklu organizowanego przez Contempo (The University of Chicago Contemporary Chamber Players) – zespół specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Tym razem amerykańska publiczności będzie miała okazję usłyszeć twórczość kompozytorów europejskich. Podczas koncertu zabrzmi m.in. kompozycja autorstwa Tadeusza Wieckiego, dyrektora festiwalu „Warszawska Jesień”, oraz wieloktrotnie nagradzany utwór obdarzonej elektryzującym głosem Agaty Zubel.

W programie: Agata Zubel – Not I, Tadeusz Wielecki - The Thread is Spinning, Christophe Bertrand – Madrigal, Marta Ptaszynska Mosaics, Alfred Schnittke – String Quartet No. 2. Wystąpi zespół eighth blackbird, Pacifica Quartet oraz Agata Zubel. Koncert poprzedzi panel dyskusyjny z udziałem kompozytorów, który poprowadzi Seth Brodsky.

Share on Facebook
 
Leopoldinum z Agatą Zubel w Dessau PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

NFM LeopoldinumOrkiestra Kameralna NFM Leopoldinum wraz z Agatą Zubel wystąpi pod dyrekcją Ernsta Kovacica 12 marca 2016 w Marienkirche w Dessau w ramach Kurt Weill Festival 2016. Austriacki dyrygent i skrzypek pełni funkcję artysty-rezydenta podczas 24 edycji festiwalu, która odbywa się pod hasłem „Krenek, Weill & Die Moderne”.

Poza koncertami solowymi i kameralnymi Ernst Kovacic zaproponował publiczności program z udziałem Leopoldinum i Agaty Zubel. W pierwszej części koncertu zabrzmi: Symphonic Elegy op. 105 „In Memoriam Anton Webern” i pieśń Die Nachtigall op. 68 na sopran, smyczki i dwa flety Ernsta Křeneka, a także trzy utwory Kurta Weilla – You understand me so (z musicalu Love Life), Lost in the Stars (z dzieła o tym samym tytule) oraz One life to live (z Lady in the Dark) w aranżacji na sopran i smyczki Ernsta Kovacica. Drugą część wypełnią: Two Movements for string quartet Kurta Weilla w aranżacji na orkiestrę smyczkową oraz Serenada na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza.

Koncert zarejestruje Deutschlandradio Kultur (www.deutschlandradiokultur.de), a zaplanowana na czwartek 31 marca 2016 roku emisja rozpocznie się o godzinie 20.03.

Więcej informacji – na stronie: www.kurt-weill-fest-de  

Share on Facebook
 
Music Theatre Now PDF Drukuj Email

Music Theatere NowW ramach kolejnej edycji międzynarodowego festiwalu Operadagen Rotterdam, który będzie miał miejsce w dniach 20-29 maja 2016 roku w Holandii, odbędzie się trzydniowe spotkanie towarzyszące konkursowi Music Theatre Now. Będzie ono dedykowane profesjonalistom z całego świata specjalizującym się we współczesnej operze oraz teatrze muzycznym.

Podczas wydarzenia, w formie wykładów wideo oraz występów na żywo, zaprezentowanych zostanie 18 wybranych produkcji, które wzięły udział w konkursie Music Theatre Now 2015. Będzie to także okazja to wysłuchania przemówień, wykładów naukowych oraz wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych. Równolegle odbywać się będą pokazy w ramach festiwalu Operadagen. Głównym celem międzynarodowego spotkania będzie promowanie wymiany pomiędzy artystami i producentami z różnych krajów.

Zobacz: Program PDF

Formularz rejestracyjny – dostępny na stronie: www.operadagenrotterdam.nl/en/professionals

Share on Facebook
 
Zooming: Luxembourg PDF Drukuj Email

Sepia EnsembleDrugi koncert w ramach projektu Zooming: Luxembourg, organizowanego przez agencję artystyczną SONORA oraz Forum International de Composition „Artistes en herbe”, odbędzie się 28 lutego 2016 roku we Foyer Européen w Luksemburgu.

Wystąpi specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej zespół Sepia Ensemble, w skład którego wchodzą absolwenci oraz studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W programie znajdą się utwory kompozytorów pochodzących z Luxemburga, takich jak: Marcel Reuter, Jeannot Heinen, Claude Lenners czy Albena Petrovic-Vratchanska, a także kompozycje Artura Kroschela, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Widłaka oraz Kazimierza Serockiego.

Zooming: Luksemburg to trzecia odsłona projektu, którego celem jest przybliżenie słuchaczom najnowszej muzyki poszczególnych krajów. Po wydarzeniach estońskich i irlandzkich, kolejny kierunek muzycznej podróży to Luksemburg. Intrygujące połączenie tradycji z nowoczesnością, „nowe wirtuozostwo”, „rozszerzone techniki instrumentalne”, brzmieniowa i kolorystyczna wrażliwość, nowy impresjonizm, to tylko niektóre, ale jak się wydaje najbardziej istotne cechy muzyki, która składa się na program koncertów – mówi Artur Kroshel, dyrektor artystyczny Sepia Ensemble.

Więcej informacji – na stroniewww.sonoramusic.eu/pl/projekty/koncerty-wydarzenia/zooming-luxembourg 

Share on Facebook
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 6
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information