20 sierpnia 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Newsy ze świata
International Cochran Piano e-Competition PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

International Cochran Piano E-Competition 2016Rozpoczęła się druga edycja International Cochran Piano e-Competition. Rejestracja uczestników została otwarta 14 grudnia 2015 i potrwa do 31 stycznia 2016.

Konkurs, który przyciąga uwagę pianistów z całego świata, przebiega w formule on-line i nie posiada górnego limitu wiekowego, co w niezwykły sposób demokratyzuje możliwość uczestnictwa i czyni go wyjątkowym wydarzeniem muzycznym w skali całego świata. Organizatorzy gorąco zachęcają do udziału w konkursie wszystkich pianistów, których grę cechuje dojrzała wrażliwość muzyczna oraz wyobraźnia dźwiękowa.

International Cochran Piano e-Competition jest owocem bezprecedensowej współpracy między Polską i Australią. Organizatorzy reprezentują nowatorskie podejście do pracy z artystami, wykorzystując zasady filozofii art & business. Jury konkursu składa się z wybitnych i uznanych artystów, którzy, stosując unikalne, ukierunkowane na wrażliwość muzyczną oraz swobodę interpretacji kryteria, oceniać będą nagrania uczestników z całego świata. Od pierwszej edycji Konkursu rozwój artystów jest dla organizatorów niezmiennym priorytetem.

Więcej informacji – na stronie: www.cochranpianocompetition.com  

Share on Facebook
 
Amerykańska prapremiera utworu Macieja Bałenkowskiego PDF Drukuj Email

Maciej Bałenkowski4 grudnia 2015 roku w Mary Flagler Cary Hall w DiMenna Center for Classical Music w samym sercu Nowego Jorku odbędzie się amerykańska prapremiera utworu Sinfonietta – Time is ticking Macieja Bałenkowskiego, który w tym roku zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Sinfonietta per Sinfonietta”, zorganizowanym przez orkiestrę Sinfonietta Cracovia.

Utwór pierwszy raz został wykonany 28 czerwca 2015 roku w Filharmonii Krakowskiej przez Sinfoniettę Cracovię pod dyrekcją Jurka Dybała. Doczekał się również kolejnych wykonań, między innymi 16 listopada 2015 roku w Sali Konserwatorium Moskiewskiego podczas Festiwalu Muzyki Polskiej w Moskwie, również w interpretacji Sinfonietty Cracovii.

Podczas koncertu Twenty Somethings (1875-Present) oprócz utworu polskiego twórcy zabrzmią także takie kompozycje, jak: Yours (2011) Julii Seeholzer, Antifonys (1968) i Lyric for Strings (1946) George’a Walkera oraz Serenade for Strings op. 22 (1875) Antonína Dvořáka. Wystąpi Urban Playground Chamber Orchestra pod batutą Thomasa Cunninghama.

Maciej Bałenkowski będzie uczestniczył w nowojorskim koncercie dzięki dofinansowaniu z programu „Kultura polska na świecie“ Instytutu Adama Mickiewicza.

Więcej informacji – na stronie: www.upchamberorchestra.org/twenty-somethings-1875-present.html

Share on Facebook
 
Koncerty szczecińskich wokalistów Akademii Sztuki w Niemczech PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Porczak, Wudarczyk, WojtachniaW grudniu 2015 roku wokaliści Akademii Sztuki w Szczecinie zaprezentują trzy koncerty bożonarodzeniowe po niemieckiej stronie Odry – w Blumenhagen, Brüssow i Ueckermünde.

13 grudnia 2015 roku na zaproszenie Stowarzyszenia Organowego Świętej Zofii w Brüssow talenty wokalne ze Szczecina wystąpią w koncercie Bożonarodzeniowe brzmienia z całego świata. Koncert odbędzie się w majątku państwa Kaspara i Asty von Oppen w Menkin-Brüssow o godz. 15.00. Wystapią: dr Sylwia Burnicka-Kalischewska, Julita Jabłonowska, Annika Eberbach, Alexander Kalischewski (Kreismusikschule Uecker-Randow), Agata Porczak, Aleksandra Wojtachnia, Julita Wudarczyk (na zdjęciu). Przy fortepianie zasiądą mgr Karolina Stańczyk i Romuald Kalischewski.

18 grudnia 2015 roku studentów klasy śpiewu solowego dr Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej zaprosiło do udziału w koncercie bożonarodzeniowym Stowarzyszenie Muzyczne „BEL CANTO Ueckermünde” e.V. Koncert odbędzie się w Sali Ratuszowej Bürgersaal w Ueckermünde o godz. 19.00, a do wymienionych artystów dołączą Eliza Nowakowska (WEM AS) i Friederike Bieber (Guildhall School of Music and Drama w Londynie).

Friederike Bieber, Agata Porczak i Aleksandra Wojtachnia będą kolędować na zmianę w Kościele Blumenhagen 19 grudnia 2015 roku o godz. 17.00. Partię akompaniamentu organowego i fortepianowego przejmie w tym koncercie Michał Landowski, student fortepianu Akademii Sztuki w Szczecinie. Organizatorem wydarzenia jest także Stowarzyszenie Muzyczne „BEL CANTO Ueckermünde” e.V.

Więcej informacji – na stronie: www.transodra-online.net/de/node/20619

Share on Facebook
 
Chór Dziewczęcy „Skowronki” w Carnegie Hall PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Skowronki Girls' ChoirNastrojowy koncert Christmas around the world w wykonaniu Chóru Dziewczęcego „Skowronki” pod dyrekcją Alicji Szelugi odbędzie się w środę 16 grudnia 2015 roku o godzinie 19.30 na scenie Zankel Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Chór Dziewczęcy „Skowronki” oraz dyrygent i dyrektor artystyczny Alicja Szeluga zabiorą swoich gości w magiczną podróż muzyczną, przepełnioną niepowtarzalną atmosferą Świąt Bożego Narodzenia. Pierwsza część koncertu dedykowana jest wszystkim Polakom mieszkającym w Nowym Jorku, którzy chcieliby w ten szczególny czas choć na chwilę przenieść się myślami do Polski i posłuchać najpiękniejszych polskich kolęd. Drugą cześć koncertu wypełni muzyka znakomitych współczesnych twórców z całego świata, ulubione przez chór kompozycje Lisy Young z Australii, Martena Janssona ze Szwecji, czy polskich twórców Grzegorza Miśkiewicza i Bartosza Banasewicza. Obok Chóru Dziewczęcego „Skowronki” pod dyrekcją Alicji Szelugi wystąpią dwie wokalistki: Marzena Michałowska – sopran, jedna z najlepszych i najbardziej cenionych odtwórczyń muzyki dawnej oraz Monika Krajewska – mieszkająca w Nowym Jorku, znana miejscowym melomanom mezzosopranistka, podziwiana za wyjątkowo piękną barwę głosu. Chórowi towarzyszyć będą: Czesław Łynsza na fortepianie oraz Beata Polak na instrumentach perkusyjnych.

Koncert będzie też wyjątkowy i z innego powodu – to pierwszy w historii występ polskiego chóru dziewczęcego na scenie Carnegie Hall. Dla miłośników muzyki chóralnej z pewnością prawdziwa gratka. Chór Dziewczęcy „Skowronki” wyróżnia się bowiem niebywałą spontanicznością, świeżością wykonań, doskonałą emisją głosów. Ale, co szczególnie warte podkreślenia, koncerty „Skowronków” są zawsze radosnymi spotkaniami publiczności z pięknymi, dziewczęcymi głosami, charyzmatyczną dyrygenturą Alicji Szelugi, nietuzinkowym repertuarem, oryginalnymi interpretacjami i prawdziwą, pierwotną przyjemnością kontaktu z muzyką. Pochodzące z Poznania, z Polski, „Skowronki” należą do najlepszych chórów dziewczęcych na świecie. Chór jest laureatem wielu prestiżowych nagród międzynarodowych.

Koncert wieńczy rok jubileuszowy 65-lecia działalności artystycznej Chóru Dziewczęcego „Skowronki”, nad którym patronat honorowy objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Patronat honorowy nad trasa koncertową w USA objęła Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Urszula Gacek. Patronem medialnym jest sieć BiałoNiebieska.

Chór Dziewczęcy „Skowronki” będzie można także usłyszeć: 13 grudnia 2015 o godz. 14.00 w Parafii p.w. Św. Stanisława Kostki na Staten Island w Nowym Jorku; 19 grudnia 2015 o godz. 16:00 w Welte Hall Uniwersytetu Stanowego Centralnego Connecticut w New Britain; 20 grudnia 2015 o godz. 13.00 w Church of the Annunciation w Nowym Jorku.

Share on Facebook
 
„Koncert na orkiestrę” Lutosławskiego w Słowenii PDF Drukuj Email

Koncert na orkiestrę26 i 27 listopada 2015 roku w Gallus Hall w centrum kulturalnym Cankarjev dom w Lublanie odbędą się dwa koncerty, na których zostanie zaprezentowany Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Utwór wykonają muzycy Orkiestry Filharmonii Słoweńskiej pod dyrekcją Uroša Lajovica.

Podczas koncertów zabrzmi także uwertura na orkiestrę smyczkową Planety Jurija Miheveca oraz Koncert fortepianowy G-dur nr 4 op. 58 Ludwiga van Beethovena, w którym partię solową wykona Dubravka Tomšič Srebotnjak.

Koncert na orkiestrę (1950-54) jest ukoronowaniem I okresu twórczości Witolda Lutosławskiego, w którym kompozytor stylizował folklor polski i stosował techniki kompozytorskie charakterystyczne dla nurtu neoklasycznego. Inspiracją twórczą dla Lutosławskiego był Koncert na orkiestrę Béli Bartóka, do którego kompozytor nawiązał w ogólnych założeniach, tworząc jednak utwór o indywidualnym charakterze. Lutosławski wykorzystał materiał muzyczny polskiego folkloru, poddając melodie daleko idącym modyfikacjom i przetworzeniom. Sięgnął po pieśni ludowe zamieszczone w pięciu tomach zbioru Mazowsze Oskara Kolberga, których melodie pojawiają się na przestrzeni całego utworu, stanowiąc podstawę głównych tematów i motywów wszystkich trzech części.

Share on Facebook
 
Polska muzyka na Huddersfield Contemporary Music Festival 2015 PDF Drukuj Email

altProgram tegorocznej edycji wiodącego brytyjskiego festiwalu muzyki współczesnej Huddersfield Contemporary Music Festival (hcmf//), który odbędzie się w dniach 20-29 listopada 2015 roku, oscyluje wokół twórczości polskich kompozytorów muzyki współczesnej. W przeciągu dziesięciu dni zaprezetnowane zostaną m.in. utwory Agaty Zubel, Jagody Szmytki, Roberta Piotrowicza, Zbigniewa Karkowskiego oraz Tomasza Sikorskiego.

Wachlarz stylistyczny rozciąga się od wokalnej pirotechniki, poprzez bezkompromisowy minimalizm, aż do psychodelicznego folku i ekstremalnego hałasu. W ramach festiwalu brytyjska publiczność będzie miała okazję usłyszeć po raz pierwszy takie utwory, jak: Not I Agaty Zubel; GAMEBOY, sky-me, type- me, empty music oraz Pores open wide shut Jagody Szmytki; Grund oraz Apendic Roberta Piotrowicza; a także Fluster, Form & Disposition, Studio Varèse Field amplified Zbigniewa Karkowskiego. Ponadto w programie znajdą się kompozycje Tomasza Sikorskiego: Autograf i Widok z okna oglądany w roztargnieniu na fortepian oraz Echa 1-4.

Tegoroczna edycja festiwalu hcmf // jest wspierana przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu „Polska Music” oraz Polski Instytut Kultury w Londynie.

Oficjalna strona wydarzenia: www.hcmf.co.uk

Share on Facebook
 
Koncerty Voytka Proniewicza w Wietnamie PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

altW dniu 25 listopada 2015 roku w Ho Chi Minh oraz 27 listopada 2015 roku w Hanoi w ramach European Music Festival in Vietnam odbędą się koncerty skrzypka Voytka Proniewicza.

14. edycja Festiwalu Muzyki Europejskiej, który w ciągu ostatnich kilkanastu lat stał się jednym z najciekawszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń kulturalnych w Wietnamie, potrwa od 18 do 29 listopada 2015 roku. Festiwal prezentuje muzykę poważną, jazzową, folkową oraz współczesną twórców europejskich, a także twórczość kultury muzycznej Wietnamu. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem – w ubiegłym roku koncertów wysłuchało ponad 6300 osób. Artyści z różnych państw UE ukazują wietnamskiej publiczności bogactwo kultury europejskiej, nawiązują i rozwijają współpracę kulturalną oraz przybliżają relacje Europejczyków z Wietnamczykami.

Voytek Proniewicz zaprezentuje podczas festiwalu repertuar klasyczny. Program koncertów wypełnią utwory na skrzypce solo takich twórców, jak: Krzysztof Penderecki (Cadeza), Grażyna Bacewicz (Kaprys polski), Karol Lipiński (Kaprys op. 29 nr 3), Henryk Wieniawski (Kaprysy op. 18 nr 2-5), Niccolò Paganini (Kaprys op. 1 nr 11), Nathan Milstein (Paganiniana) oraz Eugène Ysaÿe (Sonaty op. 27 nr 1 i 6).

Festiwal organizowany jest przez Delegation of the European Union to Vietnam we współpracy z lokalnymi partnerami: Ministerstwem Kultury, Sportu i Turystyki Wietnamu, Teatrem Młodzieży w Hanoi oraz Konserwatorium Muzycznym w Ho Chi Minh.

Oficjalna strona wydarzenia: www.25yearseuvietnam.vn/eumusic2015#list

Share on Facebook
 
Paderewski in memoriam PDF Drukuj Email

Paderwski in memoriamW środę, 25 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Bibliotece Polskiej w Paryżu odbędzie się recital Joanny Szczepaniak poświęcony pamięci Ignacego Jana Paderewskiego. Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków we Francji.

Program recitalu w hołdzie Paderewskiemu (1860-1941) – wybitnemu pianiście, kompozytorowi, człowiekowi, który poświęcił swoje życie na rzecz zaangażowania w sprawy polskie, obejmuje dzieła z repertuaru prezentowanego przez wykonawcę w salach koncertowych na całym świecie. Podczas wieczoru zabrzmi m.in. Krakowiak fantastyczny op. 14 nr 6, Menuet op. 14 nr 1, Melodia op. 16 nr 2 oraz Mazurek op. 5 nr 2. Program uzupełnią utwory fortepianowe Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa, Ludomira Różyckiego oraz Aleksandra Michałowskiego.

Kompozycje wykona Joanna Szczepaniak – pianistka z Częstochowy zamieszkała we Francji. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatka wielu konkursów solowych i kameralnych, a także nagrody specjalnej na turnieju muzycznym w Karlsruhe w dziedzinie muzyki kameralnej. Trzykrotna stypendystka Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie oraz stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie grywa z dużym powodzeniem muzykę solową i kameralną. Była wykonawczynią wielu dzieł Bacha, Beethovena, Liszta, Chopina, Schumanna, Ravela. Nagrana przez nią płyta z utworami Haydna na pianoforte, otrzymała najwyższą nagrodę krytyki francuskiej „Pięć Diapazonów”. Od roku 2008 pracuje w konserwatorium w Clanart.
 

Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 6
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information