polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

zespół (L)

A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T V W Z Ł

NFM Orkiestra Leopoldinum


Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego
Plac Wolności 1

50-071 Wrocław

tel. (+48) 71 715 97 54

fax (+48) 517 818 329

tel./fax

e-mail: Barbara.Migurska@nfm.wroclaw.pl

www: www.nfm.wroclaw.pl


Dyrektor artystyczny: Hartmut Rohde

NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna powstała w 1978 roku, nawiązując nazwą do jednego z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Europie Środkowej, słynącej ze znakomitej akustyki Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tożsamość artystyczna Leopoldinum została ukształtowana przez szereg osobowości muzycznych, z których największy wpływ na zespół wywarł skrzypek Karol Teutsch. Artysta ten potrafił połączyć najlepsze umiejętności indywidualnych muzyków orkiestry kameralnej oraz stworzył model szefa będącego jednocześnie wykonawcą - wirtuozem i dyrygentem. Obecnie dyrektorem artystycznym Leopoldinum jest altowiolista Hartmut Rohde, który przejął orkiestrę po siedmiu niezwykle bogatych latach pod kierunkiem skrzypka Ernsta Kovacica. Hartmut Rohde jest profesorem w Universität der Künste w Berlinie oraz w Royal Academy of Music w Londynie, a także współzałożycielem słynnego Mozart Piano Quartet.

Zespół zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w takich salach koncertowych, jak m.in. Philharmonie i Schauspielhaus w Berlinie, a ostatnio w Luxembourg Philharmonie. Orkiestra znana jest z licznych prawykonań, w tym kompozycji napisanych specjalnie dla zespołu, m.in. Heitora Parry’ego i Roxanny Panufnik.

Kameraliści NFM Leopoldinum nagrali kilkanaście płyt, z których Rossini Gala z Ewą Podleś (kontralt) otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej – Fryderyk 1999. Album Ernst Krenek – Symphonic Elegy został wysoko oceniony w tak prestiżowych czasopismach, jak "Diapason", "Fanfare" i "The Strad", a ostatni album pt. Berg by arrangement – Music for Strings został w styczniu 2015 uznany przez "Sunday Times" za jedno ze 100 najlepszych nagrań 2014 roku. Nowym dyrektorem artystycznym NFM Orkiestry Leopoldinum będzie od 1 września 2017 roku dyrygent, skrzypek i kompozytor Joseph Swensen.

aktualizacja: marzec 2017 (wa)

OBEJRZYJ: film promocyjny NFM Leopoldinum - YOUTUBE