Polmic - FB

festiwal (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Muzyka Dawna - Persona Grata


Agencja Artystyczna Guido
Os. Oświecenia 66/29

61-209 Poznań

tel. (+48 61) 876 58 42

fax (+48 61) 842 33 53

tel./fax (0) 603 858 404

e-mail: guido@post.pl

www: www.personagrata.pl


Festiwal Muzyka Dawna - Persona Grata jest organizowany od jesieni 1998 roku. Koncerty odbywają się w kilku miastach Polski przez cały rok.
Formuła festiwalu opiera się na możliwie regularnych, realizowanych raz w miesiącu (a niekiedy nawet częściej), projektach, w czasie których organizatorzy - orkiestra Arte dei Suonatori - i jej zagraniczni goście po kilku dniach intensywnych prób odbywają krótkie, liczące od 3 do 6 koncertów tournee. Koncerty odbywały się początkowo jedynie w Poznaniu i Wrocławiu, później także w Toruniu, Zielonej Górze, Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Opolu, Paradyżu i Kaliszu. Dziś festiwal nie ogranicza się już wyłącznie do Polski. Coraz więcej przygotowywanych w jego ramach projektów prezentowanych będzie zagranicą.
Programy koncertów są odzwierciedleniem zainteresowań organizatorów i wykonawców, ale także odpowiedzią na oczekiwania publiczności. Stanowią próbę znalezienia równowagi między tym, co znane i popularne a tym, co nieznane i warte poznania. W ramach festiwalu odbyły się m.in. takie projekty, jak: w grudniu 2002 roku - Koncerty skrzypcowe J.S. Bacha, w 2003 roku - Antonio Vivaldi – Koncerty wiolonczelowe, Telemann, Vivaldi – Koncerty na flet prosty i Georg Frierdich Haendel „Concerti grossi op.6”, w 2004 roku - Haendel, Muffat, Telemann – utwory na orkiestrę smyczkową, w 2005 roku - G.Ph. Telemann, J.G. Graun: Koncerty na violę da gamba i orkiestrę, John Dowland, Henry Purcell: O miłości i samotności, Antonio Vivaldi – „Cztery pory roku” w aranżacji Dana Laurina na flet prosty, a w roku 2006 - G. F. Haendel „Concerti grossi op. 6”, Włoskie koncerty fletowe: Vivaldi, Pergolesi, Tartini, C. P. E. Bach. Koncerty fletowe i symfonie na smyczki, Muzyka francuskiego baroku oraz Alexis Kossenko & Arte dei Suonatori.
Podczas kolejnych projektów składających się na festiwal odbywają się także wielodniowe sesje nagraniowe. Pierwsza miała miejsce w listopadzie roku 2000 i zaowocowała materiałem, który ukazał się na płycie wytwórni BIS Records w październiku 2002 roku. Druga odbyła się we wrześniu 2002 roku, a zarejestrowane w jej trakcie nagranie zostało opublikowane przez holenderską firmę Channel Classics w pierwszej połowie roku 2003. Obydwie sesje odbyły się w pocysterskim opactwie w Paradyżu w województwie lubuskim. Wydane przez zespół Arte dei Suonatori płyty spotkały się z doskonałym przyjęciem międzynarodowej krytyki muzycznej i uzyskały liczne wyróżnienia prasy muzycznej na całym świecie. Płyta zawierająca cykl koncertów skrzypcowych La Stravaganza została uznana za "Barokową Płytę Roku 2003" przez brytyjski magazyn Gramophone. W roku 2006 ukazały się dwie płyty orkiestry: w kwietniu, nagrana dla francuskiej wytwórni Alpha płyta z koncertami fletowymi Carla Philippa Emanuela Bacha (uznana przez francuskie pismo muzyczne „Classica Repertoire” za najlepsze wykonanie koncertów fletowych Bacha, jakie jest w tej chwili dostępne na rynku), a w sierpniu - Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego w fletowej transkrypcji Dana Laurina, wydana przez szwedzką wytwórnię BIS Records.