Polmic - FB

chór (C)

A B C E F G H I K L M O P R S T V W Z

Chopin Vocal Consort (dawniej: AMFC Vocal Consort)


Manager: Małgorzata Szymanek-Piotrowska

Warszawa

tel. (+48) (0) 601 24 04 77

fax

tel./fax

e-mail: art.margot@acn.waw.pl


Członkowie tego zrzeszenia to specjalnie zaproszeni artyści odznaczający się dużym doświadczeniem, wiedzą i wysokimi kwalifikacjami. Są to głównie pedagodzy akademiccy, absolwenci i studenci, reprezentujący bogatą paletę najróżniejszych muzycznych dyscyplin: wokaliści, pianiści, muzykolodzy, teoretycy muzyki, dyrygenci i reżyserzy dźwięku. Łączy ich fascynacja literaturą chóralną i chęć wspólnego muzykowania. W repertuarze zespołu znajdują się więc zarówno utwory a cappella, jak i wielkie dzieła wokalno- instrumentalne wszystkich okresów historycznych.
Kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu od początku jego istnienia jest Ryszard Zimak.
AMFC Vocal Consort (obecnie: Chopin Vocal Consort) w znacznym stopniu kontynuuje założenia artystyczne Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, który w latach 1986-1991 koncertował z dużym powodzeniem w kraju i za granicą. W 1988 roku przyznano mu I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Let the Peoples Sing”, organizowanym przez europejskie rozgłośnie radiowe BBC i Deutschlandfunk. Rezultatem kilkuletniej działalności Chóru Kameralnego były prawykonania m.in. Listów Polskich Marty Ptaszyńskiej, Hic postus est Copernicus Antoniego Szalińskiego oraz liczne nagrania archiwalne dzieł kompozytorów polskich, w tym Mikołaja Zieleńskiego, Karola Szymanowskiego, Kazimierza Serockiego, dokonane dla Polskiego Radia i Telewizji.
Koncert inauguracyjny AMFC Vocal Consort odbył się 26 lutego 1997 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W jego programie znalazły się dzieła J.S. Bacha i H. Schütza. Zespół koncertuje w kraju i poza jego granicami. Do ważniejszych występów zaliczyć można kilkakrotną prezentację Petite Messe Solennelle Gioacchina Rossiniego na Sycylii, wykonanie w ramach cyklu „Środa w Akademii Muzycznej” potężnych pozycji repertuaru oratoryjno-kantatowego jak: Mszy h-moll BWV 232, Johannes-Pasion oraz Weihnachts-Oratorium J.S. Bacha, a także Stabat Mater G.B. Pergolesiego, które zostało także zaprezentowane publiczności w Filharmonii Narodowej. Wielkim wyróżnieniem dla zespołu było wspólne wykonanie Requiem W.A. Mozarta ze światowej sławy Orkiestrą XVIII wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena w Studio Koncertowym S-1 z okazji 157 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.
AMFC Vocal Consort brał udział w różnych festiwalach, m.in. w Międzynarodowych Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska jesień”, w festiwalu „Letnie Wieczory Muzyczne, Dziekanka” oraz w jeleniogórskim festiwalu „Gwiazdy promują”.

W 2009 roku zespół zmienił nazwę na Chopin Vocal Consort.