polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

instytut kultury (N)

I N

Narodowy Instytut Audiowizualny


ul. Wałbrzyska 3/5

02-739 Warszawa

tel. (+48 22) 380 49 00

fax (+48 22) 380 49 01

tel./fax

e-mail: sekretariat@nina.gov.pl

www: www.nina.gov.pl


Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to narodowa instytucja kultury powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego 1 kwietnia 2009 roku w wyniku przemianowania, działającego od 2005 roku, Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego. Działała do 1 czerwca 2017 roku.
NInA zajmował się digitalizacją, udostępnianiem i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA było gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej.

NInA działał w sieci i poza nią. Swoje nieustannie powiększające się zasoby publikował w internecie. Poprzez serwis Ninateka (www.ninateka.pl ) udostępnił ponad 6000 materiałów audio i wideo dotyczących kultury. Wszystkie archiwizowane przez NInA zbiory, blisko 14 000 materiałów trwających łącznie ponad 3000 godzin, można przeglądać w stacjonarnym Archiwum NInA w siedzibie Instytutu. NInA jest wydawcą Dwutygodnik.com, internetowego pisma o kulturze, które na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne w kraju i za granicą, oraz serwisu edukacyjnego Muzykoteka szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl ), stymulującego zainteresowanie muzyką wśród dzieci i młodzieży.

Działalność internetową dopełniały wydarzenia realizowane stacjonarnie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 na warszawskim Służewie m.in. projekcje filmowe, wystawy, debaty, warsztaty, seminaria i konferencje zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów sztuki audiowizualnej, w tym także rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia byłbezpłatny.

NInA kształcił świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej, prowadził działania z zakresu edukacji audiowizualnej oraz kultury 2.0, współpracował z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego, archiwizacji i rekonstrukcji cyfrowej.

Instytut od początku swojego istnienia byłtakże wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne, jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA koprodukował filmy fabularne i dokumentalne, takie, jak nominowana do Oscara Joanna Anety Kopacz, Hiszpanka Łukasza Barczyka, Ziarno prawdy Borysa Lankosza czy Inny świat Doroty Kędzierzawskiej.

1 czerwca 2017 roku rozpoczęła działalność Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA), nowa państwowa instytucja kultury, która powstała w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Minister kultury prof. Piotr Gliński powołał na p.o. dyrektora FINA dr hab. Katarzynę Chałubińską-Jentkiewicz, pełniącą w latach 2011–2017 funkcję zastępcy dyrektora Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

aktualizacja: czerwiec 2017 (wa)