Polmic - FB

orkiestra (O)

{ A B C E F G H I K L Ł M N O P R S T W

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej


ul. Krakowska 24

45-075 Opole

tel. (+48 77) 44 23 281

fax (+48 77) 44 23 270

tel./fax (+48 77) 44 23 284

e-mail: filharmonia@filharmonia.opole.pl

www: www.filharmonia.opole.pl


Założona w roku 1952, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej, w ciągu wszystkich lat swojej działalności gościła wielu światowej sławy dyrygentów, kompozytorów oraz solistów. Od 1960 roku zespół regularnie bierze udział w prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w Polsce, takich jak: Festiwal Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju, Poznańska Wiosna Muzyczna oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Oratoryjno-Kantatowej "Wratislavia Cantans" we Wrocławiu, jak również koncertuje za granicą m.in. w Hiszpanii, Francji, Holandii, Szwajcarii oraz Niemczech. Od 1999 roku pod kierownictwem Maestro Bogusława Dawidowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej kontynuuje współpracę z wybitnymi artystami, laureatami międzynarodowych konkursów pianistycznych, skrzypcowych, jak również zaznaczyła swoją obecność w świecie i zyskała renomę orkiestry, która wykonuje koncerty na najwyższym poziomie artystycznym.

W ciągu swojej wieloletniej działalności Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej odnosi sukcesy, koncertując w wielu prestiżowych salach Europy, m.in. Berlin Philharmonic Hall w Niemczech, Philips Saal w Rotterdamie (Holandia, 2001), Teatro Municipale w Piacenzy (Włochy, 2001), Verdi Hall w Mediolanie (Włochy, 2004), historycznej Herkulessaal w Monachium (Niemcy, 2006), w Złotej Sali - Musikverein w Wiedniu (Austria, 2008, 2009 i 2010) oraz wielu innych. Działalność koncertowo-artystyczna Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej nie ogranicza się jednak wyłącznie do podróży europejskich, ale również obejmuje tournée na Dalekim Wschodzie oraz po Ameryce Południowej. W latach 2004-2005 Maestro Dawidow dwukrotnie poprowadził trasy koncertowe Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej, koncertując w największych miastach Chin, począwszy od Pekinu, przez Szanghaj, aż po Hong Kong. W kwietniu 2009 odbyło się zakończone wielkim sukcesem tournée po Ameryce Południowej, obejmujące największe sale koncertowe Brazylii oraz Argentyny – w tym prestiżową salę koncertową Argentyńskiego Mozarteum w San Juan. W 2011 roku, na zaproszenie agencji Columbia Artists Management Inc. z Nowego Jorku, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Maestro Dawidowa odbyła tournée po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej – od wschodniego do zachodniego wybrzeża, podczas którego Orkiestra wykonała 46 koncertów w 19 stanach – m.in. w Nowym Jorku, Las Vegas, Sacramento, West Palm Beach.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej uczestniczyła także w ważnych wydarzeniach o randze międzynarodowej. W roku 2000 zespół pod dyrekcją Maestro Dawidowa miał zaszczyt, jako jedyna polska orkiestra, zagrać specjalny koncert w Rzymie z okazji 80. urodzin Papieża Jana Pawła II. Wiosną 2004 roku Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej reprezentowała Polskę w Brukseli (Belgia), podczas uroczystości z okazji poszerzenia Unii Europejskiej, natomiast jesienią tego samego roku orkiestra zagrała poruszający koncert w Salzburgu (Austria) z okazji 3. rocznicy ataków terrorystycznych na World Trade Centre. W 2005 roku Filharmonicy Opolscy włączyli się w obchody Roku Niemiecko-Polskiego, który zaowocował koncertem Orkiestry w Ratuszu w Berlinie (Niemcy), z okazji święta niepodległości.

W ostatnich latach Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej regularnie bierze udział w festiwalach w kraju i za granicą – m.in. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie, Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" w Warszawie, International Music Festival Sion Valais w Szwajcarii oraz European Music Festival w Niemczech.

Oprócz działalności koncertowej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej nagrała pod dyrekcją Maestro Dawidowa wiele płyt z muzyką klasyczną, m.in. Johannes Brahmsa - wszystkie symfonie (nr I, II, III, IV), Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 i Koncert podwójny a-moll op. 102 na skrzypce i wiolonczelę – partie solistyczne wykonali - Bartłomiej Nizioł (skrzypce – Polska) oraz Alexander Neustroev (wiolonczela – Rosja). Ponadto w kolekcji płyt znaleźć można słynne Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego, utwory symfoniczne Józefa Elsnera, a także najnowsze nagranie dwóch koncertów skrzypcowych Karola Szymanowskiego z udziałem utalentowanej rosyjskiej skrzypaczki Aleny Baevy.

aktualizacja: lipiec 2011