polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

chór (C)

A B C E F G H I K M O P R S T V W

Chór Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie


Al. Niepodległości 162

02-554 Warszawa

tel. (+48) 501 550 295

fax

tel./fax

e-mail: agata.szczepanek@gmail.com

www: www.sgh.waw.pl/chor


Chór Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie gromadzi od lat studentów i absolwentów SGH oraz innych uczelni, stanowiąc urzeczywistnienie misji kulturotwórczej szkół wyższych.

Działalność chóru w roku 1993 wznowił Tomasz Hynek - absolwet dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Obecnie w prowadzeniu chóru pomagają mu Beata Żukowska-Szaruga, Alicja Białkowska oraz Agata Wrońska.

W 2001 roku zespół zdobył srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Orlando di Lasso w Camerino. W kwietniu 2003 roku chór wraz z solistami i orkiestrą kameralną wystawił utwór Passio Domini nostri Jesu Christi secundum Joannem Arvo Pärta. W 2004 roku zespół zdobył I nagrodę w kategorii chórów akademickich oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej "Łapskie Te Deum". W kolejnych latach swojej działalności Chór SGH otrzymał wiele nagród, w tym m. in. Grand Prix Mazowieckiego Festiwalu Chórów Akademickich „Vivat Academia” (2007), pierwsze miejsce oraz Złotą Lirę na IV Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Chóralnym „Varsovia Cantus” (2008) oraz w 2010 roku zdobył nagrodę za I miejsce w kategorii chórów akademickich na IV Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł w Szamotułach i otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu skomponowanego przez Wacława z Szamotuł.

Chór SGH występował także na wielu konkursach zagranicznych. Do największych sukcesów zaliczyć można zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Namestovie w Słowacji (2010), udział w dwóch konkursach z cyklu European Grand Prix for Choral Singing (drugie miejsce w Warnie w Bułgarii w 2011 roku), srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Zadarze w Chorwacji (2012). Chór SGH koncertował również w Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech, na Ukrainie, a także jako gość specjalny na festiwalu chóralnym w Portugalii.

Do osiągnięć Chóru SGH należy także zaliczyć wykonanie Stabat Mater Karola Szymanowskiego w I rocznicę śmierci Jana Pawła II oraz udział w Europejskich Spotkaniach Kolędowych w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Chór ma w swoim dorobku trzy płyty – Debiut, Pasja Arvo Pärta oraz Gospel Mass Roberta Raya.

Obecny repertuar zespołu tworzą utwory chóralne kompozytorów klasycznych oraz muzyka współczesna. Znajdujemy tu zarówno wielkie dzieła wybitnych kompozytorów muzyki poważnej (Wacław z Szamotuł, J.S. Bach, F. Mendelssohn, A. Pärt, K. Szymanowski), jak również przekrój wyśmienitej polskiej współczesnej muzyki religijnej (P. Łukaszewski, R. Twardowski, D. Łapiński). Dużą popularnością cieszą się również opracowane m.in. przez dyrygenta, transkrypcje muzyki pop (The Beatles, Nirvana, Omega, Queen).

aktualizacja: sierpień 2012