Polmic - FB

konkurs ()

A D E K L M N O Ś W

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka


Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Pałac Kultury Zagłębia, Gmina Dąbrowa Górnicza


Plac Wolności 1

41-300 Dąbrowa Górnicza

tel. (+48 32) 733 87 99

fax (+48 32) 733 87 87

e-mail: sekretariat@palac.art.pl

www: www.spisakidabrowa.pl


Historia Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, obejmująca okres dwunastu lat, swym początkiem sięga kwietnia 2005 roku. Wtedy to z inicjatywy Jerzego Talkowskiego – ówczesnego prezydenta miasta − w Dąbrowie Górniczej zorganizowano pierwszą edycję tego pięknego wydarzenia. Okolicznością zachęcającą do ustanowienia Festiwalu im. Michała Spisaka była przypadająca w 2005 czterdziesta rocznica śmierci urodzonego w Dąbrowie Górniczej kompozytora. Wydarzenie zainicjowano celem upamiętnienia osoby i twórczości wybitnego rodaka, popularyzacji najwybitniejszych osiągnięć wielowiekowego dziedzictwa polskiej i światowej kultury muzycznej, jak również promocji obiecujących instrumentalistów młodego pokolenia. Z upływem lat i realizacją kolejnych edycji konkursu cele te pozostają aktualne po dziś dzień.

Kontynuacja niezwykłej podróży do świata muzyki dąbrowskiego kompozytora nastąpiła w roku 2006. Festiwal zmienił formułę i odbył się w Pałacu Kultury Zagłębia w dniach 19-25 września pod nazwą – I Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Miał charakter otwarty i adresowany był do muzyków, którzy nie ukończyli 29. roku życia, w trzech specjalnościach instrumentów smyczkowych: altówka, wiolonczela i kontrabas.

W dniach 18-27 września 2007 roku odbył się I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Zapoczątkował on ideę konkursu o zasięgu międzynarodowym, otwartego na instrumentalistów wszystkich narodowości. Od tamtej pory realizowany jest cyklicznie we wrześniu – miesiącu urodzin dąbrowskiego kompozytora. Dzięki latom doświadczenia, setkom uczestników o wielkich talentach oraz kolejnym specjalnościom instrumentalnym, co roku od ponad dekady, ukazujemy spektrum muzyki klasycznej w szerokim zakresie stylistycznym.

Na przestrzeni lat do szlachetnej muzycznej rywalizacji swój udział zgłosiło blisko 800 uczestników, prezentując się w licznych kategoriach instrumentalnych (akordeon, altówka, fagot, flet, harfa, klarnet, kontrabas, obój, puzon, róg, saksofon, skrzypce, trąbka, tuba, waltornia, wiolonczela).

Konkurs od lat wspierają wybitni artyści, autorytety polskiej i światowej kultury muzycznej, wchodzący w skład Komitetu Honorowego konkursu, m.in.: znakomici kompozytorzy i dyrygenci (Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Eugeniusz Knapik, Krzysztof Mejer, Zdzisław Szostak), jak również dyrektorzy filharmonii, instytucji artystycznych i rektorzy akademii muzycznych z całego kraju. Od pierwszej edycji przedsięwzięcie wspierał śp. Wojciech Kilar.

Podczas koncertów towarzyszących przesłuchaniom swoją obecnością Konkurs zaszczycili m.in.: wybitny skrzypek prof. Konstanty Andrzej Kulka, wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Chór Filharmonii Śląskiej, czy Orkiestra Symfoniczna „Sinfonia Varsovia” pod batutą Jerzego Maksymiuka, Ewy Strusińskiej i Macieja Tworka. Podczas X edycji Konkursu, która zapisała się wielkimi literami w historii Dąbrowy Górniczej, w Pałacu Kultury Zagłębia występował znakomity kompozytor – mistrz Krzysztof Penderecki oraz ceniona na świecie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Inicjatywa, która na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny kraju, wskazuje młodym muzykom stojącym na początku własnej drogi artystycznej, że talent poparty ciężką pracą i determinacją wznosi na szczyty. Konkurs to bowiem przede wszystkim ludzie. Ludzie zaangażowani w propagowanie polskiej kultury na świecie, przekazujący wiedzę i doświadczenie kolejnym pokoleniom oraz Ci najważniejsi – młodzi instrumentaliści, dla których niejednokrotnie Konkurs stanowił furtkę do międzynarodowej kariery.

Każdego roku w muzyczne szranki staje kilkudziesięciu uczestników z kraju i zagranicy, rozsławiając patrona konkursu i jego twórczość, jak również kulturę naszego kraju i regionu na arenie międzynarodowej jako miejsca przychylnego muzyce i życzliwego młodym artystom. Konkurs w całości otwarty dla publiczności przebiega w trzech etapach, a w finałowym etapie uczestnikom towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Organizatorzy:

 

Historia:

  • 19-20.09.2005 r. – Festiwal Muzyczny im. Michała Spisaka
  • 19-25.09.2006 r. – I Ogólnopolski Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (altówka, wiolonczela, kontrabas)
  • 18-27.09.2007 r. – I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. M. Spisaka (obój, klarnet, fagot)
  • 5-14.09.2008 r. – II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (trąbka, waltornia, puzon)
  • 5-14.09.2009 r. – III Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (flet, saksofon, akordeon)
  • 5-14.09.2010 r. – IV Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (altówka, skrzypce, wiolonczela)
  • 5-14.09.2011 r. – V Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (trąbka, puzon, róg)
  • 14-23.09.2012 r. – VI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (flet, fagot, obój)
  • 14-23.09.2013 r. – VII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (wiolonczela, altówka, skrzypce)
  • 14-23.09.2014 r. – VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (saksofon, klarnet, akordeon)
  • 14-23.09.2015 r. – IX Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (harfa, kontrabas, tuba i puzon basowy)
  • 14-23.09.2016 r. – X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (flet, trąbka, wiolonczela)
  • 14-23.09.2017 r. – XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (skrzypce, altówka, obój)

 

aktualizacja: luty 2017 (wa)