18 sierpnia 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
konkursy (K)
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego


Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego


Rynek 17

20-111 Lublin

tel./faks: (+48 81) 532 84 19

e-mail: competition@wieniawski.lublin.pl

www: www.wieniawski.lublin.pl


W marcu 1967 roku w Lublinie odbył się Mały Konkurs im. Henryka Wieniawskiego dla uczniów ognisk i szkół muzycznych. Powodzenie tej imprezy zachęciło działaczy Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego do rozszerzenia jej formuły i przygotowania w listopadzie 1970 roku I Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Skrzypków. Wzięło w nim udział 72 uczniów. Trzy lata później odbył się II Ogólnopolski Festiwal Młodych Skrzypków, na który przyjechało ponad 100 wiolinistów nie tylko z kraju, ale także z Węgier (Debreczyn) oraz ówczesnego ZSRR (Brześć i Łuck) i NRD (Weimar). W 1978 roku festiwal odbył się po raz trzeci. W jego nazwę wpisano słowo ogólnopolski i ograniczono tylko do krajowych uczestników, w związku z pojawieniem się po raz pierwszy w 1976 roku Konkursu Młodych Skrzypków.
Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego jest imprezą stałą, organizowaną co trzy lata, w której udział biorą uczestnicy w dwóch grupach wiekowych: młodszej do 18 lat i starszej do 23 lat.
Jubileuszowy X Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego odbył się w dniach od 14 do 22 września 2006 roku. Uczestniczyło w nim 119 młodych wiolinistów, reprezentujących 29 państw: Australię, Austrię, Belgię, Białoruś, Bułgarię, Chiny, Chorwację, Czechy, Estonię, Hiszpanię, Holandię, Izrael, Japonię, Kanadę, Kazachstan, Koreę Pd., Litwę, Meksyk, Niemcy, Norwegię, Polskę, Rosję, Tajwan, Ukrainę, Serbię, USA, Węgry, Wielką Brytanię i Włochy.
13. edycja konkursu została zorganizowana w dniach 10-19 września 2015 roku.

aktualizacja: grudzień 2015 (ab)
laureaci
1979 Grupa młodsza:
I nagroda - Gabriel Croitoru (Bukareszt)
II nagroda - Chen Leland (Londyn)
III nagroda - Bogdan Bobocea (Bukareszt)
IV nagroda - Elżbieta Głąb (Lublin)
V nagroda - Robert Kabara (Przemyśl)
Grupa starsza:
I nagroda - Siergiej Teslja (Nowosybirsk)
II nagroda - Lothar Strauss (Berlin)
III nagroda - Mircea Calin (Bukareszt)
IV nagroda - Pyrra Mikkola (Helsinki)
IV nagroda - Elena Malcewa (Moskwa)
1982 Grupa młodsza: I nagroda - Wadim Repin (Nowosybirsk)
II nagroda - ex aequo: Katrin Scholz (Berlin) i Ruxandra Simonescu (Bukareszt)
III nagroda - ex aequo: Bogdan Bobocea (Bukareszt) i Adam Taubie (Katowice)
IV nagroda - ex aequo: Włodzimierz Sklarewski (Nowosybirsk) i Antje Weithaas (Drezno)
V nagroda - ex aequo: Akiko Hasegawa (Kanagawa) i Christina Odajewa (Płowdiw)
Grupa starsza:
I nagroda - nie przyznano
II nagroda - Dorota Siuda (Zielona Góra)
III nagroda - Conrad Muck (Drezno)
IV nagroda - Beata Warykiewicz (Katowice)
1985 Grupa młodsza:
I nagroda - ex aequo: Maksym Wengerow (Nowosybirsk) i Bin Huang (Beijing)
II nagroda - ex aequo: Irina Szewlakowa (Gorkowo) i Wesselin Pantelejew (Sofia)
III nagroda - Paweł Berman (Moskwa)
IV nagroda - Monika Jarecka (Bydgoszcz)
IV nagroda - Siergiej Kryłow (Moskwa)
Grupa starsza:
I nagroda - ex aequo: Xiaodong Wang (Szanghaj) i Antje Weithaas (Berlin)
II nagroda - Zheng Rong Wang (Beijing)
III nagroda - ex aequo: Le Zhang (Szanghaj) i Dorota Anderszewska (Warszawa)
IV nagroda - ex aequo: Warty Manuelian (Płowdiw) i Tim Vogler (Berlin)
1988 Grupa młodsza:
I nagroda - Bartłomiej Nizioł (Poznań)
II nagroda - ex aequo: Natalia Priszczepienko (Nowosybirsk) i Axel Strauss (Neustadt)
III nagroda - ex aequo: Natalia Korsakowa (Moskwa) i Nikołaj Madojew (Erewań)
IV nagroda - Xie Nan (Guangzhou)
V nagroda - ex aequo: Mariko Aikawa (Kobe City) i Nikolaus Boewer (Berlin)
Grupa starsza:
I nagroda - Monika Jarecka (Bydgoszcz)
II nagroda - ex aequo: Dalia Stulgite (Wilno) i Quing Zheng (Szanghaj)
III nagroda - nie przyznano
IV nagroda - Jin Hui (Beijing)
V nagroda - ex aequo: Arkadij Gutnikow (Leningrad) i Ekaterina Popowa (Burgas)
1991 Grupa młodsza:
I nagroda - Li Chuan Yun (Hongkong)
II nagroda - ex aequo: Natsuko Yoshimoto (Cobham) i Elina Vahala (Lahti)
III nagroda - ex aequo: Ilia Konowałow (Nowosybirsk) i Daishin Kashimoto (Lubeka)
IV nagroda - ex aequo: Maria Nowak (Poznań) i Igor Malinowski (Swierdłowsk)
V nagroda - ex aequo: Eriko Shimizu i Patrycja Szymańska (Warszawa)
Grupa starsza:
I nagroda - Denis Goldfield (Lubeka)
II nagroda - ex aequo: Piotr Pławner (Łódź) i Ewa Pyrek (Kraków)
III nagroda - Dominika Falger (Lublin)
IV nagroda - Sebastian Gugała (Łódź)
V nagroda - Cecilia Gomez
1994 Grupa młodsza:
I nagroda - ex aequo: Julia Park (Nowy Jork) i Kiryll Troussow (Lubeka)
II nagroda - ex aequo: Anette von Hehn (Lubeka) i Piotr Kwaśny (Kraków)
III nagroda - ex aequo: Kohta Nagahara (Hiroszima) i Anton Sorokow (Wiedeń)
IV nagroda - Shi Sheng Li (Szanghaj)
V nagroda - Natan Dondalski (Olsztyn)
Grupa starsza:
I nagroda - nie przyznano
II nagroda - Corina Belcea (Combham)
III nagroda - ex aequo: Ashot Sarkisian (Erewań) i Wei Ping Lin (Wiedeń)
IV nagroda - Linus Roth (Ertingen)
V nagroda - Patrycja Szymańska (Warszawa)
1997 Grupa młodsza:
I nagroda - ex aequo: Ilia Gringolts (Petersburg), Erik Schumann (Lubeka) i Sayaka Shoji (Tokio)
II nagroda - Susie Park (Sydney)
III nagroda - Miho Saegusa (Martins Ville)
IV nagroda ex aequo: Matan Givol (TeI Aviv) i Janusz Wawrowski (Konin)
V nagroda - Fanny Clamagirand (Paryż)
Grupa starsza:
I nagroda - Keisuke Okazaki (Nagasaki)
II nagroda - Vera Martinez Mehner (Madryt)
III nagroda - Patrycja Piekutowska (Warszawa)
IV nagroda - ex aequo: Chen Gu (Szanghaj) i Ge Song (Szanghaj)
V nagroda - Klaudia Szlachta (Dębica)
2000 Grupa młodsza:
I nagroda - nie przyznano
II nagroda - Mayu Kishima (Japonia)
III nagroda - Ilian Garnet (Mołdawia)
IV nagroda - Young Yoon Yeo (Korea Płd.)
V nagroda - Xi Cheng (Chiny)
Grupa starsza:
I nagroda - Jana Novakova (Czechy)
II nagroda - ex aequo: Mengla Huang (Chiny) i Wei Wen (Chiny)
III nagroda - nie przyznano
IV nagroda - Jarosław Nadrzycki (Polska)
V nagroda - Alissa Margulis (Niemcy)
2003 Grupa młodsza:
I nagroda - Chen Jiafeng (Chiny)
II nagroda - Bonneton Charlotte (Francja)
III nagroda - ex aequo: Hong Ui Youn (Korea Płd.) i Park Hye Yoon (Korea Płd.)
IV nagroda - Jara Justyna (Polska)
V nagroda - Kim Yee Won (Korea Płd.)
Grupa starsza:
I nagroda - Chestiglazov Viatcheslav (Rosja)
II nagroda - Song Yoon-Shin (Korea Płd.)
III nagroda - Machowska Maria (Polska)
IV nagroda - Choi Chi Ung (Korea Płd.)
V nagroda - Shishkov Artiom (Białoruś)
2006 Grupa młodsza:
I nagroda - ex aequo: Yumi Arata (Japonia) i Esther Yoo (USA)
II nagroda - ex aequo: Matsumoto Hiroka (Japonia) i Huang Sirena (USA)
III nagroda - ex aequo: Shinohara Yuna (Japonia), Terauchi Shiori (Japonia) i Shuai Shi (Japonia)
IV nagroda - Kopylova Julia (Rosja)
V nagroda - ex aequo: Otsuka Yurina (Japonia) i Liepe Nikolas (Niemcy)
wyróżnienie - Julita Smoleń (Polska) i Małgorzata Wasiucionek (Polska)
Grupa starsza:
I nagroda - ex aequo: Ui Youn Hong (Korea Płd.), Alexandr Sorokov (Austria) i Stefan Tarara (Niemcy)
II nagroda - ex aequo: Justyna Jara (Polska), Xiang Yu (Chiny) i Kamila Wąsik (Polska)
III nagroda - ex aequo: Nitzan Baratana (Izrael) i Jiajing Wang (Chiny / Australia)
IV nagroda - nie przyznano
V nagroda - ex aequo: Alma Gorriaz (Hiszpania) i Joanna Konarzewska (Polska)
2009 Grupa młodsza:
I nagroda ex aequo - Mindy Chen (USA) i Mone Hattori (Japonia)
II nagroda ex aequo - Mizuki Chiba (Japonia), Elvin Hoxha (Azerbejdżan) i Sherniyaz Mussakhan (Kazachstan)
III nagroda - Ann Hou Saeter (Norwegia)
Grupda starsza:
I nagroda - Marianna Vasilyeva (Rosja)
II nagroda - Niklas Liepe (Niemcy), Arsenis Selalmazidis (Grecja) i Anita Wąsik (Polska)
III nagroda - Irina Pak (Rosja) i Andrej Rozendent (Rosja).
2012 Grupa młodsza:
I nagroda - Ellinor D'Melon Moraguez (Jamajka)
II nagroda - Elena Kawazu (Japonia)
III nagroda ex aequo - Antoni Ingielewicz (Polska) i Emilia Jarocka (Polska)
Grupa starsza:
I nagroda - Toki Yuna (Japonia)
II nagroda ex aequo - Anna Malesza (Polska) i Elina Sitnikava (Białoruś)
III nagroda ex aequo - Simon Wiener (Szwajcaria), Artem Naumow (Rosja) i Mateusz Makuch (Polska)
2015 Grupa młodsza (do 18 lat):
I nagroda ex aequo - Eugene Kawai (Japonia), Elea Nicke (Szwajcaria) oraz Ines Issel Burzyńska (Hiszpania/Polska)
II nagroda - Paloma So Chin Cham (Kanada/Chiny
III nagroda - Nao Mizukoshi (Japonia)
Grupie starsza (do 23 lat):
I nagroda ex aequo - Elli Choi (USA) i Eva Rabczevska (Ukraina)
II nagroda - nie przyznano
III nagroda - Kyoto Ogawa (Japonia)

ZKP

 Archiwum Cyfrowe Muzyki Polskiej

 

POLMIC poleca

www.sikorski.polmic.pl
www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl
www.palester.polmic.pl
7+7

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

Od 5 lipca do 30 sierpnia 2017 roku potrwa XVII Festiwal Letnie Wieczory Muzyczne „Dziekanka”, którego dyrektorem artystycznym jest prof. Ryszard Zimak. Koncerty odbywać się będą we środy o godz. 18.00 na zabytkowym dziedzińcu Domu Studenckiego „Dziekanka” (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60

Więcej...

Międzynarodowa Konferencja naukowo-artystyczna „Pierre Boulez – Demiurg Nowej Muzyki” – Warszawa, 23–24 IX 2017

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza w dniach 23–24 września 2017 roku do udziału w Konferencji naukowo-artystycznej „Pierre Boulez – Demiurg Nowej Muzyki

Więcej...

XXV Ogólnopolski Otwarty Konkurs Kompozytorski im. Adama Didura – Sanok, 24 VIII 2017

Biuro organizacyjne XXVII Festiwalu im. Adama Didura ogłasza XXV Ogólnopolski Otwarty Konkurs Kompozytorski im. Adama Didura dla twórców, którzy do dnia 31 XII 2017 r. nie ukończą 30. roku życia.

Tematem Konkursu jest pieśń, aria na głos solowy z towarzyszeniem fortepianu lub kwartetu smyczkowego

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Projekty POLMIC

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 

Raport 2008

o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information