Polmic - FB

festiwal (O)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Ogrody Muzyczne


Fundacja Ogrody Muzyczne
Plac Wilsona 4 / 77

01-626 Warszawa

tel. (+48 22) 839 54 67

www: www.ogrodymuzyczne.pl


Festiwal "Ogrody Muzyczne" powstał w 2001 roku z inicjatywy menedżera kultury i reżysera Ryszarda Kubiaka, kompozytora i pianisty Zygmunta Krauzego oraz producentki telewizyjnej i promotorki baletu Barbary Pietkiewicz-Kraśko. Festiwal, odbywający się w lipcu na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, przyciąga co roku ok. 40-50 tysięcy widzów i oferuje publiczności ponad 30 różnych wydarzeń – koncerty (w tym cykl "Passage" prezentujący muzykę XX-wieczną i współczesną), audiowizualne produkcje oper, widowisk muzycznych i baletów, filmy o sztuce, spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz projekcje i warsztaty dla dzieci w ramach cyklu "Dziecięce Ogrody Muzyczne".
Każda edycja festiwalu jest realizowana pod różnymi hasłami. Od kilku lat inspiracją dla kolejnych odsłon festiwalu jest kultura i sztuka krajów, obejmujących prezydencję w Unii Europejskiej w danym roku. Spośród dotychczasowych projektów festiwalowych warto wspomnieć o "Ogrodach Muzycznych Europy", edycji "Wiedeń w Ogrodach Muzycznych" współrealizowanej z Wiener MozartJahr i EuroArts, "Francji w Ogrodach Muzycznych" współorganizowanej z Ambasadą Francji oraz "Ogrodach Muzycznych Północy", które odbyły się przy wsparciu Ambasady Szwecji w Warszawie. Tematem przewodnim 10. edycji "Ogrodów Muzycznych" był Fryderyk Chopin oraz muzyka i kultura Belgii, która rozpoczęła 1 lipca 2010 roku prezydencję w Unii Europejskiej. W 2011 roku, w związku z polską prezydencją, zaprezentowana została twórczość polskich artystów, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii kultury europejskiej. Gościem Honorowym 12. edycji festiwalu był Cypr wraz z krajami basenu Morza Śródziemnego, tematem przewodnim 13. edycji była kultura litewska, a 14. – włoska. Jubileuszowy Festiwal "Ogrody Muzyczne" w 2015 roku będzie poświęcony tematyce związanej z Luksemburgiem.
Festiwal finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2005 roku również w dużej mierze ze środków m. st. Warszawy.
 
aktualizacja: luty 2015 (ab)