polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
III Festiwal Kwadrofonik
14–15 grudnia 2017, Warszawa
III Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej „Mundus Cantat Sopot”
15–17 grudnia 2017 roku, Sopot
II Album muzyki współczesnej dla młodych wykonawców
16 grudnia 2017, Wrocław
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

orkiestra (N)

A B C E F G H I K L M N O P S T W Ł

Nowa Orkiestra Kameralna


Kontakt: Paweł Kos-Nowicki

Warszawa

tel. (+48) (0) 510 634 974

fax

tel./fax

e-mail: pkn@nok.org.pl

www: www.fnok.pl


Nowa Orkiestra Kameralna powstała w 2000 roku z inicjatywy Moniki Kos-Nowickiej oraz Richarda Berkelya. Dyrygentem, a zarazem współzałożycielem zespołu jest Paweł Kos-Nowicki, laureat III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. Zespół tworzą znakomici muzycy (występujący z zespołem również jako soliści), członkowie warszawskich instytucji muzycznych, m.in. Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Sinfonii Varsovii, Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji. Z orkiestrą współpracują również studenci warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina.
W repertuarze zespołu znajdują się m. in. Simple Symphony B. Brittena, Suita z czasów Holberga op. 40 E. Griega, Serenada M. Karłowicza, Serenada E-dur op. 22 A. Dvoraka, Serenada e-moll E. Elgara, jak również koncerty skrzypcowe i wiolonczelowy J. Haydna.
W maju 2002 roku orkiestra wykonała razem z chórem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina Mszę Koronacyjną W. A. Mozarta podczas liturgii sprawowanej przez Prymasa Józefa Glempa. W maju 2003 roku również z Chórem ZPSM Orkiestra wykonała Mszę Nelsońską J. Haydna. Orkiestra dwukrotnie gościnnie wystąpiła w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, gdzie wraz z R. Gołębiowskim wykonała Koncert klarnetowy i Symfonię A-dur KV 201 W .A. Mozarta (w kwietniu 2003) oraz w marcu 2004 roku z A. Szebesczykiem (waltornia) i L. Wachnikiem (fagot) wykonała koncerty na róg i fagot W. A. Mozarta, a także Symfonię fis-moll J. Haydna. Obydwa koncerty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno publiczności, jak i krytyków. W kwietniu 2004 roku orkiestra koncertowała w Radomiu, inaugurując XIII Festiwal Młodych Kameralistów. W maju 2004 roku Nowa Orkiestra Kameralna rozpoczęła współpracę z Chórem Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego, wykonując Missa Brevis W. A. Mozarta i Glorię D-dur A. Vivaldiego pod dyrekcją Iriny Bogdanovitch. W czerwcu 2004 roku towarzyszyła solistom podczas Gali Tenorów Polskich w Falenicy, na której wystąpili m. in. P. Skałuba, D. Stachura oraz Kałudi Kałudow.
Obecnie Nowa Orkiestra Kameralna na stałe związana jest z Kościołem Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, gdzie odbywa się większość koncertów zespołu. Pod koniec 2002 roku Nowa Orkiestra Kameralna rozpoczęła cykl koncertów „W blasku świec i muzyki”, a we wrześniu 2003 cykl koncertów dla dzieci i młodzieży warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów. Koncerty te cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród nauczycieli muzyki, jak również są ogromnie lubiane przez dzieci. Koncerty połączone są z krótkimi wykładami o muzyce, wykonywanych utworach i epokach, z których pochodzą. Młoda publiczność ma również okazję zapoznać się z instrumentami muzycznymi, z ich możliwościami technicznymi i dźwiękowymi oraz wziąć czynny udział w proponowanych grach i zabawach takich, jak kanon rytmiczny czy śpiewanie kanonu z towarzyszeniem orkiestry. Jednak największą atrakcją koncertów jest zabawa w dyrygenta i możliwość dyrygowania Nową Orkiestrą Kameralną.