polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

chór (C)

A B C E F G H I K M O P R S T V W

Collegium Vocale Bydgoszcz - Zespół Muzyki Dawnej


Bydgoszcz

e-mail: cvb@collegiumvocale.bydgoszcz.pl

www: www.collegiumvocale.bydgoszcz.pl


  • Patrycja Cywińska-Gacka - sopran
  • Janusz Cabała - kontratenor
  • Michał Zieliński - tenor
  • Roman Fijałkowski - bas

Zespół muzyki dawnej Collegium Vocale Bydgoszcz działa od 1992 roku. Jego repertuar obejmuje msze, motety, pieśni religijne oraz madrygały i pieśni świeckie kompozytorów europejskich (XIII-XVII w.). Zespół wystąpił między innymi na festiwalach muzyki dawnej w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Zielonej Górze, Brzegu Dolnym, Lublinie i Bydgoszczy oraz za granicą - w Niemczech, Danii, Szwecji i na Białorusi. Collegium Vocale współpracuje z poznańskim lutnistą Henrykiem Kasperczakiem oraz zespołami instrumentalnymi: Capella Bydgostiensis i Ars Nova, z którymi wspólnie koncertuje w repertuarze dzieł średniowiecza i renesansu, m.in.: Msza Notre Dame Guillaume'a de Machaut, Cantigas de Santa Maria Alfonso el Sabio, Rondeaux Adama de la Halle, staropolskie kolędy, polskie pieśni pasyjne, madrygały i chansons kompozytorów europejskich.
Zespół ma w swoim dorobku liczne nagrania dla Polskiego Radia, jak również dla Telewizji Polskiej, a za nagranie płyty kompaktowej z pieśniami i motetami Wacława z Szamotuł oraz Missa Paschalis Marcina Leopolity (DUX 0248) otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej - "Fryderyk 2001".
W skład Collegium Vocale wchodzi czterech bydgoskich artystów, którzy - z inspiracji nieodżałowanego działacza muzyki dawnej Wiesława Liseckiego i dzięki pomocy Filharmonii Pomorskiej - stworzyli jeden z niewielu zespołów wokalnych specjalizujących się w wykonawstwie religijnej i świeckiej muzyki średniowiecza i renesansu.

Dyskografia zespołu:

  • Wacław z Szamotuł – pieśni i motety, Marcin Leopolita – Missa paschalisDUX 0248 (2001)

  • Jezusa Judasz przedał – polskie pieśni pasyjne (nagrana wspólnie z zespołem Ars Nova oraz z udziałem Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej i Mariusza Gebla) – DUX 0469 (2004)

  • Bonjour, mon cœur (renesansowe madrygały i chansons kompozytorów europejskich, nagrana z udziałem lutnisty Henryka Kasperczaka) – CVB 001 (2006)

  • Impresje (renesansowe madrygały w opracowaniu Michała Zielińskiego na kwartet wokalny i kwartet smyczkowy; nagrana z udziałem Kwartetu Pomorskiego) – CVB 002 (2007)